Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Stránov

StránovZámek Stránov na Mladoboleslavsku pamatuje hodně historických událostí i majitelů. Tím posledním před znárodněním byl podnikatel Josef Šimonek, který ho zakoupil pro svého syna. Šimonkovi se na Stránov vrátili v roce 2003 a hned o rok později ho zpřístupnili veřejnosti. My si prohlédneme zajímavou architekturu připomínající dlouhou existenci bývalého šlechtického sídla, které v podobě gotického hradu vyrostlo na místě původní tvrze v 15. století. Ale také například výstavu kočárků a panenek, která dokumentuje vývoj oblíbených vozítek a hraček za posledních 150 let.

MapaStránov
videoZámek Stránov
...
video video

Zámek Stránov

Zahradní železnice

Zahradní železnicePokud patříte k milovníkům vlaků či alespoň parou proháněných nablýskaných krasavic, pak vás určitě zaujme návštěva ve Skalsku na Mladoboleslavsku. Petr Vidner totiž proměnil zahradu své usedlosti na malou železnici a zvědavcům tam rozhodně není vstup zapovězen. Naopak, všichni zájemci se mohou projet buď elektrickou, nebo rovnou parní lokomotivou. Čeká je tu ale také celá řada dalších zajímavých exponátů. Tím nejvzácnějším je parní lokomobila z roku 1893. Je nejstarším funkčním strojem svého druhu u nás, kdysi prý poháněla parní mlátičku.

MapaZahradní železnice
videoMalá dráha Skalsko
...
video video

Malá dráha Skalsko

Dobrovice

DobrovicePoslední dvě století jsou v městě Dobrovice vzdáleném jen několik kilometrů od Mladé Boleslavi spojené s cukrem. V 19. století se v okolí začala pěstovat cukrová řepa a záhy ve městě v areálu starého hospodářského dvora vyrostl také cukrovar. Ten je ve svém oboru nepřehlédnutelným unikátem – funguje nepřetržitě dodnes. Za sousedy má teď nově hned čtyři muzea. Jejich expozice jsou věnovány právě cukrovarnictví, řepařství, lihovarnictví a také samotnému městu. My si prohlédneme hlavně to cukrovarnické. Dozvíme se vše podstatné o zpracování cukrové řepy a uvidíme mimo jiné velkou kostku cukru, která nás reprezentovala i v Evropské unii.

MapaDobrovice
videoDobrovice
...
video video

Dobrovice

Příhrazské skály

Příhrazské skályRájem pro milovníky turistiky je bezpochyby ráj Český. K jeho ozdobám patří i Příhrazské skály, jedno z tamních skalních měst. Vznikly nejspíš v době, kdy krajinu zaplavilo moře a po jeho ústupu zůstaly ohromné vrstvy sedimentů. Svou současnou podobu samozřejmě získávaly hodně dlouho. Pozveme vás do několika zajímavých míst. Například do skalní rozsedliny nazývané Studený průchod. Je dlouhý kolem stovky metrů a výška stěn dosahuje až k metrům patnácti. A je v něm opravdu hodně chladno, sníh se tam například drží až do pozdního jara.

MapaPříhrazské skály
videoČeský ráj
...
video video

Český ráj

Kapličky u Prahy

Kapličky u PrahySilnici mezi pražským Prosekem a Starou Boleslaví lemuje několik malých kapliček. Jsou si podobné jako vejce vejci. Ve druhé polovině 17. století, kdy byly postaveny, tvořily cestu, která vedla poutníky do míst, kde bylo uloženo Palladium země české – tedy kovový reliéf Panny Marie s jezulátkem. Kapliček bylo původně čtyřiačtyřicet, do dnešních časů se jich dochovaly necelé tři desítky. A už také nelemují cestu, která dávno vede jinudy. Kapličky jsou také spojovány se svatým Václavem, přesněji tedy s převozem jeho těla ze Staré Boleslavi do Prahy, kde byl pak pohřben ve svatovítské katedrále. Poslední cestu přemyslovského knížete připomíná i kostel jemu zasvěcený vystavěný na Proseku.

MapaKapličky u Prahy
videoKapličky u Prahy
...
video video

Kapličky u Prahy

Další stránky:« 3 4 5 6 7 »