Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Vsetínské vrchy

Vsetínské vrchy Vsetínské vrchy bývaly rájem pastevců, kteří se tady usadili už ve středověku. Dnes zdejší příroda láká především turisty. Na jednu ze stezek, které tu pro ně vyrostly, se vydáme i my. Je dlouhá sedm kilometrů a nabízí deset zastavení. Vydáme se po ní z osady Dušná, která bývá nazývána branou do CHKO Beskydy. A sejdeme do údolí přehrady Bystřičky. Zastavíme se na vrcholu hory Klenov zvaném Zámčisko. Ve 13. století na něm stál hrádek. S ním je dodnes spojena řada pověstí o zbojnících, kteří na něm ukrývali poklady. Podle některých jejich bohatství zatím nikdo neobjevil. Třeba se to poštěstí nám. Narazit bychom mohli i na některé z chráněných živočichů, kteří tady žijí. A nemineme ani hrušeň, která byla dokonce vyhlášena památným stromem. Bohužel z ní zbylo jen torzo.

MapaVsetínské vrchy
videoVsetínské vrchy
...
video video

Vsetínské vrchy

Beskydské nebe

Beskydské nebe V Beskydech vás pak zavedeme do nebe. Beskydské nebe se totiž jmenuje okružní, zhruba tři kilometry dlouhá, naučná stezka, na kterou můžete vyrazit z Frenštátu pod Radhoštěm. Nejprve si ale v místním muzeu připomeneme historii turistiky v kraji. Právě tohle malé městečko totiž bylo její kolébkou u nás. V roce 1884 tu vznikl turistický spolek Pohorská jednota, který je dnes považován za nejstarší u nás. Dozvíme se, o co všechno se jeho členové zasloužili a pak se vydáme na zmíněnou stezku. Provede nás osm zastavení a užijeme si kromě krásné přírody taky trochu adrenalinu. Navíc vystoupáme do výšek, ke kterým běžné vzhlížíme se zakloněnou hlavou. Bude nás zajímat, jak vypadá život v korunách stromů. Nezapomeneme ani na hvězdy, dokonce ani na tu největší frenštátskou sportovní, na Jiřího Rašku.

MapaBeskydské nebe
videoBeskydské nebe
...
video video

Beskydské nebe

Bílá

Bílá Beskydská obec Bílá – to není jen proslulý lyžařský areál, ale i místo s interesantní historií a zajímavými technickými a kulturními památkami.

Obec nedostala, jak by se čekalo, své jméno podle sněhového poprašku, kterého je tady hojně – říká se jí tak proto, že v jejím katastru se vine říčka Bílá Ostravice.

Obcí se projdeme s jejím starostou Tomášem Večeřou. První zmínky o Bílé pocházejí z 11. století. Od století 13. pak dochází ke kolonizaci, ale především k upevnění a rozšíření dřevařské tradice. Tu pak ocenili zejména nejen místní stavaři.

Zajdeme se podívat i na systém pěti vodních nádrží, tzv. klauz – ty dnes slouží především jako účinná ochrana proti povodním, a ukážeme vám i kapličku svatých Cyrila a Metoděje.

Bílá má i svůj kostel – a to díky kardinálovi Fustenbergovi, jehož inspirovala světová vídeňská výstava, kde podobný kostel viděl.

MapaBílá
videoBílá
...
video video

Bílá

Sněhové království

Sněhové království Zimní bude naše další reportáž. Naše nedělní toulání nás zavede tentokrát do Beskyd. Na Pustevny s proslulou sochou gigantického Radegasta. Už jedenáctým rokem totiž právě tady patří k vyhledávanému cíli expozice obřích sněhových soch.

Sněhové sochy ledoví umělci dělají ze sněhových válců, které jsou tři metry vysoké, baví je to, i když jsou značně závislí na počasí. Partě lidí z Česka, Polska, Slovenska i Bulharska jde práce od ruky. Umějí zobrazit zimní podobu léta, traktor i trabanta v garáži.

Používají k tomu led speciálně vyrobený a připravený pro tyhle sochařské účely. Je víc čirý a líp drží pohromadě. Sochaři – umělci se ale taky pořádně zapotí. Každý blok ledu totiž váží přes 60 kg. A než pětice ledových výjevů spatřila světlo světa, musely týmy výtvarníků opracovat bezmála 4 tuny zmrzlé vody.

MapaSněhové království
videoSněhové království
...
video video

Sněhové království

Velká Čantoryje

Velká Čantoryje V Čechách máme Nejdek, na Moravě Nýdek. Vypravíme se na pomezí Česka a Slovenska do Moravskoslezských Beskyd. Najdete tam čarokrásnou horu Velká Čantoryje. Rozhledna a srub s občerstvením na Velké Čantoryji se stavěly v období července až října roku 2002.

Samotné výstavbě rozhledny předcházela tvorba projektů od září 2001. Výroba této ocelové, pozinkované konstrukce skupinou Strojírenské výroby Třineckých železáren pak probíhala ve spolupráci s projektantem této netradiční stavby v našem regionu. Slavnostní zahájení provedl kmotr této rozhledny, kapitán třineckých hokejistů Richard Král dne 23. 11. 2002.

Velká Čantoryje je považována za nejvyšší horu Slezských Beskyd. Nachází se v hraničním hřebenu a jelikož zde není oficiální hraniční přechod, turisté mohou chodit pouze po vyznačené hřebenové tůře. Což je trochu nepraktické. Na tuto bájnou horu se můžeme vydat z nedalekého Nýdku (kam nás popřípadě může dovézt autobus z vlakového nádraží v Bystřici nad Olší), nejdříve po červené a poté po modré trase.

Pověst říká, že jsou v hoře ukrytí spící rytíři, kteří ve zlých časech povstanou a vyjdou z hory bránit tento kraj. I proto se asi naučná stezka vedoucí nahoru jmenuje rytířská. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů.

Pokud vyrazíte na Čantoryji začátkem jara, může vás nahoře překvapit sníh. Majitelé a provozovatelé rozhledny jsou Jiří a Jan Lubojacki z Nýdku. Pod rozhlednou se rozprostírá přírodní rezervace Čantoryja, kde se vyskytuje prapůvodní typ beskydského pralesa.

MapaVelká Čantoryje
videoVelká Čantoryje
...
video video

Velká Čantoryje

Další stránky:1 2