Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Borovany

Borovany Borovany na jihu Čech se mohou pochlubit dlouhou historií. První zmínka o nich pochází už z 12. století a mezi místními pány bychom našli Vítkovce, pány z Landštejna i Rožmberky. Nejvýznamější byl ale Petr z Lindy. Díky němu v Borovanech v 15. století vznikl augustiniánský klášter, který si prohlédneme. Za zastavení stojí klášterní kostel Navštívení Panny Marie, který je nejstarší částí areálu. S klášterem ho spojuje křížová chodba, kterou nechali vybudovat Rožmberkové. A připomeneme si i to, že po zrušení kláštera Josefem II. sloužil komplex novým majitelům Schwarzenberkům hlavně k hospodářským účelům, takže se tu třeba vařilo i pivo.

MapaBorovany
videoBorovany
...
video video

Borovany

Restaurátor Petr Johanus

Restaurátor Petr Johanus Při prohlídkách hradů a zámků nás často uchvacují historické předměty, které vypadají i po staletích takřka jako nové. Těšit nás mohou především zásluhou restaurátorů, kteří jim věnují stovky hodin a snaží se jim vrátit zašlý lesk. My nahlédneme do dílny jednoho z mistrů restaurátorského řemesla Petra Johanuse, který pečuje o mobiliář zámku v Hluboké nad Vltavou. Prozradí nám něco z tajů své práce, vysvětlí nám, kde a jak získává dostatečné informace i materiál, aby mohl nejen vyspravit chátrající materiál, ale třeba také doplnit časem zničené zdobné prvky. A ukáže nám navíc, jak vypadá záchrana skříně z 18. století. Uvidíme, že tu jde nejen o řemeslnou zručnost, historické znalosti, ale také o výtvarné cítění.

MapaRestaurátor Petr Johanus
videoRestaurátor
...
video video

Restaurátor

Lannova loděnice

Lannova loděnice Lannova loděnice v Českých Budějovicích připomíná rodinu Lannovu a také časy, kdy se tu ve velkém stavěly lodě. Lannovi přišli do Českých Budějovic někdy v 17. století od Salzburgu. Nejvýznamnějších zástupcem rodiny byl Vojtěch Lanna, který žil ve století devatenáctém. V loděnici se vyráběly dva druhy lodí. Šífy a takzvané cíly. Do Prahy se na nich vozila hlavně sůl, pak také tuha a hokyně převážely také potraviny. Cesta ovšem nebývala snadná ani moc rychlá. Trvala většinou půl druhého dne, ale když byla špatná voda, tak třeba i dny čtyři. Často se pak v Praze prodala s nákladem i loď. I když Vojtěchovi Lannovi byly brzy České Budějovice malé, loděnice vydržela a můžete z ní vyrazit na malý výlet.

MapaLannova loděnice
videoLannova loděnice
...
video video

Lannova loděnice

Výrobce dud a fanfrnochů

Výrobce dud a fanfrnochů Snad nejtypičtějším jihočeským nástrojem jsou dudy a nebo taky jihočeská koza, jak se jim občas pro jejich mečivý zvuk říká. Pan Miroslav Stecher z Český Budějovic toho ví hodně o jejich historii a taky na ně umí hrát. Navíc je ale dokáže vyrobit. Nechá nás nahlédnout do své dílničky v podkroví. Vyrobit nástroj, který je poprvé zmiňován už před naším letopočtem a u nás se zabydlel někdy v polovině minulého tisíciletí, není úplně jednoduché. Pan Stecher ale tvoří i nástroje, k jejichž výrobě je potřeba mnohem míň materiálů i času. Ukáže nám vozembouch a fanfrnoch, které taky dokáží zpestřit nejednu zábavu.

MapaVýrobce dud a fanfrnochů
videoVýrobce dud a fanfrnochů
...
video video

Výrobce dud a fanfrnochů

Bednář z Branišova

Bednář z Branišova Bednářské řemeslo je dnes takřka na vymření, natrefit na mistra tohoto oboru je skoro vzácnost. Jedním z těch, kteří udržují tradiční výrobu ze dřeva při životě, je Josef Melena z Branišova na jihu Čech. Když se jeho tatínek rozhodl pro vlastní bednářskou živnost, tak syn moc zájmu nejevil, ale časem se přidal a u řemesla zůstal. Velké sudy do pivovarů už sice vyšly z módy, ale zato mají lidé pořád zájem o různé díže a dekorativní předměty, třeba květináče. Jako materiál pan Melena používá různé dřevo, každé se hodí na něco jiného a každé je také jinak drahé. Dozvíme se něco z tajů bednařiny a mistr bednář nám taky ukáže svoje království a některé výrobky.

MapaBednář z Branišova
videoBednář
...
video video

Bednář

Další stránky:« 11 12 13 14 15 »