Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Chotěboř

ChotěbořŘek, říček, potoků a bystřin máme u nás bezpočet, ale Zkamenělou řeku nejspíše jen jednu. Najdete ji při severním okraji Českomoravské vrchoviny, nedaleko Chotěboře. Dlouhou dobu byla lidem v kraji utajena, skryta pod hustým smrkovým porostem. Teprve nedávno ji docela náhodou objevili dřevorubci. Kamenných zajímavostí je však v tomto kraji víc. Ideálním výchozím místem k jejich návštěvě je zmiňovaná Chotěboř.

MapaChotěboř
videoChotěboř
...
video video

Chotěboř

Malá Šumava

Malá ŠumavaDalším cílem budou kopce, kterým se přezdívá Malá Šumava. A protože se do jejich blízkosti dá snadno dojet po kolejích, vydáme se na společné toulky vlakem. Vojenský újezd Brdy byl zrušen k 1. lednu 2016 a na jeho bývalém území pak zřízena Chráněná krajinná oblast Brdy. Láká k toulkám jak pěšáky, tak hlavně cyklisty, protože na bicyklu se toho dá přece jen objet víc. Pro auta totiž platí široko daleko stopka.

MapaMalá Šumava
videoMalá Šumava
...
video video

Malá Šumava

Restaurátor

RestaurátorJihočeské zámky, kostely a další historické památky se pyšní mnoha skvosty a o ty je potřeba pečovat. To je doménou restaurátora Václava Veřtáta. Jeho srdeční záležitostí je prý asi zámek Kratochvíle, kde byla spousta práce na několik let, nejen na obnově, ale i na replikách nábytku z rožmberských časů. Se svým týmem se podílel i na restaurování skvostných renesančních vrat Vyšebrodského kláštera, což Národní památkový ústav ocenil prestižní cenou Patrimonium pro futuro.

MapaRestaurátor
videoRestaurátor
...
video video

Restaurátor

České Švýcarsko

České ŠvýcarskoKříže, sochy světců, kaple nebo i drobné sakrální památky najdeme rozesety po celé naší vlasti. Některé jsou ale ojedinělé či naprosto unikátní. Jako třeba ty v Českém Švýcarsku. Tamní obyvatelé využili pískovcového reliéfu tohoto kousku země a ve skalách v okolí svých domovů vytvořili obdivuhodnou sakrální galerii pod širým nebem.

MapaČeské Švýcarsko
videoČeské Švýcarsko
...
video video

České Švýcarsko

Vltava pod Prahou

Vltava pod PrahouTeplé letní počasí láká k výletům k našim vodním plochám a tokům. Tedy pokud je v nich dostatek vody nebo pokud nejsou zaneřáděny sinicemi. Dnes jsme se rozhodli k výletu po takzvané dolní řece, tedy Vltavě pod Prahou. Doplujeme jejími vodami až k významné technické památce, k hořínskému zdymadlu ze začátku 20. století. Je účelnou i velmi zdobnou stavbou.

MapaVltava pod Prahou
videoVltava pod Prahou
...
video video

Vltava pod Prahou

Naučná stezka Karla Čapka

Naučná stezka Karla ČapkaMezi Starou Hutí u Dobříše a údolím říčky Kocáby i dneska najdete klid, který tolik oslovil novináře a dramatika Karla Čapka. Jezdíval tam na letní byt se svou ženou. Vydat se těmito končinami můžete po naučné stezce, vedoucí historicky i přírodně zajímavým územím. Celá oblast byla v minulosti průmyslově a zemědělsky využívána, a tak zde naleznete pozůstatky hamrů, mlýnů a dalších objektů. Nadchne vás jak atmosféra Čapkovy zahrady, tak i meandrující říčka Kocába, kterou si v minulém století zamilovali i první trampové.

MapaNaučná stezka Karla Čapka
videoNaučná stezka Karla Čapka
...
video video

Naučná stezka Karla Čapka

Stopáž30 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD