Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hranice

Hranice Krajina, v níž najdeme město Hranice, byla až do 12. století částí hvozdu, z dnešního pohledu vlastně pralesa, který odděloval osídlené Olomoucko od Opavska. Vnímání území jako hraničního se pak zřejmě promítlo i do názvu města. O něm se poprvé mluví v listině datované k roku 1169. Podle ní daroval zdejší újezd olomoucký kníže Bedřich rajhradskému benediktinskému klášteru. A jak se v dokumentu píše, bylo to „strašlivé místo, které z pusté samoty kácením dubů a přípravou polí osídlili“. Dominantou centra města je zámek, který sice už dávno neslouží jako sídlo panstva s modrou krví, přesto to v jeho prostorách stále žije. Vydáme se taky na jedno tajemné místo a připomeneme si, co mají Hranice společného s vojenskou historií.

MapaHranice
videoHranice
...
video video

Hranice

Švecburg

Švecburg Švecburg nedaleko Strakonic je jedním z nejmenších a úplně nejmladším hradem u nás. Je zároveň důkazem toho, že nadšenci ještě nevymřeli. Postavil ho totiž Jan Švec, který sice modrou krev nemá, zato miluje středověk. Prožíval svého času období plné trápení a starostí, ale rozhodl se, že nesloží ruce do klína, nepřízni osudu se postaví čelem a splní si dávný sen - vybuduje po vzoru romantiků z konce 19. století vlastní hrad. Nutno podotknout, že tak učinil bez jakýchkoli dotací, jen za své. Branky jsou tu dokořán čtyřiadvacet hodin denně a na cedule vstup zakázán rozhodně nenarazíte. Ani vstupné se tu nevybírá. Vydáme se na prohlídku a bude nás zajímat, jak stavba vznikla a kdo všechno se do jejího budování zapojil.

MapaŠvecburg
videoŠvecburg
...
video video

Švecburg

Od nitě ke košili

Od nitě ke košili Do pražského domu U Zlatého prstenu se vypravíme na výstavu, která nám přiblíží módu středověkých Pražanů a taky jejich postupy při výrobě a úpravách textilií. Nese příznačný název Od nitě ke košili a pořádá ji Muzeum hlavního města Prahy. Dozvíme se na ní kupříkladu to, že středověk nebyl, co se odívání týče, vůbec tak fádní a šedivý, jak se mnozí z nás domnívají. Prozradíme i to, jak a čím se tehdy látky barvily. A samozřejmě se budeme věnovat i samotné výrobě textilu. Zjistíme, z čeho získávali naši předci potřebná vlákna a jak z nich vytvářeli látky. Vedle jednotlivých exponátů nás čekají taky zajímavé filmy tématu věnované a zkrátka nepřijdou ani nejmenší návštěvníci.

MapaOd nitě ke košili
videoOd nitě ke košili
...
video video

Od nitě ke košili

Kokotské rybníky

Kokotské rybníky Severovýchodně od Plzně se rozkládá rozsáhlé polesí s rybniční soustavou pojmenovanou Kokotské rybníky. Nazvána byla podle středověké vsi Kokot, která ve středověku stávala v její blízkosti. Zatímco tu dnes připomínají drobné terénní nerovnosti, vodní plochy zůstaly a staly se domovem řady chráněných živočichů a rostlin. Od roku 2010 vede touhle krajinou devítikilometrová naučná stezka, po níž se vydáme i my. Naše putování odstartujeme v obci Dýšina, kde můžeme obdivovat řadu ukázek typické lidové architektury. Pak se osvěžíme u pramene, kterému se říká Čůráček, a vydáme se k Čertovu kameni. K němu se váže zajímavá pověst o sedlákovi a pekelníkovi. Naším cílem bude stará obec Bušovice.

MapaKokotské rybníky
videoKokotské rybníky
...
video video

Kokotské rybníky

Výroba mečů

Výroba mečů Tomáš Lebduška patří k lidem, pro které se jejich koníček stal živobytím. Studoval kybernetiku na Českém vysokém učení technickém, ale v roce 1994 se díky kamarádovi dostal k historickému šermu. A jako každý šermíř začal řešit, kde získat opravdu dobrý meč. Na trhu takové nebyly k dostání, a tak se rozhodl vyrobit si ho sám. Záhy zjistil, že bez znalosti kovářského řemesla kvalitní udělat nezvládne. A tak se vydal za zkušenými mistry oboru, u nichž se nějaký čas učil. Dnes patří mezi uznávané výrobce. Nechá nás nahlédnout do své dílny, prozradí, jak se jeho pracovní postupy liší od těch používaných před stovkami let i to, s jakým materiálem pracuje nejčastěji.

MapaVýroba mečů
videoVýroba mečů
...
video video

Výroba mečů

Křečovice

Křečovice Obec Křečovice nedaleko Sedlčan většina z vás nejspíš zná, přestože ji nikdy nenavštívila. Právě tady totiž režisér Jiří Menzel natáčel svůj slavný film Vesničko má středisková. Milovníci vážné hudby zase možná vědí, že se tu narodil a současně našel místo posledního odpočinku skladatel a světoznámý houslista Josef Suk. V jeho stopách se vypravíme na okružní výlet okolím vesničky. Na své si při něm přijdou milovníci krásné přírody i historických památek. Vydáme se kupříkladu k zámku Radíč a zjistíme, co na něm návštěvníci můžou všechno vidět. Zdejší krajinou se pokocháme po výstupu na rozhlednu Drahoušek a přidáme jeden příběh o vyzrazené lásce.

MapaKřečovice
videoKřečovice
...
video video

Křečovice

Stopáž30 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD