Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Kladruby

KladrubyO Kladrubech, které leží na samém pomezí jižních a západních Čech - mezi Strakonicemi a Horažďovicemi - ví zatím málokdo. Přitom se rozhodně mají čím pochlubit. Tak třeba jejich zámecký park už přes sto let hlídá drak Indios, který je skutečnou kuriozitou. Samozřejmě si ho prohlédneme a prozradíme vám, jak se v téhle obci octl. Zastavíme se taky u kamenných podobizen zdejšího pána z rodu Tascheků a jeho ženy. Vznikly z rozvalin bývalé tvrze. A nad rybníkem, pod kaskádou pěti jezírek, pro změnu najdeme Dračí jilm. Vydáme se ale i do okolí. Minout rozhodně nemůžeme památník, který připomíná, že právě v těchto místech zemřel mladý český král Rudolf Habsburský. Co ho do kraje přivedlo a co bylo podle všeho příčinou jeho nenadálého skonu? I o tom bude řeč.

MapaKladruby
videoKladruby
...
video video

Kladruby

Paramentářství

ParamentářstvíK hodně starým řemeslům patří paramentářství. Tedy šití a zdobení církevních oděvů a dalších textilií. Tahle výroba probíhala často v dílnách spojených s kláštery. Ale nejen v nich. Už od 18. století se jí věnovali i předci Zdeňka Velebného z Ústí nad Orlicí. V druhé polovině minulého věku rodina o firmu přišla, ale ještě před koncem milénia se k práci mohla znovu vrátit. Nahlédneme pod ruce šikovných švadlen i vyšívaček a bude nás zajímat i to, jak se slavnostní oděvy kněží v různých obdobích měnily a jaká mají pravidla. Například červený ornát kněz obléká při svatodušních svátcích, fialový v době postní a adventní, černý při pohřbu. Zlatý pak v průběhu celého roku. V království manželů Velebných ale taky restaurují a vytvářejí repliky historických skvostů.

MapaParamentářství
videoParamentářství
...
video video

Paramentářství

Buchtův kopec

Buchtův kopecNápad na zřízení střediska letové kontroly někde uprostřed republiky se zrodil v 60. letech minulého století a volba padla na Buchtův kopec ve Žďárských vrších. Původně se počítalo s tím, že tu budou sídlit i řídící provozu v oblacích. Než byl ale objekt dokončen a uveden do provozu, pokročil vývoj technologie natolik, že dispečeři mohli zůstat u Prahy a z Vysočiny k nim putují jen data. Pokud jde o statistiky, zdejší radar má dosah 300 km. A co se týče letových pohybů nad Českem, sleduje zhruba 830 tisíc aeroplánů ročně. Objekt strategického významu můžete dokonce navštívit. A z jeho střechy se porozhlédnout po kraji. Pokud se sem vydáte, zajímavostí vás tu čeká samozřejmě víc. Společně se zastavíme kupříkladu u toleranční modlitebny v Daňkovicích.

MapaBuchtův kopec
videoBuchtův kopec
...
video video

Buchtův kopec

Měšťanské domy

Měšťanské domyHlavní kolínské náměstí má rozlohu necelého jednoho hektaru a po jeho obvodu se zachovala řada honosných měšťanských domů. Jejich současná podoba je výsledkem četných přestaveb po několika ničivých požárech v minulých staletích. Jedním z největších je ten zvaný Veigertovský. Ačkoliv jeho příběh se začal psát bezpochyby o dost dřív, první zmínka o něm pochází z roku 1494. Svého času ho vlastnil Jakub Krčín z Jelčan, dědeček slavného stavitele rybníků. Poté se majitelé hodně střídali, až v polovině 18. století se v něm usadil rodu Veigertů, podzámeckých mlynářů. Při prohlídce budovy narazíme na připomínky různých stavebních slohů. A taky na původní studnu. Dnes slouží dům jako muzeum, takže samozřejmě nemineme ani zajímavé exponáty.

MapaMěšťanské domy
videoMěšťanské domy
...
video video

Měšťanské domy

Pavouci

PavouciTušili jste, že na naší planetě žije víc než 46 tisíc druhů pavouků? U nás byste jich napočítali zhruba 850. Pokud jde o sklípkany, tak těch existuje 900 – 1000 druhů a každoročně k nim přibývá 10 až 20 nově objevených. Na výstavě v pražské zoologické zahradě nás čeká několik zástupců těch dosud nepopsaných. Bude nás zajímat, kde všude bychom na tyhle pavouky mohli narazit, kolik místa ke svému životu v zajetí potřebují a čím se nejčastěji živí. Nejen tohle, ale řadu dalších zajímavostí, nám prozradí chovatel David Šťastný, který výstavu připravil. Sám se pro tvory, z nichž mnozí mají přímo panickou hrůzu, nadchl už jako kluk. A doufá, že přesvědčí i další lidi, že se jich není třeba děsit.

MapaPavouci
videoPavouci
...
video video

Pavouci

Dolní Dvůr

Dolní DvůrDolní Dvůr býval kdysi jedním z nejvýznamnějších hornických a hutnických středisek v našich nejvyšších horách. Z těchto časů tu ale nezůstaly téměř žádné stopy. Továrny zmizely a na Rudném náměstí, kde kdysi stála huť a hamry, byl mezi lety 1803 až 1806 vybudován kostel sv. Josefa. Ten láká turisty zvonkohrou, která se rozezní každý den v deset hodin dopoledne a pět hodin odpoledne. Od svatostánku se vydáme po žluté turistické značce proti proudu Kotelského potoka. Zastavíme se na Hříběcích boudách a zjistíme, jak přišly ke svému jménu. Pak zamíříme k lomu Strážné, který je dnes chráněnou přírodní památkou. A bude nás zajímat, proč se v něm těženému vápenci říkávalo krkonošský mramor. Naše putování skončíme v Hořejších Herlíkovicích.

MapaDolní Dvůr
videoDolní Dvůr
...
video video

Dolní Dvůr

Stopáž30 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD