Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Trojský zámek

Trojský zámek Trojský zámek nechal vystavět na konci 17. století hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka. Na celé stavbě snad nejvíc upoutá oválné schodiště, které vede z velkého sálu do zahrady. Sochařská výzdoba vychází z antické mytologie. Ozdobou sídla je zahrada. Její osa na přání majitele směřovala k Pražskému hradu. Unikátní je výzdoba velkého sálu. Jeho strop vypadá jako klenutý, ale při procházce pod ním zjistíte, že není. Iluze je takřka dokonalá. Zajímavé jsou taky malby v čínských saloncích. K zámku původně patřily i pozemky, které dnes využívají zoologická a botanická zahrada, ty v roce 1922 daroval československému státu poslední majitel, statkář Alois Svoboda. Přál si, aby budova i okolní zahrady sloužily ke vzdělávání mládeže.

MapaTrojský zámek
videoTrojský zámek
...
video video

Trojský zámek

Historická vesnice

Historická vesnice Pokud zatoužíte přesunout se proti proudu času, může se vám to podařit v Ostré na Nymbursku. V historické vesničce si tu uděláte představu, jak se dřív žilo a pracovalo. Čekají vás tu ukázky tradičních řemesel, která si můžete i vyzkoušet. Navíc se v areálu konají různé historické slavnosti. Keltské, barokní nebo třeba sokolnické. Za procházku rozhodně stojí taky místní zahrady. Najdete tu mimo jiné arboretum Dagmar a Václava Havlových. Tato ojedinělá sbírka stromů sem byla přenesena ze zámeckého parku v Lánech, kde vznikla a postupně rostla díky péči Dagmar Havlové. A prohlédnout si můžete i šeřík, který sem přivezl princ Charles. Je to odkopek z keře, z něhož měla kdysi kytici královna Viktorie. Navíc tu můžete potkat kupříkladu páva nebo pštrosa.

MapaHistorická vesnice
videoHistorická vesnice
...
video video

Historická vesnice

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje První turisty začali do Českého ráje lákat už v 19. století majitelé zdejších panství, zejména Erenthalové. V duchu tehdejší módy dokonce místní přírodní krásy ještě vylepšovali. Jedním z příkladů je Adamovo lože. Bylo to v období romantismu, proto tu vzniklo jakési místečko lásky, kde se měli scházet milenci. Postupně se k propagaci oblasti přidal i Klub českých turistů, jehož členové se pustili do značení cest a zanedlouho i do budování vyhlídek a rozhleden. Na konci třicátých let minulého věku pak vznikla myšlenka na vytvoření takzvané Zlaté stezky Českého ráje, která by propojila ta nejzajímavější a nejatraktivnější místa. Značení na už existujících turistických cestách na trase dostalo jednotnou červenou barvu. My si některá zajímavá místa, která trasa spojuje, prohlédneme.

MapaZlatá stezka Českého ráje
videoZlatá stezka Českého ráje
...
video video

Zlatá stezka Českého ráje

Řezbář

Řezbář Miroslav Kříž z Jasenné u Jaroměřic se s dlátem se seznámil v patnácti letech u otce svého kamaráda, který vyřezával figurky do betlémů. Často u něho sedával a podle jeho vzoru se pokoušel o svá první dílka. Pak ho ale osud nasměroval jinou cestou a ke dřevu se vrátil až po letech. Jeho hlavním pomocníkem při práci s voňavým materiálem se staly motorové pily. Používá ale samozřejmě i stará dobrá dlátka. Nahlédneme do dílny, abychom zjistili, na čem právě pracuje. A zavítáme i do míst, která se stávají jeho ateliérem pod širým nebem. Není totiž výjimkou vidět ho pracovat u nějaké chalupy nebo klidně na návsi obce. Jeho sochy zdobí spousty vesnic a měst, ale taky kupříkladu pohádkovou stezku v lesích u Hradce Králové.

MapaŘezbář
videoŘezbář
...
video video

Řezbář

Okolí Borotína

Okolí Borotína Krajina kolem jihočeského Borotína je rájem chalupářů i výletníků. Je plná remízků, rybníčků i zajímavých památek. Nabízí taky řadu naučných stezek. Od roku 2014 si můžete projít nebo projet i tu, která nese jméno hudebního skladatele a pedagoga Jana Evangelisty Kypty, který se tu narodil. Patřil k významným osobnostem české hudby 19. století a jeho skladby se hrají dodnes. Známé jsou například vánoční mše a pastorely. Tři a půl kilometrová trasa má celkem 9 zastavení. Jednotlivé informační panely přibližují nejen život Jana Evangelisty Kypty, ale i místní přírodní a kulturní zajímavosti. Najdete na nich citáty z deníku, který si kantor a hudební skladatel psal. Zastavíme se taky u borotínského hradu nebo takzvaného Starého zámku.

MapaOkolí Borotína
videoOkolí Borotína
...
video video

Okolí Borotína

Andy Warhol I'm OK

Andy Warhol I'm OK V prostorách holešovského zámku se teď návštěvníci můžou přenést o několik desítek let do minulosti. Konkrétně do doby, v níž umělecký svět získal díky Andymu Warholovi nový styl - pop art. Najdete tu mimo jiné sto velkoformátových originálů, kresby z padesátých let, posmrtně vydané sítotisky či edici slavných obalů gramofonových desek. A dozvíte se spoustu zajímavostí o životě i tvorbě legendárního umělce. Třeba to, že se přátelil se spoustou muzikantů. Kupříkladu s Mickem Jaggerem, Johnem Lennonem, Dianou Ross nebo Arethou Franklin. Právě pro tyhle hvězdy vymýšlel obaly na desky. Spoustu svých děl vytvořil podle fotografií, které ale sám většinou nepořídil. A díky němu se stal velmi vyhledávanou technologií sítotisk.

MapaAndy Warhol I'm OK
videoAndy Warhol I'm OK
...
video video

Andy Warhol I'm OK

Stopáž29 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD