Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Říp

Říp Až k samotným počátkům naší historie se vydáme v okolí legendární hory Říp. Právě do téhle krajiny měli někdy v šestém století dorazit naši slovanští předci vedení praotcem Čechem. Tak praví pověst. Žádné stopy po nich tady ale archeologové nenašli. Zato už před mnoha lety objevili stopy po mnohem starší osídlení oblasti. A nedávno díky modernímu leteckému výzkumu taky místo, které připomíná mohylu z doby stěhování národů. Na vrcholu Řípu si připomeneme, kdo a kdy tu nechal vystavět rotundu a bude nás zajímat, co je pravdy na tom, že už před ní tu stával dřevěný kostelík. A pak se přesuneme o kus dál, do Roudnice nad Labem. Víte, jak se městu podařilo ubránit před švédskými vojáky? My jsme to zjistili a prozradíme i vám.

MapaŘíp
videoŘíp
...
video video

Říp

Věčná mince království

Věčná mince království Jednou z mnoha výstav pořádaných u příležitosti kulatého výročí narození Karla IV. je ta nazvaná Koruna na dlani: Věčná mince království, na kterou se vypravíme do Rožmberského paláce na Pražském hradě. Je věnována nejslavnější minci naší historie, legendárnímu Pražskému groši, ale taky jednomu z největších pokladů našeho národa. Návštěvníci na ní totiž můžou obdivovat repliky korunovačních klenotů. Svatováclavské koruně tu dělají společnost žezlo a jablko, které k ní patřily v časech Otce vlasti. Dozvíme se, kde bychom našli originály a bude nás zajímat i jejich podoba a symbolika. Nahlédneme taky do království muže, který věrné kopie vytvořil. Prozradí nám, jak práce probíhala, podle jakého vzoru vyráběl a co bylo na celém díle to nejtěžší.

MapaVěčná mince království
videoVěčná mince království
...
video video

Věčná mince království

Bitva na Chlumu

3. července uplyne 150 let od bitvy na Chlumu. V roce 1866 se nedaleko Hradce Králové odehrál rozhodující střet prusko-rakouské války, které se říkalo taky sedmitýdenní. Ke slovu tehdy přišla řada technických novinek, kupříkladu telegraf nebo pruská zezadu nabíjená puška. Naopak naposledy tu výraznou roli sehrál jezdecký boj na koních. V místech, kde se mezi sebou bilo víc než čtyři sta tisíc mužů, si dodnes tragickou událost můžeme připomenout. Dozvíme se, kde udělali rakouští vojáci největší chybu, po níž už nedokázali zvrátit vývoj střetu. A prohlédneme si rovněž některé z bezmála pěti stovek pomníků a památníků. Pokud patříte k milovníkům vojenské historie, pak byste si neměli nechat ujít vzpomínkovou akci, která se v den výročí uskuteční.

MapaBitva na Chlumu

Odrlice na Moravě

Odrlice na Moravě Víte, kdy se u nás začal pěstovat chmel? A proč Karel IV. zakázal vývoz jeho sazenic? To všechno vám prozradíme při našem výletu do malé vesničky Odrlice na Moravě. Prohlédneme si tam starou sušárnu našeho pověstného zeleného zlata. Je opravdovým unikátem, moc podobných byste u nás nenašli, proto je taky chráněnou památkou. Vybudoval ji na konci 19. století prozíravý místní zemědělec Jan Staroštík, který měl i vlastní chmelnici a česačku. V časech první republiky jeho syn objekt upravil a zavedl sušení teplým vzduchem. Později rodina o svůj majetek přišla a se stavbou už to vypadalo bledě. Dokonce hrozilo, že se zřítí. Naštěstí se dočkala obnovy a její současní majitelé mají v okolí i další zajímavé plány.

MapaOdrlice na Moravě
videoOdrlice na Moravě
...
video video

Odrlice na Moravě

Chodskem na kole

Chodskem na kole Když přijde řeč na Chodsko, málokomu se takřka okamžitě nevybaví legendární vzpoura jeho obyvatel vedená Janem Sladkým Kozinou. My se po jeho stopách krajem vydáme. A abychom toho stihli víc, vyrazíme na kole. Zastavíme se například u zámku hraběte Wolfa Maxmiliána Lamingena, kterého ovšem nejen díky Jiráskovým Psohlavcům známe spíš jako Lomikara. Prohlédneme si ale taky akvadukt, který vede nad železniční tratí Plzeň – Furth im Wald. Připomíná časy, kdy domažličtí obyvatelé trpěli nedostatkem vody. Kozinova socha nás přivítá v místech, odkud Chodové pozorovali nedaleko vedoucí obchodní stezky. Plnili tehdy roli jakési finanční stráže a vybírali pro českého krále poplatky. A nemineme ani statek, kde se vůdce rebelie narodil.

MapaChodskem na kole
videoChodskem na kole
...
video video

Chodskem na kole

Zámek Uherčice

Zámek Uherčice K takřka zapomenutým památkám patří zámek Uherčice. I proto, že stojí nedaleko rakouské hranice a po roce 1948 byl v podstatě vymazán z map. Přitom to nebylo sídlo jen tak ledajaké. Zastavěnou plochou patří k největším svého druhu u nás. Jeho příběh se začal psát už za pánů Krajířů z Krajku, ale na svou definitivní podobu čekalo desítky let a vděčí za ni dalším majitelům. V době baroka tu podle všeho fungovalo i divadlo. A později vyrostl velký banketní sál. Ještě za časů posledních pánů s modrou krví býval zámek centrem kulturního dění. Jenže v dalších desítkách let měl namále. Smutnou éru ale přečkal a dnes se těší zájmu turistů a dokonce i filmařů. Možná vám bude připadat povědomý a můžete hádat, v jakém snímku si zahrál.

MapaZámek Uherčice
videoZámek Uherčice
...
video video

Zámek Uherčice

Stopáž27 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD