Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Poděbrady

Poděbrady Poděbrady máme všichni nejspíš spojené s vyhlášenými lázněmi a taky s českým králem v éře pohusitské. Jiřího z Poděbrad si ve městě můžeme připomenout už na náměstí, na kterém najdeme jeho velkou jezdeckou sochu z dílny Bohuslava Schnircha. Ještě víc se ale dozvíme při návštěvě Památníku krále Jiřího. V jeho prostorách budeme obdivovat nástěnné malby v hradní kapli, ale taky řadu vzácností dokumentujících časy vlády jediného českého krále nekrálovské krve. Podrobněji se seznámíme s projektem mírové organizace, který navrhl. Pokud vás zajímá, co stálo u zrodu této myšlenky, prozradíme vám to. V expozici ale nechybějí ani kopie několika rukopisů. Zároveň nahlédneme do historie města, které rod, z něhož král Jiří pocházel, hodně ovlivnil.

MapaPoděbrady
videoPoděbrady
...
video video

Poděbrady

Ralsko

Ralsko Vrch Ralsko je sice dominantou krajiny v okolí města se stejným jménem, ale milovníci turistiky a přírody ho dlouho mohli obdivovat jen z dálky. Byl totiž součástí vojenského prostoru, v němž postupně pobývaly Československá a pak Sovětská armáda. Zapovězen tak zájemcům zůstal i vstup do středověkého hradu, který zdobí jeho vrchol. My si společně bývalé šlechtické sídlo prohlédneme a bude nás zajímat, co nového přinesl nedávný archeologický výzkum a co tu do budoucna chystají pro návštěvníky. Prozkoumáme taky jeho okolí. Do kraje se podíváme z vyhlídky, kterou ve Vranovských skalách nechal manžel vybudovat jako dárek k narozeninám pro hraběnku Juliane Harting. A prohlédneme si i další místa pískovcových skal.

MapaRalsko
videoRalsko
...
video video

Ralsko

Řezbář

Řezbář Betlém, který vytvořil Matyáš Bernard Braun v první třetině 18. století, patří k oblíbeným turistickým cílům v okolí Kuksu. Tahle nevídaná přírodní galerie soch a plastik se stala taky inspirací pro řezbáře Leoše Pryšingera. Poprvé tuhle parádu viděl už v šesti letech, a když se o hodně let později dostal k řezbářskému řemeslu, rozhodl se zvěčnit jeho podobu ve dřevě. Ale samozřejmě v menší velikosti. Pořádně si celý Braunův betlém změřil a pustil se do výroby. Dílo v přírodě samozřejmě v průběhu času dostalo pořádně zabrat, a tak musel trochu popustit uzdu fantazii. Na svém betlému znázornil, jak ten Braunův nejspíš vypadal v době vzniku. Prozradí nám, co všechno realizace tohohle nápadu obnášela a co se při ní dozvěděl o díle slavného sochaře.

MapaŘezbář
videoŘezbář
...
video video

Řezbář

Pavilon skla

Pavilon skla Vyprávět o slávě šumavských skláren je takřka nošením dříví do lesa. Nicméně my si v Klatovech v tamním Pavilonu skla připomeneme jednu z nejúspěšnějších. Založil ji Johann Lötz v Klášterském Mlýně u Rejštejna před dvěma stovkami let. Největší úspěchy ale zdejší výrobky slavily kolem roku 1900. Secesní sklo z Klášterského Mlýna se tehdy prodávalo v luxusních obchodech v Paříži, Londýně i New Yorku. A mít doma nějaký takový skvost bylo mezi bohatými lidmi projevem vybraného vkusu. Jenže tyhle časy už připomínají jen prázdné prostory bývalé huti. Zařízení se v osmdesátých letech přesunulo do bavorského skanzenu. V Pavilonu skla budeme obdivovat vzácné kousky, které pocházejí ze soukromé sbírky a nutno dodat, že ze sbírky velmi ojedinělé.

MapaPavilon skla
videoPavilon skla
...
video video

Pavilon skla

Chebsko

Chebsko Víte, kterému místu se až do druhé světové války říkalo Egerland? Najdete ho na česko-německém pomezí a společně se tam vypravíme. Naše putování začneme u barokní Lorety v Hroznatově na Chebsku. Na její stavbě se podílel i legendární stavitel Kryštof Dientzenhofer. K pokladům, které můžeme v areálu obdivovat, patří černá Madona z lipového dřeva. Za minulého režimu měla ale namále. A přitom prý dokáže uzdravovat. Nahlédneme taky za hranici, kde se v zajímavé expozici v městečku Marktredwitz přesvědčíme o vyhlášené šikovnosti řezbářů na naší i německé straně. A po návratu domů se necháme ještě okouzlit starými statky a hrázděnkami, které se dochovaly a dočkaly nového kabátu.

MapaChebsko
videoChebsko
...
video video

Chebsko

Varhany

Varhany Tóny varhan nás potěší při návštěvě v Zásadě. V rodině Žloutkových totiž dorostla už třetí generace varhanářů. Prohlédneme si některé nástroje, které se narodily a rozezněly pod rukama zakladatele tradice Bohumila Žloutka. Představí nám je jeho syn a vnuk, taky Bohumilové, kteří o ně pečují a samozřejmě i vyrábějí nové. Dovolí nám nahlédnout a prozradí, jak se vlastně tenhle nástroj rodí. Co všechno je zapotřebí k tomu, aby jeho hudba mohla rozdávat radost. Prozradíme vám, jak vznikají píšťaly a co vlastně při hraní rozhoduje o tom, které z nich se dostanou ke slovu. A čeká nás taky jeden unikátní kousek. Nejstarší z Bohumilů se totiž po přestěhování do podhůří Jizerek zamiloval do skla a to dostalo prostor i při jeho práci.

MapaVarhany
videoVarhany
...
video video

Varhany

Stopáž29 minut
Rok výroby 2015
 P ST