Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Botanická zahrada

Botanická zahrada Botanická zahrada v Bečově nad Teplou zanedlouho oslaví kulaté sté narozeniny. U jejího rodu stál majitel místního panství Jindřich Beaufort-Spontin. Botanickou vášní se nakazil zřejmě u zakladatele průhonického parku hraběte Silva Taroucy, s jehož dcerou se oženil. Pýchou zahrady, která prochází velkou obnovou, je korkovník amurský. V roce 2006 dokonce získal titul Strom hrdina České republiky. My vám vysvětlíme, čím si ho zasloužil a prozradíme vám taky, jak přišel k označení korkovník pana Koditka. Nejcennější částí zahrady je původní Beaufortské alpinum, které se rozkládá na ploše bezmála jednoho hektaru. Dochovaly se staré nákresy, takže odborníci přesně vědí, jak bylo rozděleno a co kde bylo vysazeno. A zajímavostí v zahradě najdeme ještě celou řadu.

MapaBotanická zahrada
videoBotanická zahrada
...
video video

Botanická zahrada

iQLandia

iQLandia V liberecké iQLandii si dopřejeme výlet do vesmíru, ale taky do hlubin země. Ve třech patrech tu najdeme moderní Planetárium věnované vesmíru i naší modré planetě. Před výletem do kosmu dokonce absolvujeme krátký výcvik. Můžeme si při něm ověřit, jak těžké to kosmonauti mají. Na dalším zařízení si zase vyzkoušíme, jak je to s gravitací na Měsíci a díky takzvané Möbiově pásce pro změnu otestujeme nekonečnost vesmíru. Až vesmír dostatečně prozkoumáme, přesuneme se do hlubin Země a taky do historie. Čeká nás stroj času, s jehož pomocí se můžeme posouvat v jednotlivých obdobích a zjišťovat, jak to tehdy na naší planetě vypadalo. A pokud vás experimentování a zkoušení jednotlivých exponátů unaví, můžete se vydat pod střechu a odpočinout si při pozorování hvězd.

MapaiQLandia
videoiQLandia
...
video video

iQLandia

Muzeum koněspřežky

Muzeum koněspřežky Na jihu Čech, konkrétně v tamní metropoli Českých Budějovicích, zavítáme do muzea věnovaného slavné koněspřežné dráze. Novou expozici otevřeli v jednom z dochovaných strážních domků. A tak naše putování za touhle technickou zajímavostí začneme právě u těch, kteří ve strážních domcích žili a starali se o fungování dráhy. Jejich práce byla nepřetržitá, vzdálit se směli jen výjimečně. Takže ve skromném obydlí a kolem něj museli mít po ruce všechno, co k běžnému životu potřebovali. Domků se podél bývalé trati zachovalo několik, nejen na naší, ale i na rakouské straně. Cesta do Linze tehdy trvala 14 hodin, což bylo oproti jízdám formanů velké zrychlení, byť pro nás je dneska tahle vzdálenost zvládnutelná mnohem rychleji.

MapaMuzeum koněspřežky
videoMuzeum koněspřežky
...
video video

Muzeum koněspřežky

Chuchelský háj

Chuchelský háj Do pražské části Velká Chuchle lákají především koňské dostihy. My vám ale ukážeme řadu dalších míst, která stojí za pozornost. Vydáme se po naučné stezce Chuchelský háj s devíti zastaveními. Dozvíme se, že se nacházíme v jedné z nejzajímavějších geologických lokalit u nás. Jednou z našich zastávek bude kopec Homolka, kde bývalo několik lomů. Jen kousek od Homolky fungoval i jeden ze dvou dolomitových u nás. Velká Chuchle taky bývala v 19. století oblíbeným odpočinkovým místem bohatých Pražanů. Zastavíme se i v místní ZOO, kde našlo domov bezmála pět desítek druhů zvířat. Děti tu získají přehled o tom, jaká v lese žijí, ale objeví i ta domácí. A naše putování zakončíme u místní vápenky a prozradíme vám, v čem bývala unikátní.

MapaChuchelský háj
videoChuchelský háj
...
video video

Chuchelský háj

Muzeum Karla Kryla

Muzeum Karla Kryla V Kroměříži zavzpomínáme na Karla Kryla. Nezapomenutelnému muzikantovi tam totiž otevřeli v prostorách Starého pivovaru muzeum. A hodně neobvyklé. Nečekejte jen prostou přehlídku předmětů spojených s jeho životem. Nasajete tu i atmosféru, která ho provázela. Nahlédneme společně do jeho dětství, které bylo ovlivněno tím, že rodina přišla o tiskárnu. Pak se přestěhovali do Nového Jičína, Karel se pustil do studia keramické školy v Bechyni, ale nakonec v něm zvítězila láska k hudbě a psaní. Připomeneme si jeho tvorbu, její počátky v podobě básniček, které psal své první ženě Evě. Ale samozřejmě taky nejznámější písničky, které se stali legendárními a nelehký osud, odchod z rodné země, pozdější návrat a rozčarování z dění u nás.

MapaMuzeum Karla Kryla
videoMuzeum Karla Kryla
...
video video

Muzeum Karla Kryla

Stopáž24 minut
Rok výroby 2014
 P ST