Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Bučovice

Zámek Bučovice Zámek v Bučovicích bývá někdy nazýván skrytou renesanční perlou Moravy. Módním slohem se při jeho stavbě nechal inspirovat jeden z nejbohatších moravských šlechticů Jan Šembera. Původně chtěl ovšem stavět na kopci, ale dílo se nedařilo a úspěchu se nedočkal ani poté, kdy začal budovat v údolí. Všechno vždy spadlo, a dokončit stavbu mohl až poté, co do jejích stěn nechal zazdít poutníka. K chloubám zámku patří fontána na nádvoří. U jejího zrodu stál Šemberův zeť Maxmilián z Lichtenštejna a věnoval ji své choti Kateřině. Pojmenoval ji po bohovi vína, veselí, úrody a hojnosti. Fontána se po dlouhých sto padesáti letech dočkala opravy, takže ji návštěvníci mohou obdivovat v plné formě. A nahlédnout mohou samozřejmě i do zámeckých komnat.

MapaZámek Bučovice
videoZámek Bučovice
...
video video

Zámek Bučovice

Rosarium

Rosarium Máte rádi růže? Pak si rozhodně nenechte ujít šanci navštívit soutěžní rosarium v Hradci Králové. Pokud jste o něm ještě nikdy neslyšeli, tak vězte, že oslavilo už své čtyřicáté narozeniny a je dokonce jediným svého druhu v naší části Evropy. A co v něm najdete? Momentálně už víc než tři stovky druhů obdivovaných květin, o kterých se říká, že odemykají léto. A protože je léto za dveřmi, je tu jejich čas. Rosarium je většinu roku veřejnosti nepřístupné, otevírá se jen na dva víkendy. A může se chlubit hotovými poklady. Scházejí se tu totiž zástupkyně zahrad z domova i ze světa a soutěží o titul největší krasavice. A co rozhoduje o vítězce? Třeba barva květu, jeho tvar, vůně i odolnost. A chtěli byste se seznámit s aktuální vítězkou? Budete mít šanci.

MapaRosarium
videoRosarium
...
video video

Rosarium

Národní památník odposlechu

Národní památník odposlechu Ve skalách u Lipnice nad Sázavou nás čeká Národní památník odposlechu. Ale neděste se, žádné nebezpečí tu nehrozí. V památníku najdete neobvyklé sochařské dílo Radomíra Dvořáka. Má tři části. Ta první se jmenuje Bretschneiderovo ucho. Pokud se vám právě vybavil Jaroslav Hašek a jeho Osudy dobrého vojáka Švejka, není to náhoda. Vzpomínkou na spisovatele, který v Lipnici nad Sázavou prožil kus svého života, neobvyklé dílo vlastně je. O kus dál pak narazíte na Ústa pravdy a zastavit byste se měli i u Zlatých očí. Co si pod těmito názvy máte představit? Nechte se překvapit. Rozhodně kromě souvislosti s Jaroslavem Haškem nebude chybět zajímavá symbolika a samozřejmě ani nadsázka. A na závěr naší zastávky v Lipnici nás čeká další neobvyklá vzpomínka na Haškova Švejka.

MapaNárodní památník odposlechu
videoNárodní památník odposlechu
...
video video

Národní památník odposlechu

Proudem řeky Úhlavy

Proudem řeky Úhlavy Malé osvěžení v horkých dnech si dopřejeme na řece Úhlavě. Její tok je dlouhý víc než sto kilometrů a naprostou většinu z nich mohou vodáci za dobrých podmínek proplout. My tentokrát do loděk usedneme společně s dětmi z Asociace turistických oddílů mládeže. Malí vodáci nám cestou ukáží řadu zajímavých míst, dozvíme se, jak si poradit v jednotlivých úsecích, kde se jen povezeme a kde musíme loďce být nápomocni při zdolávání překážek. A trochu se přiučíme i vodácké hantýrce. Slyšeli jste třeba už někdy o volejích? Nebo o házecím pytlíku? Alespoň jeden by každá skupina měla mít u sebe, aby v případě nouze dokázali její členové zachránit kamaráda. A dozvíme se taky to, k čemu je užitečné takzvané koníčkovací lano.

MapaProudem řeky Úhlavy
videoProudem řeky Úhlavy
...
video video

Proudem řeky Úhlavy

Výroba loutek

Výroba loutek Martina Breklová si původně vybrala cestu zdravotní sestry. Ale po několika letech její život nabral jiný směr. Díky mamince své kamarádky pronikla do výroby loutek a ta jí učarovala. Z mnoha možných technik si vybrala práci se sádrou a té se věnuje už víc než patnáct let. Nechá nás nahlédnout do své dílny, v níž přicházejí na svět vodníci, princezny, čarodějnice, ale i další, nejen pohádkové, postavičky. Dozvíme se, jaké materiály se tu hodí nejčastěji. Kromě sádry je to kupříkladu koudel, ale v oblibě má Martina i ty přírodní. Ráda používá třeba mech nebo šišky. Budeme sledovat, jak se loutka rodí. Martina si sama vyrábí formy na hlavičky, ruce i nohy a prozradí nám, jak jednotlivé části spojí. Sama si samozřejmě své hrdiny i maluje, má ráda, když mají veselý a trochu poťouchlý výraz. A nakonec si je i obléká.

MapaVýroba loutek
videoVýroba loutek
...
video video

Výroba loutek

Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře V okolí obce Hamr na Jezeře se, jak už její název napovídá, kdysi těžila železná ruda. Později se místo stalo oblíbenou rekreační oblastí, chvíle odpočinku tu dokonce trávil i oblíbený filmový hrdina Gustav Anděl ve filmu Dovolená s Andělem. Po delší přestávce se sem zase turisté vracejí a my vám ukážeme, co všechno mohou v okolí obce obdivovat. Naší první zastávkou bude zřícenina hradu Děvín, ke které se váže hned několik pověstí. Pak se projdeme skalním divadlem se Schwartzvaldskou bránou. Vyšlápneme si taky na kopec Stohánek, na kterém prý ve středověku stával skalní hrádek a taky tu v 18. století byla zřízena poustevna. A naší poslední zastávkou bude Černý rybník a jeho rašeliniště, kde najdeme řadu vzácných rostlin a možná narazíme i na některého z chráněných obyvatel.

MapaHamr na Jezeře
videoHamr na Jezeře
...
video video

Hamr na Jezeře

Stopáž30 minut
Rok výroby 2014
 P ST