Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Nové Hrady

Nové Hrady Zámku Nové Hrady se říká české Versailles. Na jeho místě původně stával hrad, nejprve renesanční, později barokní. V 18. století ho nový pán zboural a nechal si postavit modernější sídlo. Současní majitelé se snaží co nejvíc připomínat staré zámecké časy. Z původního vybavení se sice nedochovalo nic, ale přesto v jednotlivých komnatách mohou návštěvníci obdivovat vzácné kousky mobiliáře. Srdcem zámku je první patro, které taky obývají dnešní zámečtí páni. Vedle interiérů si pozornost zaslouží i místní zahrady. V nich vás čekají nejen květinové a zeleninové záhony, ale taky rokoková část s fontánami a broderiemi, rozárium a přírodní labyrint. A zatímco se společně budeme procházet krásnou zelení, nabídneme vám ještě pozvání do zdejšího muzea cyklistiky.

MapaNové Hrady
videoNové Hrady
...
video video

Nové Hrady

iQlandia

iQlandia Do světa vědy nás zavedou čtyři stovky exponátů v liberecké iQlandii. V pěti patrech budovy s deseti sály se přiučíme v různých vědních oborech. K nejatraktivnějším expozicím patří ta věnovaná přírodním jevům. Dopřejeme si v ní zemětřesení různé síly, vichřici a dočkáme se i hromů a blesků. Neméně zajímavé zážitky nám nabídne rovněž část zaměřená na biologii. V ní můžeme poznávat své vlastní tělo. Chcete znát kapacitu svých plic? Máte šanci si ji otestovat. Dozvíte se i to, jak funguje srdce a jak putuje po těle krev. A nechybí ani příběh o tom, jak člověk přichází na svět nebo zkoumání našich smyslů. Zdaleka jsme nestačili vyjmenovat všechny zajímavosti, k nimž patří kupříkladu i nejmodernější 3D planetárium v naší zemi a taky expozice o vesmíru.

MapaiQlandia
videoiQlandia
...
video video

iQlandia

Krásy Českého středohoří

Krásy Českého středohoří České středohoří si určitě zaslouží naší pozornost. Tentokrát vás zavedeme do jeho jihozápadní části. Prozradíme si něco o vzniku celé oblasti, za níž vděčíme sopečné činnosti. A samozřejmě si prohlédneme několik zajímavých děl paní Přírody. K největším geologickým unikátům tu patří Kamenná slunce. Dnes je místo chráněnou přírodní památkou. Najdete tu několik desítek Sluncí od těch maličkých až po obří. S kamennými sluníčky v zádech se vypravíme k dalšímu zajímavému útvaru, který najdeme na vrchu Kuzov. I o něm vám prozradíme víc. A neošidíme vás ani o procházku podél potoka, kterému se říká Granátka. Co má společného se vzácnými kamínky? Buďte bez obav, dozvíte se to. A vaše oko i duši jistě potěší taky místní flora.

MapaKrásy Českého středohoří
videoKrásy Českého středohoří
...
video video

Krásy Českého středohoří

Hora Matky Boží

Hora Matky Boží Zajímavé pamětihodnosti, ale taky krásná příroda. To vše nás čeká při putování ze Šumperka na Horu Matky Boží. Nejprve se zastavíme u dvou šumperských svatostánků. Ten zasvěcený svatému Janu Křtiteli patří k nejstarším památkám města. Ten mladší se zase pyšní unikátním oltářem z 18. století. Krásný výhled na město, ale i do okolí, nám nabídne ochoz radnice. A pak už vyrazíme směrem k rozhledně Háj na stejnojmenném kopci. Za druhé světové války sloužila nacistům, pak ji poničila bouře, ale díky místním je zase ve skvělé formě. No a pak už zamíříme cestou, kterou po staletí proudí poutníci, k cíli naší cesty. Poutní areál vyrostl už na počátku 18. století. Vybudovat ho nechal kněz Tobiáš Jan Becker, který se procesí na horu účastnil už jako malé dítě.

MapaHora Matky Boží
videoHora Matky Boží
...
video video

Hora Matky Boží

Hrnčířka

Hrnčířka Miluši Hlavinkové z Litovle učarovalo točení na hrnčířském kruhu. Výrobě různých nádob, které mohou posloužit v domácnosti, se věnuje už od mládí, první kruh si pořídila už v patnácti letech. Připomeneme si, na co všechno kameninové hrnce používaly hospodyňky dřív a na co se hodí dneska. Okoukneme oba dva kruhy, které Miluše v dílně má. Jeden ovládá elektrický proud a druhý pěkně postaru nohy. Zajímat nás bude i to, jak své výrobky paní Miluše zdobí. Má totiž ráda jednoduchost, takže nečekejte žádné pestré a bohaté vzory. Najít na hrnci z její dílny ale můžete i drát. Paní Hlavinková totiž ovládá základy drátenického řemesla. Drátem si hospodyňky dřív nechávaly hrnce zpevňovat či opravovat. A pak vám samozřejmě prozradíme i to, kde můžete paní hrnčířku při práci vidět.

videoHrnčířka
...
video video

Hrnčířka

Liteň

Liteň Na Karlštejnsku najdeme kromě slavného hradu taky řadu zajímavých obcí. Jednou z těch, jejichž historie se začala psát dřív, než historie oblíbeného sídla Karla IV., je Liteň. Bývala to prosperující obec do doby, než ji při třicetileté válce poničili Švédové. Z jejich řádění se začala vzpamatovávat na konci 17. století, kdy se v ní začali usídlovat Židé. K jejímu novému rozkvětu přispěli pánové z rodu Daubků. Ti si zdejší panství koupili v roce 1850. K známým postavám patřil zejména Josef Daubek, za nímž na zámek jezdila řada umělců a který se oženil se slavnou operní pěvkyní Jarmilou Novotnou. Ji si připomeneme v místním muzeu, kde se ale dozvíme i to, že v Litni taky v dětství žil spisovatel Svatopluk Čech. Pozveme vás na hudební festival, který nese jméno Jarmily Novotné a taky k hrobce, v níž společně s dalšími členy rodu Daubků odpočívá.

MapaLiteň
videoLiteň
...
video video

Liteň

Stopáž28 minut
Rok výroby 2014
 P ST