Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Pavlínino údolí

Pavlínino údolíKrásnou přírodu budeme obdivovat v údolí říčky Chřibská Kamenice. Na pomezí Lužických hor, našeho nejmladšího národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce. V údolí, které pojmenovali Pavlínino, se zastavíme u památného buku. Obvod jeho kmene je úctyhodných pět metrů. Pak vám ukážeme skalní výklenek s poetickým názvem Rusalčina jeskyně. V místech, kde před lety vyrostla přehrádka, narazíme taky na Ferdinandovu jeskyni a prozradíme vám, po kterém Ferdinandovi dostala jméno a proč. V obci Všemily si prohlédneme stará dřevěná a hrázděná stavení a vydáme se i do skal. Lidé si v nich tesali sklípky či stáje pro dobytek, ale našel se i odvážlivec, který si ve skále vytvořil původně soukromou kapli.

MapaPavlínino údolí
videoPavlínino údolí
...
video video

Pavlínino údolí

Gotický nábytek

Gotický nábytekLadislav Sluka si v dětství přál být rytířem a později kastelánem. Natolik ho fascinoval středověk. Nakonec ale zůstal u rodinné tradice a vyučil se truhlářem. Svou lásku k historii však neopustil, začal se věnovat restaurování historického nábytku, studoval staré technologie, a nakonec si splnil svůj sen a začal vyrábět vlastní nábytek. Ovšem ne jen tak ledajaký, inspiraci hledal v milovaných časech, tedy v gotické éře. Dozvíme se od něj, jaký nábytek tehdy převažoval, jaký materiál se používal a na čem jeho volba závisela. Pokud kupříkladu nevíte, k čemu mohli staří mistři řemesla používat býčí krev, pan Sluka vám to prozradí. Bude nás samozřejmě zajímat taky to, kdo všechno dnes takový nábytek používá a kam se na něj můžeme zajet podívat my.

MapaGotický nábytek
videoGotický nábytek
...
video video

Gotický nábytek

Hrad Bouzov

Hrad BouzovHradu Bouzov se často říká pohádkový. A jak zjistíme, čas od času se na něm taky takřka pohádkové nebo minimálně tajemné věci dějí. O Bílé paní se tu nejen vyprávějí legendy, ale našli jsme pamětníky, kteří měli možnost ji zahlédnout. A nejen ji, zjevil se tu prý už několikrát taky Černý rytíř. Jednou prý přišel upozornit na blížící se nebezpečí. Chvíli poté totiž jednoho z účastníků slavností píchla vosa do krku. Dozvíme se ale i o dalších podivných jevech, kterých jsou občas zejména místní na hradě svědky. Třeba o hlasitých krocích, cinkání lustrů. A taky o obraze, který se po přesunu vrátil na původní místo. K tomu ovšem nabídneme zcela prozaické vysvětlení. A přidáme i pár informací z historie. Víte například, že právě na Bouzově se podle pověsti narodil Jiří z Poděbrad?

MapaHrad Bouzov
videoHrad Bouzov
...
video video

Hrad Bouzov

Výrobce cimbálů

Výrobce cimbálůCimbál máme většinou spojený především s lidovou moravskou muzikou. Ale o jeho historii a nejspíš i o nástroji samotném toho víme pramálo. Napravit to zkusíme při návštěvě v dílně Jiřího Galušky, který tyhle hudební nástroje vyrábí už přes tři desítky let. Dozvíme se třeba to, že na cimbálu najdeme 133 strun a taky víc než dvě desítky duší. Budeme sledovat celou výrobu, která zabere minimálně 200 hodin, podle toho, jak má nástroj vypadat. Pokud nevíte, co to jsou kolíčníky a kolik musí udržet ocelové vzpěry, na které jsou upnuté struny, tak my to zjistíme. Zeptáme se, jaké dřevo se hodí na výrobu nejvíc i na to, jak velký rozsah tónů cimbály Jiřího Galušky zvládnou. A poradíme vám, kde byste v jeho dílně vyrobené hudební nástroje mohli vidět a hlavně slyšet.

MapaVýrobce cimbálů
videoVýrobce cimbálů
...
video video

Výrobce cimbálů

Park Čeřínek

Park ČeřínekJen kousek od Jihlavy najdeme přírodní park Čeřínek. Své jméno dostal podle stejnojmenného vrcholu a společně se přesvědčíme, že příroda tu nadělovala velmi štědře. Naše putování začneme listováním v pověstech. Podle nich tady mezi skalami kdysi sváděly víly z cesty myslivce a prý tu snad řádily i pekelné mocnosti. Žulový labyrint nazývaný Na skalce potěší ale především milovníky zajímavých skalních útvarů. Zavítáme taky k jednomu z nejstarších rašelinišť na Vysočině, kde bychom mohli narazit i na pozůstatek doby ledové, třtinu nachovou. Osvěžit se můžeme u některého z celé řady pramenů. Několik z nich má dokonce svá jména, takže možná narazíme kupříkladu na lesní studánku svatého Josefa nebo Nejsvětější trojice.

MapaPark Čeřínek
videoPark Čeřínek
...
video video

Park Čeřínek

Svatovítský poklad

Svatovítský pokladK nejvzácnějším pokladům českého národa patří ten Svatovítský. Panovníci a nejvyšší církevní hodnostáři ho začali shromažďovat už před tisícovkou let. Najdeme v něm celou řadu relikviářů a monstrancí. K nejvzácnějším předmětům patří vzpomínky na svatého Václava, jeho zbroj, přilbice a meč. Při přípravě výstavy, která na Pražském hradě představuje ty nejcennější skvosty, objevili historici na praporci, který patřil Jiřímu z Poděbrad, křížek, který by mohl pocházet z praporce prvního českého knížete. Pozornosti návštěvníků výstavy taky docela určitě neunikne korunovační nebo též relikviářový kříž, který nechal zhotovit Karel IV. Ukrývá v sobě například kousek dřeva z kříže, na němž byl ukřižování Ježíš a ještě trn z jeho trnové koruny.

MapaSvatovítský poklad
videoSvatovítský poklad
...
video video

Svatovítský poklad

Stopáž33 minut
Rok výroby 2014
 P ST