Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Luže

Luže Město Luže na Chrudimsku bývalo ve středověku významným centrem obchodu, řemesel i zemědělství pro široké okolí. O jeho tehdejším rozmachu vydává i po staletích svědectví řada zajímavých pamětihodností. Nabídneme vám například zastavení u radnice, která připomíná dobu zdejšího vládnutí rodu Slavatů nebo u synagogy z konce 18. století. Ta pro změnu připomíná, že město mívalo i poměrně početnou židovskou obec. Nepřehlédnutelnou pamětihodností je poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie Pomocné. Prohlédneme si kapličky, které vedly poutníky i obraz Panny Marie Pomocné, který patřil zakladatelce kostela Marii Maxmiliáně hraběnce ze Žďáru. Bohužel se ale dostavby chrámu nedožila. Naše putování pak zakončíme u zříceniny hradu Košumberka.

MapaLuže
videoLuže
...
video video

Luže

Muzeum technických hraček

Muzeum technických hraček Staré hračky z časů babiček a dědečků možná někdo z vás našel mezi poklady doma na půdě, ale sotva jich bylo tolik, kolik si jich můžeme prohlédnout na výstavě na pardubickém zámku. Nevšední zážitek všem milovníkům hraček i časů minulých připravilo kočovné a virtuální Muzeum technických hraček založené dvěma sběrateli. Nejstarší exponáty spatřily světlo světa už v 18. století. A tak nás kromě jiného bude zajímat, kde se takové vzácnosti dají najít a co je potřeba udělat pro to, aby mohly dělat radost návštěvníkům výstavy. Michal Widenský je nejen sběratelem, ale taky opravářem a prozradí nám i to, jak se ke svému koníčku dostal a co stálo na začátku jeho sběratelské kariéry. A samozřejmě se budeme kochat vystavenými hračkami i hrami.

Kouzlu starých hraček z naší reportáže propadne snad každý, kdo v těchto dnech do výstavních prostor gotického sálu na pardubickém zámku třeba jen náhodně „zabloudí“. Má-li pak stejně jako my navíc štěstí a průvodcem jejich historií se mu stane sám Michal Widenský, je o nezapomenutelný zážitek předem postaráno. Sympatický sběratel totiž o každém unikátním kousku dokáže dopodrobna a především zajímavě povídat doslova celé hodiny. Přidá-li pak navíc nějakou tu praktickou ukázku, s otevřenou pusou kolikrát zírají nejen děti. Takže opět litujeme že jsme v reportáži samotné ani tentokrát nemohli ukázat vše, co jsme chtěli.

Kamerou jsme tak jen doslova přelétli například vitrínu věnovanou Janu Kašparovi a jeho Blériotu XI, jehož kopii Michal Widenský speciálně pro tuto výstavu vyrobil.

Ukázat se na obrazovce nemělo štěstí ani bezpočet stavebnic a skládanek, které v době vzniku sloužily jako školní pomůcky. Dozvěděli jsme se mimo jiné, že „měly za úkol rozvíjet důvtip, kombinační schopnosti, jemnou motoriku a obrazotvornost dětí.“

Zajímavá je i historie dnes celosvětového fenoménu zvaným puzzle: „První zmínky o podobném typu skládanek pocházejí ze starověké Číny. V novodobé historii byla poprvé vyrobena v Anglii roku 1760. Opět jako školní pomůcka. Pro výuku zeměpisu ji navrhl londýnský rytec a kreslíř map John Spilsbury. Puzzle v dnešní podobě společenské zábavy se rozšířilo v druhé polovině 19. století s vynálezem lupénkové pily. Na obdobném principu skládání dílků různých tvarů a barev jsou založeny v 19. století oblíbené hry, které inspirovaly k vytvoření mnoha dalších obdobných skládanek a hlavolamů pro zábavu dětí i dospělých.“

Na samostatný pořad by pak zcela jistě vydala i historie především obrazově atraktivní části výstavy, nazvaná Laterna magika. „Do módy přišla v druhé polovině 19. století, následovaná kinematografem. To je však téma na další dlouhé povídání… Takže, prostě a jednoduše řečeno: To musíte vidět!

MapaMuzeum technických hraček
videoMuzeum technických hraček
...
video video

Muzeum technických hraček

Procházka podél Dyje

Procházka podél Dyje Magické skalní útvary, vranovské serpentiny, pozůstatky ostnatých drátů a strážní věže s něžnými ženskými jmény. To všechno nás čeká při procházce podél toku řeky Dyje. Vydáme se do končin mezi Čížovem a Vranovem. U obce Čížov si připomeneme dobu železné opony, pak se vydáme k obelisku vybudovanému k poctě majitelky velkostatku a milovnice místní přírody a dopřejeme si neopakovatelné výhledy do krajiny. Na ty se můžeme těšit i na vranovských serpentinách, dlážděné silnici, která vede krajem už od počátku 19. století a láká turisty i zamilované dvojice. A potěšíme se pohledem na dílo paní Přírody v podobě nevídaného labyrintu skal, srázů, rozsedlin i jeskyní, kde se daří netypické vegetaci.

MapaProcházka podél Dyje
videoProcházka podél Dyje
...
video video

Procházka podél Dyje

Řezbářka

Řezbářka Josef s Marií, ptáček buchťáček, ale taky starý klapáč a pár čertů. Tuhle společnost nám nabídne řezbářka Věra Sidorjaková ve svém království v Plasech. Před lety zatoužila po tom ozdobit si zahradu sochami, ale na kámen si netroufla, a tak se pustila do řezbařiny. Zatímco většina jejích kolegů dřevo před opracováním roky suší, ona pracuje nejraději se syrovým a prozradí nám i to, které stromy jí dodávají materiál nejčastěji. Dozvíme se, kdo je to ptáček buchťáček, proč je v jejím betlému Marie větší než Josef a prohlédneme si romantický klapáč. Navíc nás čeká i několik pekelníků, kteří pobývají ve skalách. Většina děl paní Věry tráví zimu pod střechou, ale jakmile začne sluníčko pěkně hřát, přestěhují se na zahradu. Tam je jezdí okukovat i malí školáci nebo předškoláci.

MapaŘezbářka
videoŘezbářka
...
video video

Řezbářka

České muzeum hudby

České muzeum hudby Ovládat polku a valčík patří k povinnostem milovníků tancovaček i plesové sezóny. Ale přemýšleli jste někdy o tom, jak se tyhle tance na taneční parket dostaly? Tak třeba polka vznikla u nás, tančí se už od první poloviny 19. století a vznikla pravděpodobně úpravou některého ze starších lidových tanců. Valčík k nám dorazil z ciziny, konkrétně z dnešního jihozápadního Německa a Rakouska. Někdy na konci 18. století. Ale na našem venkově neměl cestu ke slávě jednoduchou. Příznivcům radostného tance do skoku se zdál málo rychlý a veselý. Když už bude řeč o tanci, nesmíme zapomenout na vhodný oděv. Tomu tanečníci vždy věnovali velkou pozornost. Zejména dámy musely dbát na to, aby dodržely diktát paní Módy.

MapaČeské muzeum hudby
videoČeské muzeum hudby
...
video video

České muzeum hudby

Brněnská architektonická stezka

Brněnská architektonická stezka Mezi zajímavými architektonickými počiny v Brně nás provede neobvyklá naučná stezka. Putovat budeme po předem dané trase, ale tabule na ní nás nečekají. Jsou totiž virtuální. Nicméně nemusíte se bát, tvůrci Brněnského architektonického manuálu našli jiný způsob, jak nám prozradit všechno, co bychom se měli o jednotlivých stavbách dozvědět. O slavné vile Tugendhat jste toho nejspíš slyšeli či četli už dost, ale co víte o brněnských mrakodrapech? Tedy o stavbách, které jimi měly být. Nebo o domu, který pro Rakousko-Uherskou báňskou důlní společnost navrhl vídeňský architekt Karel Lehrman? Ukážeme vám všechny její zvláštnosti. A prozradíme i to, že brněnská stezka se stala i inspirací pro jiná města, takže podobný výlet si možná brzy dopřejeme i jinde.

MapaBrněnská architektonická stezka
videoBrněnská architektonická stezka
...
video video

Brněnská architektonická stezka

Stopáž29 minut
Rok výroby 2014
 P ST