Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Středověké památky

Středověké památkySlavná umělecká díla, která se narodila v období gotiky, si prohlédneme v Oblastním muzeu v Chomutově. Vrátí nás do časů, kdy se město pod vládou bohatého řádu německých rytířů dočkalo velké prosperity. Ty časy samozřejmě přály i umělcům. Zmíníme osudy některých děl v dobách následujících. Podle legend byla například Madona z Března při plenění obce husity v roce 1421 vhozena do jámy a jako zázrakem pak o tři století později objevena. Poškozena byla i Madona z Úhošťan. Ale pravdou je, že obě díla nejspíš spatřila světlo světa až po husitských bojích. Prohlédneme si taky samotnou budovu muzea, která je unikátním stavebním počinem s ceněnou výzdobou. A naše zastavení ve středověku pak zakončíme procházkou městem, kde si prohlédneme několik gotických památek.

MapaStředověké památky
videoGotické umění
...
video video

Gotické umění

Dráteník

DráteníkDrátenické řemeslo zná většina z nás ze starých knih a snad všichni ho máme spojené s vyprávěním o putování slovenských dráteníků po naší zemi. Drátenictví se u našich sousedů narodilo pravděpodobně v 16. století. Jeho zlatým věkem byl přelom století 19. a 20., kdy mistři řemesla putovali nejen po celé monarchii, ale taky do vzdálenějších koutů Evropy, například do Švýcarska nebo Belgie, a dokonce i do Ameriky. Období mezi světovými válkami přineslo rozvoj průmyslové výroby a s ním úpadek řemesla. Doba už nepřála ani toulavému způsobu života. Nicméně úplně ze světa dráteníci nezmizeli. Jen se dnes víc než výrobě kuchyňských pomůcek a opravám nádobí věnují umělecké tvorbě. S drátem kouzlí i Tomáš Herčík z Prosečného a ukáže nám, co z něj všechno umí vytvořit.

MapaDráteník
videoDráteník
...
video video

Dráteník

Pražské pověsti

Pražské pověstiV dějinách našeho hlavního města bychom našli spoustu legend a pověstí, kterým vládnou tajemné nebo i nadpřirozené bytosti. Kolik z nich vypráví o setkání s vodníky, bezhlavými rytíři, smutnými mnichy a samozřejmě taky s pekelníky, to bychom asi dlouho počítali. Po setmění podle nich dodnes bloudí hlavním městem hodně nešťastných duší, které čekají na vysvobození a klidný věčný spánek. Alespoň některé z těchto pověstí teď přibližuje neobvyklá výstava Muzea hlavního města Prahy, která se zabydlela mimo jiné v několika známých pražských věžích. Formou komiksů vám představí například příběh nešťastné mladé jeptišky, kterou za trest zaživa zazdili v klášteře nebo Haničky, která se zamilovala do vodníka a kvůli němu opustila svět lidí.

MapaPražské pověsti
videoKdo se bojí, nesmí do Prahy
...
video video

Kdo se bojí, nesmí do Prahy

Vrch Ronov

Vrch RonovVrch Ronov nedaleko České Lípy asi sotva přehlédnete. Příroda mu dala symetrický kuželovitý tvar a lidské ruce jeho vrchol ve středověku ozdobily šlechtickým sídlem. Jenže to čas a švédské války proměnily ve zříceninu, která se stala už jen cílem romantických výletů. Navštívil ji prý i Karel Hynek Mácha, který ji podle některých zdrojů dokonce zachytil na kresbě. Nicméně my se vydáme i do okolí. Naše putování začneme ve starobylé obci Kravaře, kde narazíme mimo jiné na největší roubenku u nás – Víseckou rychtu a taky na stodolní hradby. Pak se budeme kochat krásnou přírodou. V údolí Bobřího potoka nás čeká soutěska s vodopádem a zavítáme i ke skalním útvarům, které potěší každého milovníka díla paní Přírody.

MapaVrch Ronov
videoPutování kolem Ronova
...
video video

Putování kolem Ronova

Čkyňská synagoga

Čkyňská synagogaK chloubám jihočeské obce Čkyně patří synagoga. Na podzim byla po rekonstrukci znovu zpřístupněna, vzniká v ní židovská expozice a časem by zase měla začít sloužit k bohoslužbám. Stavba je historickým pokladem, je nejstarší synagogou v kraji a navíc jednou z posledních dochovaných venkovských. To, že ji před bezmála dvěma sty lety stavěli místní zedníci, se nejspíš projevilo i na výzdobě. Zdobí ji například Boží oko, které je ovšem typické pro křesťanské svatostánky. Od konce 19. století byla stavba využívaná různě, třeba jako dílna. Ale možná právě to ji zachránilo. Zásluhu na tom, že dnes vítá příchozí v plném lesku, mají místní nadšenci, kteří se pustili do shánění peněz a opravy. Kromě vlastní stavby si prohlédneme i poklady ukryté ve vitrínách.

MapaČkyňská synagoga
videoSynagoga ve Čkyni
...
video video

Synagoga ve Čkyni

Výstava měření času

Výstava měření časuNa výstavě v muzeu v krkonošské Jilemnici se vypravíme do historie měření času. Připomeneme vám, jak se snahy člověka kontrolovat čas a hlavně jeho schopnost vytvářet dokonalejší a dokonalejší přístroje, které by mu to umožnily, vyvíjely. Ale věnovat se budeme hlavně hodinám, které se do historie zapsaly jako schwarzwaldky. Narodily se v oblasti německého Schwarzwaldského lesa a u jejich zrodu stáli pro mnohé překvapivě místní sedláci. V zimě neměli moc práce, a tak se pustili do výroby hodin, které byly cenově dostupné pro širší vrstvy obyvatel a měření času tak přestalo být výsadou bohatých domácností. Prozradíme vám i to, kdy se začaly používat dvě ručičky a kdy se šlágrem staly hudební hodiny.

MapaVýstava měření času
videoSchwarzwaldské hodiny
...
video video

Schwarzwaldské hodiny

Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 P ST