Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Tři králové

Tři králové Za konec vánočního období většina z nás považuje svátek Tří králů. V ten můžeme být i dnes svědky obchůzek koledníků, po nichž zůstávají nad dveřmi domů iniciály K, M a B. Pokud jste přesvědčeni, že připomínají jména Kašpar, Melichar a Baltazar, mýlíte se. Jsou to první písmena jednotlivých slov latinského nápisu, který v českém překladu znamená „Kristus ať obydlí žehná“. Tradici tříkrálových obchůzek si připomeneme v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. Prozradíme vám, kdy se na zobrazení Betlému začala objevovat kometa, zapátráme po příběhu Tří králů a jejich darů narozenému Ježíškovi a dozvíme se víc i o tradici tříkrálových pochůzek. Řeč dojde samozřejmě i na období, které po skončení Vánoc následuje, tedy na Masopust.

MapaTři králové
videoTři králové
...
video video

Tři králové

Keramika z Kosího hnízda

Keramika z Kosího hnízda Zahradní, užitná i dekorační či reliéfní keramika nás okouzlí při návštěvě „Kosího hnízda“. Našimi hostiteli budou ve Vrbici nedaleko Poděbrad manželé Monika a Jiří Kosovi. Nejspíš ani nemusíme dodávat, že jsou oba keramiky. Svůj vyvolený obor však nestudovali na školách, nýbrž v knihách a u kruhu a pece. Monika se věnuje hlavně modelování, dekorační a reliéfní keramice, Jiří nejraději točí na kruhu a vyrábí keramiku zahradní. Při sledování jejich práce se dozvíme třeba o rozdílech mezi užitnou a zahradní keramikou, budeme si povídat o výpalu, ale taky o zdobení nebo o tom, jakou hlínu používají u Kosových nejraději. Prohlédneme si některá díla obou manželů a na závěr vám prozradíme, jak keramiku z „Kosího hnízda“ spolehlivě poznáte.

MapaKeramika z Kosího hnízda
videoKeramika z Kosího hnízda
...
video video

Keramika z Kosího hnízda

Děčínská ZOO

Děčínská ZOO Do ZOO míří většina z nás především v jarních nebo letních měsících. Pokud si cestu za zvířaty ale dopřejete v zimě, nemusíte se vůbec bát, že byste přišli zkrátka. My vás zavedeme do děčínské zahrady a uvidíte, že se nudit nebudete. V ZOO v Děčíně žije bezmála pět stovek zvířat, která reprezentují přibližně 150 druhů. Značná část z nich se doma cítí v Českém Švýcarsku, takže chlad a sníh je moc neděsí. O pobavení návštěvníků se ale i v chladných měsících starají ti obyvatelé, od nichž bychom to zas až tak moc nečekali. Ve sněhu si čas od času rádi zadovádí medvědi, kteří si období dlouhého zimního spánku zpestří nejen zábavou, ale taky nějakou dobrotou od ošetřovatelů. A do sněhu příležitostně vyrazí kupříkladu i makakové. Seznámíme vás zároveň s několika obyvateli zahrady, které si užijete nejvíc právě v zimě.

MapaDěčínská ZOO
videoDěčínská ZOO
...
video video

Děčínská ZOO

Litoměřice a okolí

Litoměřice a okolí Litoměřice jsme si už společně prohlédli a připomněli jsme si i chvíle, které tu prožil Karel Hynek Mácha. Tentokrát se porozhlédneme nejen po městě, ale taky po jeho okolí. Uvnitř městských bran se zastavíme například u radnice, která patří k historickým i architektonickým pokladům města. Prozradíme vám, jak mohli místní poznat, kteří radní se zúčastnili zasedání. A dozvíme se taky to, čím způsobil slavný básník Karel Hynek Mácha při svém příjezdu poplach v místní vojenské posádce. V okolí města prozkoumáme několik zajímavých přírodních útvarů. Na dnešní podobě kamenného útvaru na Sovickém vrchu se podepsala těžba čedičové horniny, zkamenělé postavy na Holém vrchu jsou naopak plně dílem přírody. A zajímavostí nás čeká víc.

MapaLitoměřice a okolí
videoLitoměřice a okolí
...
video video

Litoměřice a okolí

Muzeum motokol

Muzeum motokol Muzeum motokol si společně prohlédneme v Horní Radouni nedaleko Jindřichova Hradce. Před třemi roky tam dva kamarádi v prostorách školy zpřístupnili poklady ze svých sbírek. A na co se můžete těšit? Na kousky věhlasných firem, které na počátku minulého století usnadňovaly cestování za prací řemeslníkům, ale také třeba obchodníkům za zákazníky. A přestože byla motokola určena spíš pánům, zahanbit se nenechávaly ani dámy. Stroje vyráběné pro ně bývaly zdobnější, o čemž se koneckonců v expozici přesvědčíme. A kde nadšení sběratelé své unikáty získávají? Motokola bývají často zahrabaná hluboko na půdách, nezřídka ve velmi žalostném technickém stavu. Zjistíme, že naši výrobci byli hodně zdatní a úspěšní a uvidíme i konkurenci zahraniční.

MapaMuzeum motokol
videoMuzeum motokol
...
video video

Muzeum motokol

Památné stromy

Památné stromy Když vás pozveme na Karlštejnsko, nejspíš budete čekat výlet do dávné historie naší země. Nás ale v oblíbeném turistickém regionu čeká putování naučnou stezkou mezi památnými stromy. Celá trasa měří bezmála sto kilometrů, takže najednou všech šestnáct zastavení asi nezvládnete, ale ukážeme vám alespoň pár z těch, které na ní najdete. Začneme v Tachlovicích. Ačkoliv většinu chráněných stromů tvoří lípy a duby, pýchou tachlovických je vrba. Před několika lety získala 5. místo v soutěži Strom roku a pyšní se úctyhodnými rozměry. Za zhruba 140 let dosáhl obvod jejího kmene neuvěřitelných 730 centimetrů. Zastavíme se i v Hlásné Třebáni nebo ve Všenorech. A dozvíme se i to, jak se strom může dočkat označení památný.

MapaPamátné stromy
videoPamátné stromy
...
video video

Památné stromy

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST