Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Opevněný kostel

Opevněný kostel Do Kurdějova na jihu Moravy se můžete vypravit za vínem, které je s touto obcí spojeno po staletí. My vás ale zavedeme k jinému místnímu pokladu, a to ke kostelu sv. Jana Křtitele z 15. století. Dominuje mu mohutná věž, která ovšem stojí samostatně. A dodnes jsou tu patrné zbytky hradeb, které svatostánek chránily. Ve věži můžeme obdivovat zvon z druhé poloviny patnáctého století a podle pověsti bychom tu taky možná mohli najít poklad. Hradby pak připomínají, že svatostánek býval nejen místem duchovním, ale současně v neklidných dobách nabízel místním ochranu za hradbami. Opevněných kostelů moc nebývalo, církvi se tahle praxe nelíbila, prý znevažovala posvátnost objektů. Až po husitských válkách její představitelé změnili názor. A pod kurdějovským kostelem navíc najdeme tajemné podzemní chodby.

MapaOpevněný kostel
videoOpevněný kostel
...
video video

Opevněný kostel

Perníkářské řemeslo

Perníkářské řemeslo Taky rádi obdivujete v muzeích či na výstavách staré vyřezávané formy na perník? Pokud ano, pak vás jistě potěšíme návštěvou u manželů Slavíkových v moravském Krumvíři. Řezbářskou rodinnou tradici mají dlouhou a rozhodli se na ni navázat. Začátky sice byly těžké, protože se neměli moc podle čeho učit, ale nevzdali to. V jejich království to voní dřevem, dřív se na formy používalo hodně třeba hruškové, dnes přijde vhod i bukové, dubové nebo jilmové. Musí ale několik let předtím schnout a nesmí mít jedinou vadu na kráse. Budeme společně sledovat, jak se formy rodí a přidáme pár zajímavostí o perníku a jeho pečení. Víte, že dřív to bývala pochoutka dostupná jen bohatým? Hodně dlouho trvalo, než se dostala i do venkovských chalup. Pokud si chcete zpříjemnit advent vůní medových perníčků, možná by vám některá z forem přišla vhod.

MapaPerníkářské řemeslo
videoPerníkářské řemeslo
...
video video

Perníkářské řemeslo

Vánoční Rabí

Vánoční Rabí Náš největší hrad Rabí patří k oblíbeným turistickým cílům po celou sezónu. Zavítat do jeho prostor ale můžete i v čase předvánočním. Letos konkrétně 14. prosince. Na tento den je připravena speciální prohlídka, při níž si projdete hrad a zároveň se dozvíte, jak trávívali nejkrásnější svátky v roce naši dávní předci. Tušíte například, jak vypadalo takové štědrovečerní menu ve středověku? Račte nahlédnout, právě se prostírá. A k vidění bude večeře prostých lidí i panská hostina. Představíme vám jednotlivé chody, dozvíte se třeba, že ve zdejším kraji nikdy nesměly chybět luštěniny. Nebývalo tu ničeho nazbyt a právě luštěniny měly přinést hojnost. Na stůl patřila taky vánočka. A už ve 14. století se rozdávaly vánoční dárky, děti dostávaly kupříkladu exotické ovoce nebo hračky.

MapaVánoční Rabí
videoVánoční Rabí
...
video video

Vánoční Rabí

Vánoční svícny

Vánoční svícny Málokdo z nás si umí představit vánoční stromek bez skleněných foukaných ozdob. A s jejich výrobou máme spojené především Jablonecko. Ve velkém tu začaly vznikat už v 18. století a tradice se udržela dodnes. Jedním z těch, kdo si Vánoce dopřává už od léta, je paní Libuše Laurinová ze Zásady, která zdědila sklářský um po rodičích. Pod jejíma rukama se rodí nejen tradiční koule nebo zvonečky, ale taky svícny zvané fantazie. Bude nás samozřejmě zajímat, jak vznikají. Ale nahlédneme taky pod ruku paní Mirce Mackové, která pak vyfoukané koule a další tvary zdobí. Už jste se doslechli, že módním trendem letošních svátků bude kombinace bílé a šedé barvy, která prý spolu se stříbrnou naladí tu správnou vánoční atmosféru? A dozvíme se taky, jaké motivy teď letí a jak a čím se na sklo nanášejí.

MapaVánoční svícny
videoVánoční svícny
...
video video

Vánoční svícny

Výstava o rytířských řádech

Výstava o rytířských řádech Templářské rytíře zná většina z nás, nejvíc asi díky jejich smutnému konci. Na výstavě v Masarykově muzeu v Hodoníně se můžete vypravit i do historie několika dalších rytířských řádů. Začaly vznikat v době křížových výprav. Později se jejich poslání různě měnilo a nebyly jím rozhodně jen boje. Co řád, to příběh. Tak například Řád Maltézských rytířů má dokonce jako jediný status samostatného státu s vlajkou, znakem, měnou i poštovní známkou. Ochrannou ruku nad tímto řádem drží sám papež. Řádu rytířů Božího hrobu dokonce papež jmenuje velmistra. Tenhle řád má ve světě přes dvacet tisíc přívrženců, ale u nás v současnosti nepůsobí. I když v historii, konkrétně v té meziválečné, byste o něm zmínku rozhodně našli. Na výstavě se seznámíme ještě s Řádem sv. Lazara a Řádem Německých rytířů.

MapaVýstava o rytířských řádech
videoVýstava o rytířských řádech
...
video video

Výstava o rytířských řádech

Via Verde

Via Verde Zážitková stezka Via verde nás provede česko-rakouským pomezím. Vyrazíme z Horní Stropnice, která je historií poprvé zmiňována ve 12. století. Jen o století mladší je místní kostel sv. Mikuláše, který nese stopy všech významných stavebních slohů. A minout nemůžeme ani Hojnou a Dobrou Vodu. Sem rádi jezdívali i poslední Rožmberkové – Vilém a Petr Vok. Ti taky podpořili rozvoj oblasti tím, že po objevení léčivých účinků místní vody přispěli ke vzniku lázeňství. Na chvíli zavítáme i za hranice. Dovede nás tam samozřejmě zmiňovaná stezka. V Harbachu si připomeneme sklářskou tradici celé oblasti. Na naší straně hranic se sklárny nedochovaly, v Harbachu jednu navštívíme. A v Lauterbachu nás pro změnu čeká Zahrada lidských práv.

MapaVia Verde
videoVia Verde
...
video video

Via Verde

Stopáž30 minut
Rok výroby 2013
 P ST