Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Procházka Broumovskem

Procházka Broumovskem Broumovsko sice nepatří k nejčastějším turistickým cílům, ale my vás přesvědčíme o tom, že ukrývá hodně zajímavých míst i památek. Naše putování začneme na broumovském předměstí Olivětín. Tamní pivovar, který založili benediktýnští mniši, oslaví příští rok už své třísté narozeniny. Ale kvůli zlatavému moku bychom neměli přehlédnout další místní chloubu. Tou je pomník zakladatele moderního textilního podnikání v kraji Josefa Schrolla. Podstavec pomníku je dílem slovinského architekta Jože Plečnika a vůbec nejstarší vzpomínkou na jeho působení u nás. Pak si prohlédneme kostel v Ruprechticích, který stavěli Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. Nepřehlédneme ani telekomunikační věž na Ruprechtickém Špičáku, která slouží i jako rozhledna a nakoukneme navíc k polským sousedům.

MapaProcházka Broumovskem
videoProcházka Broumovskem
...
video video

Procházka Broumovskem

Staré Hrady

Staré Hrady Pátrání v historii hradu a zámku Staré Hrady by bylo dlouhým a zajímavým čtením. Na původní tvrzi tu vládli templářští rytíři, po nichž prý v podzemí zůstal vzácný poklad. Jedním z pánů zde byl i nejvyšší písař zemských desek Smil Flaška z Pardubic a po bitvě na Bílé hoře se Staré Hrady staly součástí Šťastné země vévody Albrechta z Valdštejna. Ve dvacátém století ale celý areál poněkud chátral a kdo ví, jaký by byl jeho osud, kdyby se ho neujali manželé Sukovi. Díky jejich snažení se můžeme vydat prozkoumat už zmiňované podzemní prostory, kterým dnes vládnou pohádkové postavičky, ale prohlédneme si i hradní a zámecké komnaty. Nakoukneme do pracovny, ložnice, projdeme velkou loveckou chodbu. A na chvíli se přeneseme i do časů habsburské monarchie.

MapaStaré Hrady
videoStaré Hrady
...
video video

Staré Hrady

Břasy

Břasy Břasko na Rokycansku zmiňují prý všechny učebnice báňských škol. Čím si to oblast zasloužila? Od konce osmnáctého století se tu těžilo černé uhlí. Nacházelo se místy dokonce tak blízko zemskému povrchu, že se mohlo těžit povrchově v lomech. Najdeme tu ale samozřejmě i vzpomínky na těžbu klasickou hlubinnou. Poslední uhlí tu vytěžili 1. března 1969 na dole Matylda. I dnes tu ale občas zájemci kousky vydolují. My se ale neomezíme jen na černé zlato. Vydáme se taky na kopec nad obcí Břasy, kde vyrostla nová rozhledna. Vyrobená je pěkně ze dřeva a říká se jí Konipaska. Víte, proč? Protože během stavby mezi trámy vyseděl mladé párek konipasů. A ještě jednou raritou se může pochlubit, otevřena byla v roce 2013 a její stavba trvala přesně 2013 hodin.

MapaBřasy
videoBřasy
...
video video

Břasy

Letiště Václava Havla

Letiště Václava Havla Když před osmi desítkami let začalo růst v pražské Ruzyni letiště, létání nebylo zdaleka tak běžným způsobem cestování, jako je dnes. Plocha letiště tehdy byla něco málo přes sto hektarů, do dnešních časů se rozrostla takřka desetinásobně. V prvním roce provozu se do vzduchu vzneslo či naopak přistálo přibližně 13 tisíc cestujících, v současnosti jich na letišti nesoucím jméno Václava Havla ročně odbaví kolem 11 milionů. A stejně tak se změnil i provoz a bezpečnostní opatření. Nicméně navzdory jejich přísnosti mohou zájemci zavítat a prostory letiště si prohlédnout. A pokud někdo rád sleduje přistávání či starty burácejících obrů, má šanci třeba na dvou valech, které vyrostly u přistávacích drah. My se po letišti důkladně porozhlédneme a mimo jiné vám prozradíme to, že v době svého vybudování bylo jedním z nejmodernějších na světě.

MapaLetiště Václava Havla
videoLetiště Václava Havla
...
video video

Letiště Václava Havla

Výstava historických rádií

Výstava historických rádií Víte, čemu se říkalo umyvadlo nebo třeba kočičí hlava? Pokud ne, vydejte se s námi do olomoucké Veterán Arény. Právě tam probíhá ojedinělá výstava, na níž je k vidění kolem šesti stovek starých rádií. Všechny vzácné kousky vyrobené v rozmezí dvacátých a šedesátých let minulého století pochází ze soukromých sbírek a takhle rozsáhlá výstava tohoto druhu u nás nebyla k vidění desítky let. Pamětníci zavzpomínají, mladí se přenesou do prehistorie. Dozvíme se, jak vlastně vypadaly začátky rozhlasového vysílání a hlavně jeho příjmu. Na výstavě nechybí první sériově vyráběný přijímač z roku 1924 ani jeho československý následovník Zenit 45. Prohlédnout si můžeme jednoduché přístroje i jejich luxusnější konkurenty.

MapaVýstava historických rádií
videoVýstava historických rádií
...
video video

Výstava historických rádií

Zámecký areál v Cholticích

Zámecký areál v Cholticích Spojit procházku v přírodě s výpravou do historie můžete při návštěvě zámeckého areálu v Cholticích. Už na konci 14. století tu podle historických pramenů stávala středověká tvrz. Ve druhé polovině 16. století byla přestavěna ve stylu raného baroka a její ozdobou se stal rozlehlý park a obora. Ty patří k vyhledávaným místům i dnes. Panstvo tu kdysi chovalo koně, ryby, ale taky včely a daňky. Užívalo si zároveň různých radovánek – lovu, jízdy na koních nebo lukostřelby. A zabydlely se tu rovněž vzácné rostliny, například dva nejstarší stromy v Čechách, platany východní, které tu rostou od konce 17. století. Vzácný je i jinan dvoulaločný, metasekvoj šinkvu a sekvoj obrovská. K oblíbencům zdejších zahradníků i návštěvníků patří tulipánovník liliokvětý, který rozkvétá v druhé polovině června a obsypou ho tisíce květů.

MapaZámecký areál v Cholticích
videoZámecký areál v Cholticích
...
video video

Zámecký areál v Cholticích

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST