Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Barokní prachárna

Barokní prachárnaV Olomouci se vypravíme do nově otevřené barokní prachárny. Připomeneme si v ní časy, kdy Olomouc bývala významnou pevností. Prachárna byla vystavěna krátce po polovině 18. století a je velmi vzácným objektem, který jako památka v Česku nemá obdoby. Cenná je i tím, že je jednou z mála staveb, které se z rozlehlé pevnosti dochovaly. Prošla rozsáhlou rekonstrukcí a dnes v ní najdeme vojenské muzeum a taky model opevněné Olomouce. Pokud vás zajímá, jak prachárna fungovala, můžeme slíbit, že o tom bude řeč. Stejně jako o tom, jak důmyslný systém kanálů a stavidel dokázal proměnit s pomocí řeky Moravy město během osmi dní v poloostrov. Prozradíme vám i to, jak zachránil hanáckou metropoli generál Laudon a co se stalo s pevností poté, co díky nové vojenské technice ztratila význam.

MapaBarokní prachárna
videoBarokní prachárna
...
video video

Barokní prachárna

Historické tramvaje

Historické tramvajeVětšina z nás má nějakého koníčka. Partě nadšenců z Liberce učarovaly historické tramvaje. A tak se pustili do jejich zachraňování a zprovozňování. Vzácné kousky shánějí v muzejních expozicích, ale narážejí na ně i na místech, kde byste je sotva čekali. Tak třeba torzo karoserie první tramvaje, která vyjela do libereckých ulic v roce 1897, získali od majitele zahrádky, kde karoserie sloužila jako altánek. Historickým vozům věnují členové Boveraclubu každou volnou chvilku. Trvá roky, než se z veterána na odpis stane zase krasavec, který může vyrazit do ulic a své milovníky nostalgických jízd. Při projížďce se dozvíme spoustu zajímavostí i o tom, jak vypadala obsluha starých tramvají, co všechno museli řidič s průvodčím zvládat a že to neměli vůbec snadné.

MapaHistorické tramvaje
videoHistorické tramvaje
...
video video

Historické tramvaje

Prachovské skály

Prachovské skályCo bychom se báli na Prachovské skály…“ Tuhle písničku asi nezná jen málokdo. A Prachovské skály jsou na tom s věhlasem podobně. Kdo se jich nebojí, může vyrazit společně s námi na pořádnou túru. Přidáme i pár zajímavostí z historie. Prachovské skály bývaly majetkem českých králů, později pak významných šlechtických rodů. Po bitvě na Bílé Hoře je jako odměnu získal rod Schliků a tomu oblíbená turistická oblast patří, s výjimkou několika desítek let v minulém století, dodnes. Turisté se mohou vydat po dvou značených prohlídkových okruzích. Vyrazit se dá z místa, kde Klub českých turistů postavil v roce 1924 chatu, jejíž předchůdkyní byla vůbec první restaurace ve skalách vybudovaná na počátku 20. století. A co nás čeká? Krásné výhledy, zajímavé skalní útvary a kouzelná příroda.

MapaPrachovské skály
videoPrachovské skály
...
video video

Prachovské skály

Skleněné plastiky

Skleněné plastikyPřevratnou novinku přinesl našemu sklářství před sedmi desítkami let profesor sklářské školy v Železném Brodě Jaroslav Brychta. Snažil se vymyslet, jak zužitkovat odpad, tedy střepy. Tavil je v sádrových odlitcích a nová technologie byla na světě. Jenže jejímu rozvoji se do cesty postavila druhá světová válka. Po ní se do tavení skla pustila dcera pana profesora Jaroslava Brychtová a k ní se přidal Stanislav Libenský. Prohlédneme si první výtvarná díla, ale i to, co dovedou domácí i zahraniční výtvarníci tvořit dnes. Dozvíme se, jaké sklo je k tvorbě plastik zapotřebí, odborníci nám prozradí, jak celý proces probíhá a také to, že k jeho nejdůležitějším částem patří chlazení. A pokud byste se chtěli na skleněné plastiky do Železného Brodu zajet podívat ještě sami, poradíme vám, kde je můžete obdivovat.

MapaSkleněné plastiky
videoSkleněné plastiky
...
video video

Skleněné plastiky

Rybářské muzeum

Rybářské muzeumJižní Čechy jsou nerozlučně spjaty s rybníky a rybami. Tuhle slavnou tradici připomíná i nové Rybářské muzeum otevřené ve Vodňanech. Při jeho prohlídce zabrousíme samozřejmě i do historie. Víte třeba, že naše slavné rybníkářství bylo ještě dřív než s jihem naší země spojováno s východem Čech a dřív než s Rožmberky s Pernštejny? Prozradíme vám i to, jak to asi začalo s rybolovem. U jeho zrodu pravděpodobně stáli pytláci. Ti lovili ryby na řekách. Teprve později přišli naši předci na to, že by se ryby daly i chovat a začali zakládat rybníky. V muzeu je vystaveno i několik pomůcek dávných rybníkářů. Představíme vám třeba průhledítko. To pomáhalo už Štěpánkovi Netolickému i legendárnímu Jakubovi Krčínovi. A těšit se samozřejmě můžete rovněž na ryby.

MapaRybářské muzeum
videoRybářské muzeum
...
video video

Rybářské muzeum

Rozhledna Kovářka

Rozhledna KovářkaJednou z nejmenších a taky nejmladších rozhleden na našem území je ta, která dostala jméno Kovářka. Proč zrovna tenhle název? Nejspíš proto, že ji postavil mistr kovářského řemesla Ladislav Dobeš. A to jen malý kousek od své kovárny v obci Moraveč nedaleko Mladé Vožice. Prý se vždycky rád rozhlížel po kraji ze střechy svého domu a chtěl ten zážitek dopřát i dalším zájemcům. A postaral se o to, že jeho malá rozhledna je hned v několika směrech unikátem. Má prý vlastní číslo popisné, což není vůbec běžné, a především, v jejím ochozu a taky na nádvoříčku, které ji obklopuje, najdete kovářské muzeum. Historické dokumenty, na první pohled obyčejné i neobvyklé výrobky ze železa a taky pár strojů, pomocníků mistrů černého řemesla. Nahlédnout můžete i do kovárny, kde je k vidění možná nejvzácnější exponát – několik stovek let stará kovadlina.

MapaRozhledna Kovářka
videoRozhledna Kovářka
...
video video

Rozhledna Kovářka

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST