Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Semtěš

Semtěš Starobylá vesnička Semtěš leží na úpatí Železných hor. Zdejší informační středisko se rozhodlo všem návštěvníkům nabídnout procházky obcí, při nichž se mohou dozvědět to nejdůležitější o její dlouhé historii. Podle archeologických výzkumů sídlili v těchto končinách naši dávní předci už v mladší době kamenné. O hodně později se tu zalíbilo i Keltům a Slovanům. V historických pramenech bychom první zmínku o držitelích Semtěše našli v souvislosti s rokem 1322. Ve starých záznamech můžeme najít i zprávu o tom, že právě tady se kdysi střetla vojska Jiřího z Poděbrad a Matyáše Uherského. Úspěšnější byl tehdy český král, který svého soka přiměl k uzavření příměří. Staré časy připomíná gotická tvrz, kterou si prohlédneme, stejně jako evangelický kostel z 19. století. A dopřejeme si i procházku v okolí.

MapaSemtěš
videoSemtěš
...
video video

Semtěš

Papouščí ZOO

Papouščí ZOO V celé naší zemi byste mohli zavítat zhruba do sto dvaceti zoologických zahrad. Jednu z nich najdete v Bošovicích na Vyškovsku. Jejími obyvateli jsou výhradně papoušci. Před bezmála půlstoletím se Vlastimil Škrhák pustil do chovu andulek a před pár lety se rozhodl představit své kamarády i veřejnosti. V současné době tu narazíte na necelé tři desítky druhů, celkem byste napočítali víc než stovku obyvatel unikátní ZOO. Najdete mezi nimi i velké poklady. Tak například amazoňanů jamajských je na celém světě v zoologických zahradách jen 37. Z toho šest se jich narodilo loni právě v České republice, čtyři už odcestovali na Jamajku a zbývající dva čekají v Bošovicích na samičky, aby mohli pracovat na záchraně svého druhu. Pokud máte rádi třeba papoušky ara nebo kakadu, i na ty se můžete u Škrháků těšit. A někteří ze zdejších opeřenců vám taky rádi předvedou, jak umí mluvit.

MapaPapouščí ZOO
videoPapouščí ZOO
...
video video

Papouščí ZOO

Salaše a chodníčky

Salaše a chodníčky Už jste někdy viděli kotár? A víte, co to je třeba kyjanica nebo galeta? Pokud ne, vyrazte si doplnit mezery do Držkové v Hostýnských vrších. Čeká vás tam totiž expozice mapující historii místního salašnictví. Pastevectví se tu začalo rozvíjet už v šestnáctém století, takže je co připomínat. V obci najdete hned tři koliby, každá je trochu jiná. Nechybí ani přístřešek pro ovce a taky kotár, tedy přemístitelná ohrada, v níž se ovečky zavíraly a mohly se pást. Dozvíte se tu taky, jak fungoval život na kolibě, kdo tam šéfoval a jak si obyvatelé rozdělovali práci. Přidáme informaci, k čemu sloužila valaška nebo salašovka. A vypravíme se také do okolí. Všechny zajímavosti nám představí takzvané Držkovské chodníčky, stezky pro pěší i cyklisty, které měří dohromady bezmála čtyři desítky kilometrů.

MapaSalaše a chodníčky
videoSalaše a chodníčky
...
video video

Salaše a chodníčky

Na kole okolo Štětí

Na kole okolo Štětí Štětí má sice většina z nás spojené především s výrobou papíru, my vám ale ukážeme, že v jeho okolí najdete spoustu zajímavých pamětihodností i řadu pokladů paní Přírody. Abychom toho stihli víc, vyrazíme na kole. Po značené turistické stezce se dostaneme do CHKO Kokořínsko a nemůžeme minout jeskyni Mordloch. Už její název je strašidelný. Za třicetileté války v ní prý sídlili loupežníci, kteří měli políčeno hlavně na kupce cestující po nedaleké stezce. Nedaleko jeskyně objevíme dvě kaple. Ta Hraběcí vyrostla jako připomenutí tragické smrti místního pana hraběte, kterého tu přepadli a zabili jeho vlastní poddaní. Pak si ještě prohlédneme památkovou zónu lidové architektury v Brocně a zastavíme se také na louce nedaleko Radouně, kde na jaře rozkvétají nejrůznější krásné květy včetně vzácných orchidejí.

MapaNa kole okolo Štětí
videoNa kole okolo Štětí
...
video video

Na kole okolo Štětí

Kamenotisk

Kamenotisk Kamenotisk patřil dlouhé desítky let k velmi oblíbeným tiskařským technikám. U jeho zrodu stál pražský rodák, herec a dramatik Alois Jan František Senefelder. Psal se tehdy rok 1798 a za novinku prý mohl seznam prádla zachycený na okenním parapetu otištěný na papír. Ať to bylo tak nebo úplně jinak, kamenotisk neboli litografie uchvátil svět a tisklo se na něm snad všechno. Kupříkladu i plakáty Alfonse Muchy nebo dokonce bankovky. Přenos motivu z kamene na papír nám popíše paní Věra Nohelová. Kamenotisku se věnuje už roky a umí hotová kouzla. Dozvíme se, jaký kámen se používal a bude nás samozřejmě zajímat, jaký je pracovní postup. Začneme opracováním kamene, pak na něj namalujeme motiv a ten s pomocí arabské gumy s kyselinou dusičnou učiníme plastickým. Prohlédneme si i některá díla, která Věra Nohelová vytvořila.

MapaKamenotisk
videoKamenotisk
...
video video

Kamenotisk

Krajinná výstava

Krajinná výstava Pokud zatoužíte po procházce krajinou spojenou s výletem do historie, pak přijměte naše pozvání do Chebu. Pod hradem, v krásné krajině kolem Ohře tu můžete navštívit krajinnou výstavu. Tyhle expozice mají v městě na západě Čech velkou tradici. Dřív se pořádaly v pavilonech, ta současná je k vidění pod širým nebem. Až se projdete po dřevěných chodníčcích nebo sypaných stezkách, můžete se vydat do části věnované zábavám pro chvíle volna. Čeká vás tam třeba lanové centrum nebo cyklostezky. Zavítat samozřejmě můžete i na chebský hrad, třeba do kaple, kde můžete zjistit, jaké významné události jsou s chebským hradem spojené. A pokud ještě nebudete unaveni, nabídneme vám krátký výlet za hranice. V Tirschenreuthu najdete také krajinnou expozici, která potěší nejen milovníky procházek.

MapaKrajinná výstava
videoKrajinná výstava
...
video video

Krajinná výstava

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST