Mozaika z regionů: Sbírka dýmek na Jánským vrchu, Mravenci a létající stroje – truhlář Fischer, Přírodní rezervace Peklo, Železniční modeláři Pečky., Výrobce kytar Jan Fišer, Moravský Říp.

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Jánský Vrch

Zámek Jánský Vrch K chloubám Javorníku na severu Olomouckého kraje patří zámek Jánský vrch. První zmínky o něm bychom našli v roce 1307. Tehdy to ovšem byl hrad, jmenoval se Javorník a patřil svidnickým knížatům. Později se stal majetkem vratislavských biskupů a těm sloužil až do dvacátého století. Za jejich éry se dočkal přejmenování na Jánský vrch a také přestavby na zámek. Při jeho návštěvě si připomeneme staré časy i vybavení, které tu sloužilo každodennímu životu. Turisty sem ale láká také expozice dýmek, která patří k největším u nás. Šestnáct stovek vystavených exponátů je místních, doplňují je pak kousky dovezené z muzeí. Při prohlídce expozice se dozvíme o historii výroby dýmek, jejíž počátky jsou v Evropě spojeny s Angličany a Holanďany. Dozvíme se, jaký byl původní tvar a také to, z jakých materiálů se nejčastěji vyráběly.

MapaZámek Jánský Vrch
videoZámek Jánský vrch
...
video video

Zámek Jánský vrch

Mravenčí výstava

Mravenčí výstava V muzeu v Ústí nad Labem si prohlédneme mravenčí výstavu. Autorem všech exponátů je truhlář Vítězslav Fischer z Neštědic. Do světa pilných mravenečků se ponořil ve chvíli, kdy jeho vlastní píle neměla využití. Musel zavřít svou firmu, prodat stroje a najednou neměl co dělat. A tak ho napadlo, že ze dřeva vytvoření velké mraveniště nejen se spoustou figurek, ale také s různými stroji. Manželku svým nápadem sice moc nenadchl, ale nevzdal se ho a vj ejich bytě se usadili mravenci. Ti teď dělají radost návštěvníkům ústeckého muzea. Prohlédnout si mohou také různé létající stroje, obří vzducholoď nebo mravenčí loděnici. A tím plány pana Fischera s mravenčím světem rozhodně nekončí. Navíc se už teď ozývají další zájemci o uspořádání výstavy.

MapaMravenčí výstava
videoMravenčí výstava
...
video video

Mravenčí výstava

Peklo

Peklo Když vás pozveme do Pekla, nejspíš málokdo z vás bude čekat romatický výlet do krásné přírody. Strašidelným názvem se pyšní poetické údolí mezi Českou Lípou a obcí Zahrádky. Kdysi tu prý lidé nehledali klid a odpočinek, ale bezpečí v době válek. Skalní převisy nabízely úkryt, našli bychom tu i řadu skalních obydlí. V 19. století sem pak dorazil turistický ruch. A jeho vzestupu obratně využil hrabě Kounic, který nechal upravit koryto Robečského potoka tak, aby v něm návštěvníky mohly vozit loďky. Na jedné se prý dokonce projel císař. Původně tu pro něj sice přichystali altán s krásným výhledem, ale do toho panovník nakonec nezavítal. Nicméně zdejší příroda se mu zalíbila natolik, že nechal odklonit železniční koleje, které tudy měly vést. Pokud dorazíte do údolí na jaře, můžete se těšit taky na záplavu bledulí, kterých tu kvetou tisícovky.

MapaPeklo
videoPeklo
...
video video

Peklo

Železniční modeláři

Železniční modeláři Pokud patříte k milovníkům malých železnic a vláčků na nich, tak se s námi určitě vypravte do Peček na Kolínsku. Členové Sdružení železničních modelářů nachystali úžasnou podívanou. Několikrát ročně připravují výstavy a jednou za rok pak se svými modely zaplní plochu 1200 metrů čtverečních. Co nás všechno čeká? Zabrousíme samozřejmě do historie, dozvíme se například, kdy si děti začaly hrát s vláčky a kdy se první začaly dovážet taky k nám. A pak se hlavně budeme rozhlížet. Na kolejišti se prohánějí různé unikáty. Třeba oblíbený motoráček Hurvínek, který má dokonce nainstalovanou kameru. Prohlédneme si i armádní vagón z doby druhé světové války. A nechybí ani život kolem železnice. Třeba chatová osada, hvězdárna, kouřící tovární komín, autobus, který dovede i zastavit na stanici a samozřejmě silnice s auty.

MapaŽelezniční modeláři
videoŽelezniční modeláři
...
video video

Železniční modeláři

Výrobce kytar

Výrobce kytar Jan Fišer ze Zvole u Jaroměře vyrábí kytary. V jeho dílně budeme mít možnost prohlédnout si různé modely, některé tradiční, jiné moderní. Víte, kdy se tenhle oblíbený nástroj narodil? Zmínku o strunném nástroji zvaném kinnór byste mohli najít už v Bibli. Za rodiště předchůdců kytary bychom mohli považovat Přední Asii. V 9. století ji Arabové dovezli do Španělska, kde zlidověla a rozšířila se odsud do Evropy. Současnou podobu dostala v 18. století. Pan Fišer se do výroby pustil na konci minulého století, kdy vytvořil banjo. Pak se pustil do dalších typů, nejčastěji vyrábí kopie osvědčených modelů z první poloviny minulého věku. A navrhl si taky pár modelů vlastních. Při práci nám prozradí, z jakého dřeva vyrábí nejčastěji a také to, v čem se jednotlivé modely liší.

MapaVýrobce kytar
videoVýrobce kytar
...
video video

Výrobce kytar

Malý a Velký Chlum

Malý a Velký Chlum Cílem našeho putování přírodou na jihu Moravy budou tentokrát Malý a Velký Chlum. Tyhle dva kopce najdeme kousek od Bořitova nedaleko Blanska. A zjistíme, že mají zajímavou historii. Poutaly už pozornost našich dávných předků. Mezi nejvýznamnější opevnění, která stávala na Malém Chlumu, patřilo halštatské hradiště. Do druhé světové války tu bývala vojenská pozorovatelna. A těžil se tu také pískovec. Těžba odkryla různé vrstvy a tak je možné tu objevit třeba fosílie mořských mlžů. Na vrcholu Malého Chlumu, který je paradoxně trochu vyšší, než jeho kolega nazývaný Velký, vyrostla před několika lety také rozhledna. Není moc vysoká, ale bohatě stačí na to, abyste si mohli dopřát krásný výhled do kraje. Přehlédnout byste rozhodně neměli již zmiňovaný Bořitov, který také stojí za zastávku.

MapaMalý a Velký Chlum
videoMalý a Velký Chlum
...
video video

Malý a Velký Chlum

Stopáž30 minut
Rok výroby 2013
 P ST