Mozaika z regionů: Hronov – Jiráskovy skály, Laboratoř plná blesků v Běchovicích, Nový sloninec v pražské ZOO, Kovář Petr Hartmann, Posázaví, Koňské nebe v Metylovicích.

Obsah dílu

Přehrát vše

Jiráskovy skály

Jiráskovy skályPři výletu do Hronova nemůžeme nezmínit několik místních slavných rodáků. Tím nejznámějším je určitě spisovatel Alois Jirásek, ale světlo světa tu spatřil například i Josef Čapek. My se vydáme ve stopách Aloise Jiráska za městské brány, do míst, kde hledal inspiraci při psaní. První zastávkou bude vrch Maternice, kde se ukrýval Jiřík Skalák, hrdina Jiráskova románu Skaláci. Můžeme si nabrat vodu ze Skalákovy studánky, které lidé v minulosti přisuzovali léčivé účinky. Zajímavá pověst o lakomé selce a jejich čerstvých bochnících chleba se váže ke kamenům okolo studánky. Cílem naší výpravy bude starý skalní hrad. I ten sehrál svou roli v díle Aloise Jiráska. Dodnes se z něj zachovalo jen torzo vstupní brány a opevnění. Nejvyšší věž pak při příznivém počasí nabízí krásný výhled do kraje.

MapaJiráskovy skály
videoJiráskovy skály
...
video video

Jiráskovy skály

Laboratoř velmi vysokých napětí

Laboratoř velmi vysokých napětíVýpravou takřka do světa sci-fi možná pro mnohé z nás bude návštěva Laboratoře velmi vysokých napětí, která byla na počátku druhé poloviny minulého století vybudována v pražských Běchovicích. Její prostory jako by byly přeneseny z románů Julese Verna. Vysloužily si také označení rakev, ale neděste, může za něj jen vzhled laboratoře, ne výsledky práce. Odborníci tu zkoumají vysoké napětí a také ho podrobují různým testům. Nápomocny jsou jim samozřejmě také přístroje. K těm nejzajímavějším patří Teslův transformátor. Kdo ho vynalezl, je patrné už z názvu a je největším v Evropě. Prováděné testy jsou velmi zajímavé, i proto tu pravidelně pořádají Vysokonapěťové dny, při kterých je vstup povolen i nepovolaným. Ten nejbližší bude věnován Františkovi Křižíkovi.

MapaLaboratoř velmi vysokých napětí
videoLaboratoř velmi vysokých napětí
...
video video

Laboratoř velmi vysokých napětí

Údolí slonů

Údolí slonůNového domova si užívají sloni v pražské zoologické zahradě. Údolí slonů jim nabízí všechno, co potřebují ke spokojenému životu, nechybí jim ani bazén s mělčinou i hloubkou. Samec Mekong, jeho šest sloních parťaček a slečinka Sita většinu času tráví uvnitř, ven vyrážejí jen, když je hezky. Čekání na jejich procházku si můžete zpříjemnit doplněním znalostí o životě slonů a jejich kulturním sepětí s lidmi. Takže se můžete těšit na malý symbolický výlet do hinduistického Ašrámu a buddhistické gompy. A pokud si budete chtít výlet v ZOO ještě prodloužit, doporučujeme stezku Zakázanku, další z novinek. Dozvíte se na ní například o místech, kterými procházíte. Část je totiž pojata jako geologická expozice. A v budoucnu prý na stezce přibudou další zajímavosti.

MapaÚdolí slonů
videoÚdolí slonů
...
video video

Údolí slonů

Kovář Petr Hartmann

Kovář Petr HartmannPetr Hartmann vystudoval uměleckou průmyslovku a pak zakotvil u černého řemesla. Patří k těm, kteří mají oprávnění opravovat díla starých kovářských mistrů, takže se s výsledky jeho práce setkáme na řadě památek. Kupříkladu v benediktýnském klášteře v Broumově nebo v Kolowratském a Malém Fürstenberském paláci v Praze. My se ale vypravíme do jeho ateliéru v Hronově. Ukáže nám, jaké nástroje používá a prozradí nám, co všechno je potřeba, aby se kupříkladu tři sta let starý čtyřmetrový kříž z kostela v Konojedech znovu zaskvěl v plné kráse. Kromě obnovy starých pokladů se ale Petr věnuje i vlastní tvorbě podle svých návrhů. Prohlédneme si například Ježíše na kříži, který vznikl z jednoho kusu železa tradiční kovářskou technikou.

MapaKovář Petr Hartmann
videoKovář Petr Hartmann
...
video video

Kovář Petr Hartmann

Posázaví

PosázavíKraj kolem řeky Sázavy láká milovníky památek i krásné krajiny. My se motoráčkem svezeme podél řeky do Vilémovic. Nevelká obec se může pochlubit zámečkem, u kterého se samozřejmě zastavíme. A prohlédneme si také jeho zahradu. Dalším cílem naší cesty bude Sluneční zátoka. Místo, kam jezdíval Jaroslav Foglar se svými skauty a které se mu stalo inspirací pro knihu Hoši od Bobří řeky. A pak se vydáme do Ledče nad Sázavou. Už od 13. století jí dominuje hrad, který sice v 19. století poničil požár, ale přesto je jeho část přístupná, takže můžeme nahlédnout dovnitř. A připomenout si, že do zdejších dějin se zapsala i samotná císařovna Marie Terezie. Prozradíme vám, čím. A naše putování zakončíme u zříceniny Chřenovického hradu.

MapaPosázaví
videoPosázaví
...
video video

Posázaví

Koňské nebe

Koňské nebeMetylovice u Frýdku Místku proslavila kožedělná a řemenářská výroba, která se tu zabydlela už v 17. století. Vyhlášené byly i za hranicemi naší země hlavně zdejší biče, o které byl dokonce zájem až v Jižní Americe. Jejich výroba ve velkém se rozjela ve druhé polovině 19. století, to se jí věnovali snad v každé chalupě. A pomohla obci i za druhé světové války. Biče tehdy místo odvedených mužů ovšem vyráběly místní ženy. Dozvíme se, jak metylovický bič vypadal, i to, že zvláštní byl i tím, že tu vznikal od začátku do konce, tedy už od zpracování kůže. Navíc se v naprosté většině jednalo o výhradně ruční práci. Když začala s nárůstem výroby docházet surovina, místní sháněli staré levné koně, které pak načerno poráželi. I proto si Metylovice vysloužily označení Koňské nebe.

MapaKoňské nebe
videoKoňské nebe
...
video video

Koňské nebe

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST