Mozaika z regionů: Vysoké Mýto, Muzeum seker v Konici, Botanická zahrada v Tróji, Annín na Šumavě, Pivní stezka řezbáře Daenemarka, Jak se žilo v pravěku v muzeu v Ústí nad Orlicí

Obsah dílu

Přehrát vše

Vysoké Mýto

Vysoké MýtoVysoké Mýto patří k hodně starým čekým městům. Za jeho vznik vděčíme Přemyslu Otakarovi II., který ho nechal vybudovat na ochranu Trstenické stezky, významné obchodní cesty spojující Čechy a Moravu s Pobaltím i dalekým východem. Jeho název nemá nic společného s výškou vybíraného mýta, ale s vyvýšeninou, na které město vyrostlo. Jeho první obyvatelé přišli ze severního Německa. Městské opevnění tvořilo 25 bašt a věž, dodnes se dochovaly taky tři městské brány. Jedna se jmenuje Litomyšlská, druhá Pražská a poslední Choceňská. A připomenout si tu můžeme i krále, který město založil. Jeho socha nás přivítá u Pražské brány. A za povšimnutí stojí i to, že není z bronzu ani kamene, ale z kovaného železa.

MapaVysoké Mýto
videoVysoké Mýto
...
video video

Vysoké Mýto

Expozice sekerek

Expozice sekerekNejvětší sbírku seker u nás mají v Muzeu řemesel v Konici na Prostějovsku. Víc než dvě stovky kousků z nejrůznějších časů i oborů tu tvoří unikátní expozici. Dozvíme se o historii seker, o tom, z čeho a jak se vyrábějí, které a proč jsou nejlepší, ale taky třeba zjistíme, kde se vzalo ono známé „dát na sekeru“. Nejstarší exponát se narodil zhruba tři tisícovky let před naším letopočtem, ale k vidění jsou tu i další unikáty. Patří k nim určitě vikingská sekerka. A najdeme tu rovněž nástroje, které používali a používají nejen tesaři, ale také třeba kameníci, řezníci nebo hasiči. A třeba přijdeme na to, v čem se mezi sebou jednotlivé kousky liší. Některé máme dokonce šanci vidět v akci. A pokud snad máte doma nějaký nadbytečný exemplář, v Konici se ho rádi ujmou.

MapaExpozice sekerek
videoExpozice sekerek
...
video video

Expozice sekerek

Pražská botanická zahrada

Pražská botanická zahradaZa probouzející se přírodou, i za krásou exotických rostlin se vypravíme do Pražské botanické zahrady v Tróji. Založena byla už před čtyřiačtyřiceti lety, veřejnost ji navštěvuje zhruba polovinu této doby. Největším lákadlem je asi výlet do dalekých krajů v tropickém skleníku Fata Morgana, stejně jako pravidelné výstavy, které v něm probíhají. Řadu unikátů ale najdeme i ve venkovní expozici. Zastavíme se například u sekvojovce obrovského, který se může dožít až tří tisícovek let. Z tohoto pohledu je ten v Tróji se svými čtyřmi desítkami let miminkem. A dopřejeme si i romantickou procházku vinicí svaté Kláry. Založena byla nejspíš už králem Václavem II. a víno na ní vypěstované se zpracovávalo přímo ve sklepích trojského zámku. K vinici láká i malá kaplička a pokud se chcete dozvědět něco o vinohradnictví a vinařství, tak vám jistě přijde vhod zdejší naučná stezka.

MapaPražská botanická zahrada
videoPražská botanická zahrada
...
video video

Pražská botanická zahrada

Annín na Šumavě

Annín na ŠumavěSklářská tradice je na Šumavě hodně dlouhá. K místům, která se v tomto oboru pyšní hned několika nej, patří Annín. Sklo se tu začalo tavit už na konci 18. století. Zdejší sklárna byla pak první v monarchii, z níž do světa putovalo růžové sklo a v roce 1934 tu dřív než kdekoliv jinde začali využívat elektrickou pec. Vyhasla v polovině minulého století, ale ještě nějakou dobu tu sklo alespoň brousili. Jenže i brusírna časem osiřela. Pětice brusičů, kteří nechtěli místní tradici nechat úplně vymizet, se přesunula do malé chalupy nad koupalištěm. Nahlédneme dovnitř a dozvíme se, jak tu práce probíhá a jaké krásy se pod rukama mistrů sklářského řemesla rodí. A pak se vydáme na kopec nad vsí a prohlédneme si kostelík sv. Mořice, který z nadhledu sleduje dění ve vsi už osm století.

MapaAnnín na Šumavě
videoAnnín na Šumavě
...
video video

Annín na Šumavě

Řezbář a pivní stezka

Řezbář a pivní stezkaLibor Daenemark měl prodle rodinné tradice být nejspíš lékařem, ale už jako malému klukovi mu učarovala práce se dřevem. A v dospělosti si splnil svůj sen a stal se řezbářem. Tahle profese se ale před čtyřmi desítkami let nikde neučila, tak se musel učit sám. V jeho dílně se rodí malé figurky i velká díla. Vyřezal například loutky pro představení rakovnického divadla. A protože to byly vesměs záporné postavy, a ty se podle něj tvoří líp, moc si to užil. Rád tvoří taky betlémy a i na nich je vidět jeho osobitý přístup. Nedávno pak s keramikem Jiřím Duchkem udělali radost všem pžíznivcům pěnivého zlatavého moku nejen na Rakovnicku. Dali vzniknout takzvané Pivní naučné stezce, která představuje historii i technologii výroby piva v regionu. Má deset zastavení a na každém vás čeká dřevěná skříňka plná figurek.

MapaŘezbář a pivní stezka
videoŘezbář a pivní stezka
...
video video

Řezbář a pivní stezka

Výstava z historie lidstva

Výstava z historie lidstvaKdy historie zaznamenala prvního člověka rozumného a jak naši předci v dávných časech žili? To se můžete dozvědět při návštěvě výstavy, kterou připravilo muzeum v Ústí nad Orlicí. Nejenže zjistíme, jak to měli doma rozdělené pravěcí lidé, co všechno museli zvládat a jak moc šikovní asi byli, ale ledacos z činností, které pro ně bývaly běžné, si můžete vyzkoušet. Víte například, jak se tehdy mlelo obilí? Byla to pěkná dřina, která připadla ženám. Velký plochý kámen, na něm obilí a druhý menší kámen drtil. Můžete si i představit, jakou dřinu obnášela výroba zbraní. A jednoduché samozřejmě nebylo ani rozdělávání ohně. O zajímavosti na výstavě rozhodně není nouze, nahlédneme i do šatníků našich prapra…, třeba první kalhoty, většinou vlněné a s kostkovaným vzorem, se v něm objevily díky Keltům.

MapaVýstava z historie lidstva
videoVýstava z historie lidstva
...
video video

Výstava z historie lidstva

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST