Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek v Napajedlech

Zámek v NapajedlechDominantou jihomoravského města Napajedla je zámek. Ve stylu pozdně francouzského baroka vyrostl v druhé polovině 18. století. Stavba se dvěma křídly byla řešena vskutku důmyslně. V přízemí byly prostory ryze praktické – prádelna, kuchyně apod. a pohybovalo se tu především služebnictvo. V prvním patře byly vybudovány reprezentační prostory, kde panstvo přijímalo vzácné návštěvy a bavilo se. A v nejvyšším poschodí si pak užívalo klidu ve svých komnatách. K chloubám zámku patří kruhový zrcadlový sál, který, jak jinak, zdobí první patro, a pak také salónek holandských mistrů, který byl určen hlavně pro pány. Až do druhé světové války sloužil zámek šlechtě, pak jej převzal stát, ale veřejnosti zpřístupněn nebyl. Jeho brány otevřeli až současní majitelé, kteří se pustili do rekonstrukce. Pořádají také různé výstavy, v současnosti například představují kostýmy z filmových pohádek.

MapaZámek v Napajedlech
videoZámek v Napajedlech
...
video video

Zámek v Napajedlech

Výstava modelů Matchbox

Výstava modelů MatchboxKdo z kluků malých i dávno odrostlých by neznal autíčka Matchbox neboli angličáky. Světlo světa spatřily po druhé světové válce a základním cílem bylo tehdy vyrobit autíčko, které by se vešlo do krabičky od sirek. Větší hračku si totiž britské děti do školy s sebou vzít nemohly. A tak se začaly rodit minimodely osobáků, náklaďáků, královských kočárů, vojenských aut, sklápěček, traktorů, buldozerů či různých povozů. Sedmnáct set si jich můžete v současné době prohlédnout v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Exponáty na výstavě pocházejí ze sbírek dvou milovníků těchto modelů. Při jejich prohlížení si můžete zavzpomínat na své sběratelské pokusy či klukovské hry, ale také obdivovat pečlivost tvůrců. Modely jsou totiž zmenšeninami skutečných předloh, které chodili tvůrci zkoumat do automobilek a detaily hledali i v dokumentacích.

MapaVýstava modelů Matchbox
videoVýstava modelů Matchbox
...
video video

Výstava modelů Matchbox

Na běžkách do Polska

Na běžkách do PolskaMachov najdete na hranici s Polskem, ukrývá se pod masivem Broumovských stěn. K jeho chloubám patří pozdně renesanční kostel z roku 1675 a romanticky působící staré roubené chalupy. V každé z nich dřív stával tkalcovský stav a snad všichni hospodáři také chovali kozy, které jejich rodinám poskytovaly základní obživu – mléko, sýr i maso. Obec se ovšem pyšní i dlouhou lyžařskou tradicí. První lyžníky byste tu mohli potkat už na počátku 20. století, o něco později se tu na lyžích už nejen běhalo, ale i skákalo. Dodnes tu najdete hned čtyři skokanské můstky, vleky a také okruh pro milovníky bílé stopy. Na běžkách se vydáme z Machova směrem k Nouzínu, který dnes patří Polsku a naše putování skončíme v oblíbeném běžkařském středisku, polském Karlově.

MapaNa běžkách do Polska
videoNa běžkách do Polska
...
video video

Na běžkách do Polska

Interaktivní muzeum

Interaktivní muzeumČasy, kdy vítkovickému areálu dolu a hutí vládla průmyslová výroba, jsou pryč. Dnes se všechny prostory mění v unikátní cíle milovníků industriální turistiky, vzdělávání i kultury. Tak třeba na vysokou pec vede vyhlídková trasa a v bývalé šesté energetické ústředně teď návštěvníci najdou nové interaktivní muzeum. Čeká je v něm setkání s technickým vývojem, ale také s romány Julese Verna. Mimochodem, víte, že se tenhle legendární spisovatel narodil ve stejném roce, v němž začaly fungovat Vítkovické železárny? Ale zpátky do muzea, všechno si můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Připomenete si, že nejprve člověk vládl jen vlastní silou, pak se přesunete do období technické revoluce a rozvoje průmyslové výroby. Minout nemůžete vývoj výroby železa a autoři nezapomněli ani na současné technické vymoženosti.

MapaInteraktivní muzeum
videoInteraktivní muzeum
...
video video

Interaktivní muzeum

Plstěné výrobky

Plstěné výrobkyDomácí dílna Gabriely Skorunkové z Českého Krumlova je rájem pro všechny příznivce přírodních materiálů a jejich zpracování. Gabriele učarovala ovčí vlna a od kamarádky se naučila starou metodu plstění. Co si pod tím máte představit? Nejprve je potřeba zbavit surové rouno všech nečistot. Gabriela dává přednost mokré technice, takže rouno opakovaně namáčí v lázni. Musí si dávat pozor na to, aby udržela teplotu vody a rounu nezpůsobila teplotní šok. Pak přijde na řadu česání a také barvení, na které Gabriela používá barviva potravinářská, ale i přírodní – například slupky, skořápky i bylinky. Plstěné výrobky jsou nejen tradiční, ale u některých národů stále v oblibě. Ať už jde o klobouky, doplňky nebo ozdoby, které jsou součástí tradičních oděvů. A kde se můžete setkat s výrobky Gabriely Skorunkové? Například na různých jarmarcích nebo také na kurzech.

MapaPlstěné výrobky
videoPlstěně výrobky
...
video video

Plstěně výrobky

Lamberská stezka

Lamberská stezkaŽihobce byly součástí panství Lamberků. U jeho zrodu stál v 18. století kardinál a biskup pasovský Jan Filip, když v okolí skoupil 32 vesnic. Časy jeho i jeho následníků se snaží připomínat sdružení Lamberská stezka. Při naší zastávce v Žihobcích nejprve zajdeme do kostela. Vystavěn byl v roce 1876, maleb se ale dočkal až takřka o čtvrt století později. A právě výzdoba dala pořádně zabrat restaurátorům při nedávné rekonstrukci. Výsledky jejich snažení mohou ocenit nejen věřící při bohoslužbách, ale i návštěvníci koncertů, které se tu konají. Ujít si nemůžeme nechat ani zastavení v zámku. V 19. století v něm žil Gustav Jáchym z Lamberka, který se v mládí zúčastnil neúspěšného atentátu na Ferdinanda Habsburského. Dostal za to původně trest smrti, ale ten mu byl nakonec prominut.

MapaLamberská stezka
videoLamberská stezka
...
video video

Lamberská stezka

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST