Mozaika z regionů: Slaný-město, Plechové království konstruktéra Michala Možného, Giganti v ústeckém muzeu, Hrad Břečtejn a Pekelská jeskyně, Měditepec Vojtěch Jirásko, Lány muzeum TGM.

Obsah dílu

Přehrát vše

Slaný

Slaný Do Slaného to nemáme z hlavního města zas tak daleko a za prohlídku tohle staré město určitě stojí. Víte, jak souvisí jeho jméno se solí? Kdysi tu prý v lesích lovil kníže Nezamysl a dostal žízeň. Jeho sluha vyhledal pramen, z něhož ovšem tryskala slaná voda. A tak tu vznikl solivar a později také město. Objevit v něm můžete dodnes řadu staveb, které připomínají dávnou historii. Naše putování začneme u jediné městské brány, která se dochovala, říka se jí Velvarská a uvnitř najdete expozici o městském opevnění. Zajímavý je i klášter, ve kterém mnichové z řádu Bosých karmelitánů vaří výborné džemy z domácího i jižního ovoce. V sousedním kostele Nejsvětější trojice zase poutá pozornost vestavěná loreta a neměli bychom na kopci nad městem minout Boží hrob, který je nejvěrnější kopií toho jeruzalémského ve střední Evropě a nejstarší památkou svého druhu u nás.

MapaSlaný
videoSlaný
...
video video

Slaný

Plechové hračky

Plechové hračky Království hraček najdeme u Michala Možného z Nového Hrádku. Buďme konkrétní, těšit se můžete na hračky plechové. Do výroby se pan Možný pustil už v dětství, kdy si tvořil vlastní auta. Navázal pak, když se mu narodili synové. Pro ty vyráběl auta různých velikostí. Když pro jedno sháněl kola, napadlo ho napsat si do Kovo Náchod a pro ilustraci s prosbou poslal i obrázky. A s koly dorazila nabídka na práci konstruktéra. Od té doby se začaly v obývaku rodit mašiny, tramvaje, lanovky, kolotoče, traktory nebo pluhy. A samozřejmě dál vznikala i auta. Pan Možný nám prozradí, co všechno jeho práce obnášela i to, kde získával inspiraci a také technické podklady. Jeho lokomotiva Glaskasten dokonce získala u německých sousedů titul model roku 1999. Sám konstruktér má pak největší radost z autobusu double decker, který vytvořil pro anglického výrobce.

MapaPlechové hračky
videoPlechové hračky
...
video video

Plechové hračky

Výstava gigantů

Výstava gigantů Bílá krajina a mrazivé počasí nám usnadní přenést se o hodně let zpátky a představit si časy, kdy místo nás krajinu obývali obrovští mamuti, nosorožci či třeba jeskynní lvi. Prohlédnout si tyhle giganty dnes můžeme v muzeu v Ústí nad Labem. Působí opravdu věrohodně, dozvíme se, kdo všechno na tom má zásluhu a do jakých detailů je výroba modelů promyšlená. V muzeu najdeme i celou řadu archeologických nálezů, které nám připomenou, že kdysi i na Ústecku taková zvířata opravdu žila. Nejčastěji se tu nacházely kosti mamuta, srstnatého nosorožce, ale i pratura, koní, šelem a drobných hlodavců. Těšit se můžeme také třeba na kel nebo na mamutí stoličku. Dozvíme se i to, jak tehdy vypadala místní krajina. Autoři výstavy nezapomněli ani na naše předky a my se podíváme, jak v době ledové žili.

MapaVýstava gigantů
videoVýstava gigantů
...
video video

Výstava gigantů

Zřícenina hradu Břečtejn

Zřícenina hradu Břečtejn Hrad Břečtejn vyrostl nad obcí Vlčice už za husitských válek. Nechali ho vybudovat pánové z rodu Zilvárů ze Silbersteina. Zajímavé je, že zvolili nepříliš moderní plášťovou metodu, to znamená, že obytné místnosti takřka přilepili k hradbě a riskovali tak, že by jim nepřátelé pálili v té době známými zbraněmi přes hradby až do komnat. Hrad byl od poloviny 16. století opuštěný, později se ho ujal bohatý obchodník s plátnem Jan František Theer a pak ho ještě čekala romantická přestavba ve století devatenáctém. Zajímavým místem je i takzvaná Pekelská jeskyně, která je rájem speleologů. A pozornost si zaslouží i v úvodu zmiňované Vlčice. Jejich historie je hodně dlouhá a zajímavá a neměli bychom zapomenout, že bohatá knihovna místních pánů sem kdysi přilákala i Jana Amose Komenského, který tu prý našel inspiraci pro napsání Didaktiky české.

MapaZřícenina hradu Břečtejn
videoZřícenina hradu Břečtejn
...
video video

Zřícenina hradu Břečtejn

Výrobce z mědi

Výrobce z mědi Vojtěch Jirásko z Nové Paky se věnuje zpracování mědi. Kovu, který znali už naši dávní předci, ale pro jeho vzácnost ho používali jen na výrobu opravdu prestižního zboží či symbolů moci. Dnes z mědi rádi tvoří výtvarníci. Líbí se jim její měkkost, tvárnost a také teplá načervenalá barva. V dílně Vojtěcha Jiráska budeme pozorovat, jak jeho formy na pečení, svícny, lampy, reliéfní obrazy, trilobiti i další tvorové vznikají. A bude nás samozřejmě zajímat i to, kde hledá Vojtěch inspiraci. Zjistíme, že mu nápad často vnukne momentální situace, nějaké setkání, ale někdy hledá i dál. K vytvoření temného démona ho inspirovala například jedna z francouzských katedrál. Nejoblíbenějším Vojtěchovým dílem je pak Božena, reliéfní obraz mystické ženy, která představuje něco jako snovačku nebo sudičku.

MapaVýrobce z mědi
videoVýrobce z mědi
...
video video

Výrobce z mědi

Muzeum v Lánech

Muzeum v Lánech Lány ve Středočeském kraji proslavil asi nejvíc místní zámek, který se už v časech T. G. Masaryka stal rezidencí našich prezidentů. My ale tentokrát zavítáme do muzea. I v něm si prvního československéo prezidenta, který měl Lány tak rád, pochopitelně připomeneme, ale nebudeme se věnovat politice. Řeč bude o jeho zálibě v jízdě na koních i jeho oblíbených čtyřnohých parťácích včetně toho nejznámějšího, Hektora. A dozvíme se také, jaké měl pan prezident rád jídlo. Věnovat se budeme i technickému vývoji, například automobilům. Dámy bezpochyby potěší nahlédnutí do prvorepublikového šatníku, kterému vládly elegantní modely, rukavice, klobouky a krásné boty. My ale nahlédneme ještě hlouběji a dozvíme se, jaké trendy přinesla paní Móda u spodního prádla.

MapaMuzeum v Lánech
videoMuzeum v Lánech
...
video video

Muzeum v Lánech

Stopáž30 minut
Rok výroby 2013
 P ST