Mozaika z regionů: Šluknovský zámek, Výroba cínových vojáčků, Sportsmeni v Národním památníku na Vítkově, Bublava – Klingenthal – toulky bez hranic, Čechova chalupa u Příbrami, Klenovická keramika.

Obsah dílu

Přehrát vše

Šluknovský zámek

Šluknovský zámek Šluknovský zámek patří mezi památky, které můžete navštívit celoročně, tedy i teď v zimě. Stavět se začal v roce 1566, na jeho výzdobě zjistíte, jak se tu střídali majitelé. Arnošt ze Šlejnic, Mansfeldové, Ditrichštejnové, ale také Harrachové. Nechybělo ale málo a zámek mohl zůstat jen vzpomínkou. V roce 1986 ho poničil požár a teprve před několika lety se dočkal velké obnovy. Nenecháme si samozřejmě ujít prohlídku. Začneme ji u kamen, které se jako zázrakem dochovaly po požáru. Ale restaurátoři je museli poskládat z jednotlivých střepů. Obdivovat budeme i další kousky z původního vybavení. A pak ještě zavítáme do expozice věnované Spolku vojenských vysloužilců. Dozvíme se, kdo všechno se mohl stát jeho členem a co všechno vlastně měl spolek na starosti.

MapaŠluknovský zámek
videoŠluknovský zámek
...
video video

Šluknovský zámek

Výroba cínových vojáčků

Výroba cínových vojáčků Cínoví vojáčci dokázali a stále dokáží rozdávat radost klukům všech věkových skupin. Kdysi bývali především oblíbenou hračkou těch nejmenších, dnes si jich užívají spíš ti odrostlejší, kteří je sbírají. Jak se takový pěšák či generál z různých historických období rodí, to se dozvíme v dílničce pana Ctibora Klímy v Jaroměři. Vyrábí je už přes tři desítky let, za tu dobu si vytvořil zhruba tisícovku forem. Nemohli byste u něj ale nikdy narazit na vojáka z druhé světové války, ty ze zásady nevyrábí. Zato starší války i armády má zmapované velmi dobře. Zjistíte, že vyrobit fešáka v uniformě s patřičnou výbavou není vůbec nic jednoduchého, na některé je zapotřebí i deset dílů. Začne se odlitím vojáčka, pak přijde na řadu zbraň a další výstroj. Nakonec malování. Tři desítky let těší cínoví vojáčci i sběratele Petra Dostála, který společně s panem Klímou své poklady vystavuje v jaroměřském muzeu.

MapaVýroba cínových vojáčků
videoVýroba cínových vojáčků
...
video video

Výroba cínových vojáčků

Sportsmeni v Národním památníku

Sportsmeni v Národním památníku Víte, jakým sportům holdovali naši předci ve druhé polovině 19. století, v časech, které ještě patřily habsburské monarchii? Nebo to, kdy se začali sdržovat turisté a kdy se mohli projít po prvních značených cestách? To všechno se můžete dozvědět na výstavě Sportsmeni v zemích českých, která je další z cyklu Monarchie a probíhá v pražském Památníku národního písemnictví. V 19. století k nám teprve díky cestovatelům začala proudit různá sportovní odvětví. Dařilo se turistice, ale také jízdě na kole. Začaly vznikat první sportovní kluby, protože bylo třeba přívržence jednotlivých sportů sdružovat a organizovat. A na řadu přišly také brusle, lyže i vesla. Na konci století už jsme dokonce měli svůj vlastní olympijský výbor.

MapaSportsmeni v Národním památníku
videoSportsmeni v Národním památníku
...
video video

Sportsmeni v Národním památníku

Bublava - Klingenthal

Bublava - Klingenthal Bublava v Krušných horách bývala místem horníků, tkalců a výrobců nástrojů. Dnes je tahle obec i její okolí především cílem turistů. Obdivovat přírodu i zajímavá místa můžete na kole, pěšky, ale taky na běžkách. Coby kamenem dohodil to máte i k německým sousedům. Takže k nim společně nahlédneme. Zastavíme se v Klingenthalu, který je známým střediskem zimních sportů. Ale nemyslete si, že v něm nenajdete jinou zábavu. Může se pochlubit třeba malou zoologickou zahradou. Hrací stroj na náměstí zase připomíná zdejší tradici výroby harmonik. A popojedeme ještě o kousek dál. V nedaleké obci Morgenröthe-Rautenkranz navštívíme muzeum kosmonautiky. Proč vyrostlo zrovna tady? Protože zdejším rodákem je první německý kosmonaut Sigmund Jahn. Ale je čas vrátit se domů. Zvládneme už jen malou prohlídku Kraslic, města proslulého nejen výrobou hudebních nástrojů.

MapaBublava - Klingenthal
videoBublava - Klingenthal
...
video video

Bublava - Klingenthal

Čechova stodola

Čechova stodola Výprava do českého historie nás čeká v Bukové u Příbrami. Paní Helena Petáková přišla na to, jak v praxi uplatnit Komenského myšlenku o škole hrou. Starou stodolu proměnila v místo, kde se malí školáci zábavnou formou poučí a ještě k tomu si i vyzkouší svou šikovnost. Do našich dějin zavítají ve společnosti kněžny Libuše, která je seznámí s řadou pověstí, ale také vyzkouší jejich pozornost. Odměnou za správné odpovědi je pak penízek směnitelný za zajímavé suvenýry ve zdejším obchůdku. Pozornosti se těší také dílna, kde si návštěvníci mohou tvořit z moduritu. Kančí zuby, rodové erby. Na podzim se tu ale rodí i strašáci z dýní, o Velikonocích zase zdobí vajíčka. Odměnou pro malé návštěvníky je i dolování nerostného bohatství v jeskyni, v teplých měsících to může být také opěkání buřtů na zahradě.

MapaČechova stodola
videoČechova chalupa
...
video video

Čechova chalupa

Klenovická keramika

Klenovická keramika Práce s hrnčířským kruhem je velkou láskou paní Ivany Tesárkové z Klenovic na jihu Čech. Oblíbila si ji už v kroužku, který navštěvovala na vysoké škole, později si hrnčířský kruh i pec pořídila domů. Vytvořila si své vlastní dekory a z lásky k místům, kde žije, nazvala svou keramiku Klenovickou. Prozradí nám, co je pro ni typické. Své hrnečky i další kousky ráda zdobí tzv. modrou bordurou. Najdete na nich také vyryté motivy, nejčastěji řecké nebo třeba květinové. Paní Tesárková vyrábí hlavně užitkovou keramiku, pořídit si u ní můžete hrníčky, cukřenky, konvičky, talíře, tácy. Často mají jemnou barvu připomínající bílou kávu, kterou Ivana někdy kombinuje s barvou jemně zelenou. A neměli bychom zapomenout dodat, že Klenovická keramika se pyšní i označením Šumava originální produkt.

MapaKlenovická keramika
videoKlenovická keramika
...
video video

Klenovická keramika

Stopáž30 minut
Rok výroby 2013
 P ST