Mozaika z regionů: Křivoklát, Výrobce modelů v lahvích, ZOO Praha želvy, Muzeum tatrovek v Kopřivnici, Carving – vyřezávání do ovoce, Gorolsko, toulky bez hranic.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát Křivoklát patří k nejznámějším českým hradům a je spojený s nejvýznamnějšími panovníky našich dějin. Vybudován byl kolem roku 1230. Po Přemyslovcích ho využívali Lucemburkové. Ten nejznámější z nich, Karel IV., ale poněkud nedobrovolně. V dětství tu byl vězněn, takže není divu, že mu hrad moc k srdci nepřirostl. Velké oblibě se naopak těšil u jeho syna Václava IV., který na Křivoklátě pobýval velmi rád a dokonce se postaral o jeho velkolepou přestavbu. Ústup ze slávy hrad zažil za Habsburků, tehdy se dokonce stal obávaným vězením. Rudolf II. tu například uvěznil slavného magistra Kelleyho za to, že nedokázal vyrobit elixír mládí ani zlato. Projdeme si společně hradní prostory, z nichž k nejzajímavějším patří Rytířský sál, druhý největší pozdně gotický sál ve střední Evropě.

MapaHrad Křivoklát
videoHrad Křivoklát
...
video video

Hrad Křivoklát

Výstava modelů v lahvích

Výstava modelů v lahvích V písecké Sladovně je k vidění unikátní výstava modelů v lahvích. Všechny pocházejí z dílny pana Emanuela Hody, který se tomuhle nezvyklému koníčku věnuje už dvě desítky let. Do lahví umisťuje nejraději věci za svého okolí. A protože své výtvory často používá jako dárky, tak třeba kamarád soustružník našel v lahvi soustruh, včelař zase včelku Máju. Jednodušší model se prý rodí tak šest hodin, složitější samozřejmě déle. Základem je, aby všechny potřebné komponenty prošly hrdlem, pak je pan Hoda slepuje a skládá. Všechno začalo před lety v hospůdce, kde se vsadil, jestli dostane do láhve vývrtku. Od té doby vytvořil kolem devíti stovek modelů, v láhvi byste našli třeba Eiffelovku, hasičskou stříkačku, kapelu Beatles a taky betlém.

MapaVýstava modelů v lahvích
videoVýstava modelů v láhvích
...
video video

Výstava modelů v láhvích

Želvy v pražské ZOO

Želvy v pražské ZOO Do pražské zoologické zahrady míří návštěvníci především za medvědy, opicemi nebo slony. Nás k návštěvě přilákali mnohem menší obyvatelé. Z velkého úspěchu se radují chovatelé želviček korunkatých, kteří po několikaletém zkoumání přišli na to, jak přivést na svět jejich potomstvo. Dozvíme se, jak složitý proces to je, proč vlastně v přírodě funguje i to, jak ho nakonec chovatelé odhalili. A prohlédneme si malé želvičky. Pak se samozřejmě ještě aspoň na chvíli porozhlédneme mezi dalšími obyvateli z vodní a plazí říše. Bylo by totiž velkým omylem myslet si, že teď v zimě není v jejich pavilonu nic zajímavého k vidění. Můžete dorazit na krmení a nebo prostě jen obdivovat leguány z karibské oblasti či komodská dráčata.

MapaŽelvy v pražské ZOO
videoŽelvy v pražské ZOO
...
video video

Želvy v pražské ZOO

Kopřivnice

Kopřivnice Kopřivnická automobilka je známá daleko za hranicemi naší země. Tatrovky už brázdí silnice i terény po celém světě víc než stovku let. První vůz, který kopřivnická automobilka vyrobila dostal jméno Prezident. Proč? Podle prezidenta rakouského autoklubu, kterému byl předán na světové výstavě ve Vídni. První sériový vůz se začal vyrábět v roce 1923 a byl označován Tatra 11. Byl to průlomový model v historii továrny. Modelů pak světlo světa spatřila ještě celá řada, v Tatře 70 jezdíval například prezident Edvard Beneš, v Tatře 80 pak zase T. G. Masaryk. Nejslavnější Tatrovkou je ale asi ta, která má za názvem číslo 603 a kterou nejspíš všichni známe jednoduše jako „šestsettrojku“. Zapomenout ovšem nesmíme ani na náklaďáky, závoďáky nebo vojenská auta. To vše uvidíme v muzeu v Kopřivnici.

MapaKopřivnice
videoKopřivnice
...
video video

Kopřivnice

Vyřezávání ovoce

Vyřezávání ovoce Napadlo by vás spojení carving a ovoce? Nejspíš ne, přitom toho tahle dvě slova mají hodně společného. Carvingem totiž nemáme na mysli styl lyžování, ale vyřezávání do ovoce nebo zeleniny. Není to žádná novinka, první zmínky prý pocházejí už někdy ze sedmého století z Číny a Thajska. Tímhle způsobem se tehdy zdobily stoly, ale také pravděpodobně uctíval bůh úrody. A dnes se ve vyřezávání ovoce dokonce soutěží. K úspěšným tvůrcům děl, která mají bohužel jen několikadenní trvanlivost, patří Peter Formánek z Vyškova. Dozvíme se něco o soutěžích, o oblíbených surovinách, ale také se podíváme, jak se různé ozdoby do ovoce a zeleniny vyřezávají. Velmi rychle zjistíme, že toho jde vytvořit o hodně víc než oblíbenou dekoraci na Halloween.

MapaVyřezávání ovoce
videoVyřezávání ovoce
...
video video

Vyřezávání ovoce

Gorolé

Gorolé Pomezí Česka, Polska a Slovenska je nejen zeměpisně zajímavým koutem. Pyšní se i krásnou přírodou, kterou lze při troše štěstí obdivovat třeba z rozhledny Tetřev. Minout nemůžeme ani přírodní rezervaci Velký Polom, kde najdeme smrko-bukové lesy s příměsí jedle a javoru a mohli bychom tu narazit na zajímavé obyvatele ze zvířecí říše. A nezapomenutelné je i setkání se zdejšími „goroly“, tedy horaly. Mají své vlastní tradice, folklór a taky informační centrum v Mostech u Jablunkova. To funguje zároveň jako muzeum a místo, kde se pravidelně konají různé akce, při nichž poznáte typická místní řemesla. Pokud byste chtěli kraj poznávat dál, nabídneme vám ještě zastávku u Šancí, obranné pevnosti chránící Jablunkovský průsmyk.

MapaGorolé
videoGorolé
...
video video

Gorolé

Stopáž31 minut
Rok výroby 2012
 P ST