Mozaika z regionů: Muzeum Nečtiny, Ryby v Paláci Kinských, Plešivec, Vitráže Dagmary Volákové, Cyklostezka Týnec nad Sázavou – Benešov, Rozhledna Studenec.

Obsah dílu

Přehrát vše

Nečtiny

Nečtiny Obec Nečtiny na severním Plzeňsku má dlouhou historii. Poprvé bychom se o ní dočetli v historických pramenech už ve 12. století. Zažila období velkého rozkvětu i úpadku, bývala dokonce městem s vlastním znakem a pivovarem. A mívala také zájezdní hostinec přímo na návsi. Ten se v minulých letech díky místní radnici proměnil v Regionální muzeum. Expozice nás zavede do minulosti. V přízemí nás přivítají v Informačním centru připomínajícím právě časy, kdy se v domě občerstvovali hosté i obchodníci. V prvním patře nás pak čekají například různé výrobky skláren, které na Nečtinsku fungovaly až do počátku 20. století. Zpestřením je jsou výjevy z minulosti a také četnická stanice. Možná vás překvapí, že osazenstvo má podobu současných obyvatel obce. Ale nerušme, právě tu vyšetřují zločin, který se kdysi opravdu stal.

MapaNečtiny
videoNečtiny
...
video video

Nečtiny

Pod hladinou Vltavy

Pod hladinou Vltavy Vltavu vám asi moc představovat nemusíme. Všichni už od školních let víme, že pramení na Šumavě, protéká Prahou a u Mělníka se její vody vlévají do Labe. Neznámá nejsou ani vodní díla na jejím toku. Mnohem méně toho ale víme o životě pod hladinou. Mezery si můžeme doplnit při návštěvě výstavy v Paláci Kinských v centru Prahy. Právě tam totiž najdeme akvária, do nichž se nastěhovaly ryby, pro které je Vltava domovem. Seznámíme se kromě kaprů se sumci, štikami i jesetery. Čekají nás tu například hned dva Pepové – jeden z jich je pořádný, víc než metrový sumec, druhý pak pěkně urostlý kapřík. Dámy tu zastupuje například štika Matilda. Věk prozrazovat nebudeme, ale délka je úctyhodná – 65 centimetrů. Seznámíme se ale také třeba se slunečnicemi nebo koljušky. Jen dodáme, že i to jsou vltavské rybky.

MapaPod hladinou Vltavy
videoAkvária v Paláci Kinských
...
video video

Akvária v Paláci Kinských

Brdské Jince

Brdské Jince Brdy už jsme několikrát navštívili, ale jak uvidíte, pořád jsme nestihli představit všechny zajímavosti. Našim dnešním výchozím bodem budou Jince. V uplynulých desítkách let byly centrem správy vojenského výcvikového prostoru, nás ale bude zajímat historie starší. Počátky života v téhle oblasti souvisí s prvohorami. Tehdy tu bývalo moře a po něm zbylo hodně trilobitů. Rád sem jezdil i Joachim Barrande a jeden dávný živočich, konínský ráček našel dokonce své místo ve znaku Jinců. Později se tady dobývala a zpracovávala železná ruda. Tyhle časy připomíná dodnes vysoká pec Barbora. Z Jinců se vydáme na Plešivec. Líbilo se na něm už našim keltským předkům. Vybudovali tu své oppidum, jedno z největších u nás. Dopřejeme si krásný výhled do kraje a přidáme pár pověstí, které jsou s Plešivcem spojené.

MapaBrdské Jince
videoBrdské Jince
...
video video

Brdské Jince

Výroba vitráží

Výroba vitráží Výrobou vitráží byli naši předci proslulí už ve středověku. A tohle umění udržuje při životě řada umělců dodnes. Patří k nim i Dagmar Voláková, kterou navštívíme ve Starých Hradech. Věnuje se opravám a obnovám vitráží ze starých kostelů, ale vytváří také nové. Prozradí nám, co všechno její práce obnáší a nechá nás dívat se. Už několik let pracuje na vitrážích do kostela sv. Jiří v Dolním Krnsku. Polovinu jich zrestaurovala a další musí dotvořit. Všechno začíná u výtvarného návrhu, který musí překreslit na tvrdý karton a pak rozstříhat na jednotlivé segmenty. Podle nich už se pak řežou skla. Dozvíme se, proč k nejdražším patřívalo a pořád patří to červené. Povídat si budeme i o vlastní tvorbě paní Dagmar. Často v ní najdeme listy, inspiruje se totiž hlavně v přírodě.

MapaVýroba vitráží
videoVýroba vitráží
...
video video

Výroba vitráží

Na kole přes Konopiště

Na kole přes Konopiště Před blížící se zimou si dopřejeme ještě jeden z posledních výletů v sedle bicyklu. Tentokrát se projedeme z Týnce nad Sázavou přes Konopiště až k Benešovu. V Týnci si prohlédneme hrad. Jeho základem byla románská rotunda, vystavěná v 11. století. K ní pak přibyly další části. Zavítáme i do expozice místního muzea, která připomíná mimo jiné úspěšnou historii výroby kameniny. Ta se vyráběla v 19. století přímo na hradě. Po procházce nasedneme na kola a vyrazíme směrem ke Konopišti. Místo, které učarovalo i následníkovi trůnu Františkovi Ferdinandovi d´Este, který tu až do atentátu v Sarajevu se svou rodinou žil, láká návštěvníky nejen na prohlídky historických prostor, ale také na pávy a medvěda. Z Konopiště zajedeme ještě do Benešova. Pozveme vás například k bývalému minoritskému klášteru, židovskému hřbitovu a do pivovaru.

MapaNa kole přes Konopiště
videoNa kole přes Konopiště
...
video video

Na kole přes Konopiště

Rozhledna Studenec

Rozhledna Studenec Vrch Studenec je dominantou západní části Lužických hor. Své dnešní jméno dostal podle potoka s velmi chladnou vodou, který pramení na jeho svazích. V polovině 19. století se mu ovšem ještě říkalo Ferdinandův kámen. Zhruba v té době nechal na jeho vrcholu tehdejší majitel panství kníže Kinský vybudovat dřevěnou rozhlednu. Ta nevydržela dlouho, takže ji ještě na konci století nahradila rozhledna železná. Připomíná tak trochu slavnou Eifellovku, ocelová konstrukce je spojovaná nýty. Přestože už měla namále, místním se podařilo ji zachránit, před několika lety byla poměrně složitě opravena a zase nabízí krásný výhled do kraje. Dohlédnout můžete do Českosaského Švýcarska i do Českého Středohoří. V okolí rozhledny můžete narazit i na další památky, které místní pečlivě opravují. A jednou ročně se pod vrchem taky koná rekonstrukce velké prusko-rakouské bitvy.

MapaRozhledna Studenec
videoRozhledna Studenec
...
video video

Rozhledna Studenec

Stopáž30 minut
Rok výroby 2012
 P ST