Mozaika z regionů: Náměšť nad Oslavou, Japonská keramika Ireny Hirai, Slezská cesta přes Krkonoše, Na kole z Hořovic do Brd, Park Edorádo u Krnova, Sklářská naučná stezka kolem Bohdanče.

Obsah dílu

Přehrát vše

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou Náměšť nad Oslavou potěší milovníky starých památek i kultury. Konají se tu festivaly i koncerty různých hudebních žánrů. My vám ale nabídneme procházku po zdejších pamětihodnostech. Začneme na mostě přes Oslavu z první poloviny 18. století, který nelze přehlédnout i díky zajímavé sochařské výzdobě. Pak zavítáme do kaple svaté Anny v místě zvaném Špitálek. Tady trávili konec svého života panští sluhové. Minout nemůžeme ani hrobku panstva z rodu Haugwitzů, kteří kdysi vládli na zdejším zámku. Mimochodem nejznámější muž z tohoto rodu stál u zrodu velkých reforem, které vyhlásila Marie Terezie. A zastavíme se samozřejmě i na zámku. Vybudovatho nechali už v šestnáctém století Žerotínové a kromě výletu do historie vás na něm čeká i rozsáhlá kolekce renesančních gobelínů.

MapaNáměšť nad Oslavou
videoNáměšť nad Oslavou
...
video video

Náměšť nad Oslavou

Japonská keramika

Japonská keramika Víte, čemu se v Zemi vycházejícího slunce říká RAKU nebo ČAVAN a třeba ještě JUNAMI? Tak to vám prozradíme při návštěvě u keramičky Ireny Hirai v osadě Bobr u Žacléře. Na východ Čech přinesla z Japonska něco z umu dávných mistrů keramického řemesla, techniky, které si tam předávají z generace na generaci. RAKU je starý výpal, v češtině tohle slovo znamená štěstí. A paní Irena nám ukáže, jak probíhá a prozradí, jak moc teplo při něm v peci je a jak dlouho trvá, než si prohlédneme hotový výrobek, třeba čajovou misku. Těm, které se používají při čajových obřadech, se říká ČAVAN a musí být velmi originální. Tvůrce na nich zanechává jakýsi otisk své duše, různé deformace, otisky nebo zmáčknutí. Pokud vás umění paní Hirai potěší, pak vás prozradíme, kde si její misky i další předměty budete mít šanci prohlédnout.

MapaJaponská keramika
videoJaponská keramika
...
video video

Japonská keramika

Slezská cesta

Slezská cesta Krkonoše už jsme spolu navštívili mnohokrát, ale jak zjistíte, pořád tam máme co objevovat. Tentokrát se vydáme cestou, která nepatří k těm nejvyhledávanějším, ale nabízí celou řadu zajímavostí. Z Pece pod Sněžkou vyrazíme směrem k Luční boudě, jedné z nejstarších horkých bud u nás. Kolem ní kdysi vedla Slezská cesta, po níž chodívali obchodníci a později i pobělohorští utečenci. Patnáctikilometrovou pouť pak zakončíme za hranicemi, u polských sousedů, v městečku Karpacz. Co nás čeká cestou? Tak třeba Obří a Modrý důl, nebo Úpské rašeliniště, které vzniklo zhruba před pěti až osmi tisícovkami let, což dosvědčují pylová zrnka, která se v rašelině nerozkládají. A v cíli cesty pak zajímavý kostelík, jediný svého druhu ve střední Evropě. Postavili ho Vikingové v 11. století v Norsku a nakonec skončil tady.

MapaSlezská cesta
videoSlezská cesta
...
video video

Slezská cesta

Na kole z Hořovic do Brd

Na kole z Hořovic do Brd Brdy patří ke koutům naší země, jejichž krásy teprve začínáme objevovat. Donedávna byly díky vojenskému újezdu nepřístupné a až v posledních letech se okrajové zóny začínají pravidelně otevírat návštěvníkům. My si dnes vybereme tu nejsevernější, ke které se dostaneme z Hořovic. Nejprve si ale prohlédneme hořovický zámek, který byl podle akvarel hraběnky Nosticové z poloviny 20. století upraven do podoby, kterou měl za posledních šlechtickýh majitelů. Mimo jiné v něm najdeme výstavu věnovanou hračkám malých šlechtičen a šlechticů. Pak už nasedneme na kolo a vydáme se do brdské přírody. Těšit se můžeme například na hrad Valdek, s nímž je spojenou hned několik legend, na klášter Svatá Dobrotivá, který nechal vystavět jeden z místních pánů Oldřich Zajíc a zastavíme se také u Padrťských rybníků.

MapaNa kole z Hořovic do Brd
videoNa kole z Hořovic do Brd
...
video video

Na kole z Hořovic do Brd

Eldorádo

Eldorádo Mezi živočichy dávných časů a zároveň do pohádkového světa se přenesete na zahradě na první pohled obyčejného domku v Hynčicích u Krnova. Pan František Jaich a jeho syn Bedřich Thurz tam zřídili ráj pro milovníky světa fantazie, takové Eldorádo. S budováním začali už v padesátých letech minulého století. Na začátku jejich galerie byli trpaslíci, kteří dnes bydlí v domečku společně se Sněhurkou. A pak také kamzíci, kteří se dočkali i skály. V té se jim pak usadil Rumcajs s rodinkou. A po návštěvě Zdeňka Buriana došlo i na nápad z betonu vytvořit mamuta. Místo něj tu ale nakonec stojí dvacetinutový drobeček zvaný dinopteria, tedy pakůň, o kterém se dozvěděli od příznivců z Argentiny. Stavebním materiálem byly kameny a beton a co všechno z něj pánové dokázali vytvořit, to můžete vidět i na vlastní oči, pokud se do Hynčic vypravíte.

MapaEldorádo
videoEldorádo
...
video video

Eldorádo

Sklářská naučná stezka

Sklářská naučná stezka O tom, že sklářství se nedařilo jen na Šumavě nebo na severu Čech, vás přesvědčíme při procházce naučnou stezkou „Z historie sklářství“, která nás provede okolím obce Bohdaneč. Abychom se trochu seznámili s krajem, vyrazíme nejprve na teprve několik starou rozhlednu Bohdanku. Z neobvyklé stavby se porozhlédneme po okolí, ale dohlédnout bychom při troše štěstí mohli třeba až do Krkonoš. A pak už nás čekají dvě zastavení v místech, kterým vládli i vládnou mistři skláři. Tou první bude sklárna Jakub v Tasicích. Jestli vám přijde povědomá, pak se nepletete. Natáčel se tu seriál Synové a dcery Jakuba skláře. Zdejší pec už sice vyhasla, ale pořád se tu můžeme dozvědět hodně o tom, jak kdysi sklárny vypadaly a jak se v nich krásné tvary rodily. Vyzkoušet si vyfouknout vlastní výtvor pak můžeme v sousední Bělé, kde ve sklárně Anna pořád vládne čilý ruch.

MapaSklářská naučná stezka
videoSklářská naučná stezka
...
video video

Sklářská naučná stezka

Stopáž29 minut
Rok výroby 2012
 P ST