Mozaika z regionů: Zámek Plumov, ZOO Ohrada – noční prohlídky, Výrobce přileb Jiří Klepač, Lichnice, Výstava peníze a lidé v ČNB, Železnorudskem po nové stezce do Bavor.

Obsah dílu

Přehrát vše

Plumlov

Plumlov K památkám, které připomínají panstvo z rodu Lichtenštejnů, patří i zámek Plumlov nedaleko Prostějova. Vyprojektovat ho nechal Karel Eusebius, se stavbou pak začal jeho syn Jan Adam na počátku osmdesátých let 17. století. Důvodem, proč stavba nebyla dokončena, byly rodinné spory o to, jestli byla správně zvolena poloha zámku. A možná i to, že na místě, kde mělo být zámecké nádvoří, stál tehdy hrad z 13. století. Na počátku 19. století byl hrad zbořen, ale vzpomínku na jeho existenci najdeme na zámku dodnes. Je jí obraz zdejší Černé paní, jak se říkalo Marii Manrique de Lara y Mendoza, manželce Vratislava II. z Pernštejna, která na hradě pobývala. Mimochodem právě ona do Čech přivezla slavně Pražské jezulátko, takže je docela možné, že tahle soška pobývala i na Plumlově.

MapaPlumlov
videoPlumlov
...
video video

Plumlov

ZOO Ohrada

ZOO Ohrada Tři tisícovky zvířat byste napočítali v zoologické zahradě Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Její zakladatel kníže Adolf Schwarzenberg by nejspíš byl sám překvapen tím, jak se jeho dílko rozrostlo. Pokud sem vyrazíte, můžete se těšit na zvířata typická pro jižní Čechy, ale také na reprezentanty exotičtějších krajů. Dozvíte se tu celou řadu zajímavostí, můžete nahlédnout do pavilonu Mata, kde vás čeká prostředí tropického deštného pralesa a potěší vás jistě i nejnovější přírůstek Brutus. Přestože jeho jméno zní trochu drsně, je to roztomilý losí mladík, který se sem přestěhoval z aklimatizační stanice v Dobřejově. A vydat se sem nemusíte jen za denního světla. ZOO připravila na letní týdny pro návštěvníky také noční prohlídky. Celý areál se zahalí do tmy, stane se tajemnějším, ale to neznamená, že není co vidět.

MapaZOO Ohrada
videoZOO Ohrada
...
video video

ZOO Ohrada

Výrobce přilbic

Výrobce přilbic Jiří Klepač se stal platnéřem vlastně z nutnosti. Jako člen skupiny historického šermu kdysi potřeboval zbroj, ale na koupi drahé neměl, tak se pustil do výroby. A už u téhle práce zůstal, dnes se specializuje hlavně na repliky přileb z 11. až 16. století. A předvede nám některé ze svých parádních kousků. Dozvíme se například, jaké výhody měl železný klobouk, vyráběný hlavně pro pěchotu, který se nosil ve 14. století i to, že mnohem těžší bylo vždycky vyrobit helmu z jednoho kusu železa. Budeme sledovat krok po kroku a dozvíme se, co je na celé práci nejnáročnější . Na začátku je samozřejmě zapotřebí vytvořit šablonu podle hlavy toho, kdo bude přilbu nosit. Pak přijde na řadu několikadenní opakované nahřívání a kování. Teprve potom se může jemně tvořit finální tvar.

MapaVýrobce přilbic
videoVýrobce přilbic
...
video video

Výrobce přilbic

Lichnice

Lichnice V místech, kudy vedla stará středověká cesta spojující Prahu s Olomoucí, vyrostl ve 13. století hrad Lichtenburk. Dnes byste ho ovšem v mapách hledali marně, a to ne proto, že by ho zničila nepřátelská vojska nebo zub času, ale proto, že jeho jméno bylo časem počeštěno na Lichnici. Jejího strategického umístění si nejspíš povšiml už král Jan Lucemburský, který ji koupil od tehdejších majitelů. V dalších časech pak bývala věnným hradem českých královen a Karel IV. ji dokonce ve svém zákoníku Majestas Carolina zahrnul mezi hrady, které nesměly být prodány, darovány ani zastaveny a musely zůstat součástí královského majetku. Dnešních časů se dočkala jen zřícenina, která ale stále připomíná, že tu kdysi stávalo velmi majestátní sídlo.

MapaLichnice
videoLichnice
...
video video

Lichnice

Výstava Lidé a peníze

Výstava Lidé a peníze Víte, z čeho vzniko slovo platit ve spojení s úhradou za zboží? Podle všeho od plátna, které před érou peněz sloužilo jako jedno z „platidel“. Na výstavě Lidé a peníze, která je k vidění tak trochu symbolicky v trezoru České národní banky v její hlavní budově v Praze, najdete i další předměty, které v době směny hrály důležitou roli. Půjdeme ale hlavně historií peněz. Dozvíme se, kdy se u nás objevily první mince, připomeneme si éru slavných pražských grošů, které se poněkud paradoxně začaly razit v mincovně v Kutné Hoře a bude řeč i o tolarech, které stály, aspoň co se názvu týče, u zrodu americké měny. Zapomenout nemůžeme ani na bankovky, které na našem území zavedla Marie Terezie a představíme si také autory těch nejnovějších a z výtvarného hlediska docela úspěšných součástí naší měny – papírové tisícikoruny a kovové padesátikoruny.

MapaVýstava Lidé a peníze
videoVýstava Lidé a peníze
...
video video

Výstava Lidé a peníze

Železnorudskem do Bavor

Železnorudskem do Bavor Na Železnorudsko tentokrát pozveme hlavně milovníky vojenské historie a pak také všechny, které láká divoká příroda. Ale hezky popořádku. V Železné Rudě našli hledači bunkrů už na pět desítek dobře ukrytých pevnůstek, které tu vyrostly po skončení druhé světové války, konkrétně v padesátých a šedesátých letech. Dozvíme se, že existují čtyři různé typy, podle toho, k čemu měly sloužit. A některé si také prohlédneme. Stezka, která nás mezi nimi provede, pokračuje i hlouběji do prostorů hraničního pásma, dokonce nahlédneme k bavorským sousedům. Tam nás ale čeká jiná podívaná. Obdivovat budeme stádo praturu a potkáme tu i zástupce posledních divokých koní – koně Převalského. Dozvíme se také o vlcích, kteří tu pobývají a pak se zase pomalu vrátíme domů.

MapaŽeleznorudskem do Bavor
videoŽeleznorudskem do Bavor
...
video video

Železnorudskem do Bavor

Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 P ST