Mozaika z regionů: Výstava o Popelce v Horšově Týně, Prostějov, Z Rokycan do Strašic na kole, Výstava Zločin a trest v Olomouci, Vystřihovánky Kornélie Němečkové, Zámek Kozel

Obsah dílu

Přehrát vše

Tři střevíčky

Tři střevíčky Za Popelkou a jejími kouzelnými oříšky se vypravíme na zámek do Horšovského Týna. Právě tam totiž po celé prázdniny probíhá výstava věnovaná jedné z našich nejslavnějších pohádek. Nenechte se zaskočit názvem výstavy, který zní Tři střevíčky pro Popelku. Není to chyba autorů, jen upozornění na to, že při návštěvě zámku odhalíme jedno překvapení. Kromě toho si samozřejmě prohlédneme krásné kostýmy, které se narodily v dílně Theodora Pištěka. Nechybí mezi nimi drobné šaty Popelčiny, ale ani poněkud rozměrnější garderóba nepřehlédnutelné Droběny. Připomeneme si, kde všude se filmaři při natáčení zabydleli a přidáme pár zajímavostí ze zákulisí natáčení i přípravy výstavy.

MapaTři střevíčky
videoTři střevíčky
...
video video

Tři střevíčky

Prostějov

Prostějov Do Prostějova sice nezavítáme poprvé, ale jak sami uvidíte, máme tam pořád co objevovat. Nejnovější turistickou atrakcí se stala věž nové radnice, ze které se porozhlédneme po městě i po okolí. Představíme si samozřejmě budovu radnice jako takovou. Vyrostla v roce, kdy Evropu ochromila první světová válka, prozradíme vám, proč má jen jedno křídlo a cestou na věž se seznámíme s českými starosty Prostějova i s historií města. Při pohledu z výšin si povíme něco i o dalších památkách. Zapomenout nesmíme na orloj, který je jedním ze čtyř v naší zemi, takže je opravdovým unikátem. Pak si prohlédneme pět městských náměstí, zámek i komplex staré radnice a farního kostela, kterému se někdy říka porstějovské Hradčany.

MapaProstějov
videoProstějov
...
video video

Prostějov

Z Rokycan do Strašic

Z Rokycan do Strašic Nedávno jsme navštívili Muzeum na demarkační linii v Rokycanech a tentokrát se na kole přesuneme o kus dál do Strašic, kde si také připomeneme armádní život. V opuštěném vojenském areálu byla vybudována dvě muzea. V regionálním zavzpomínáme na herce Národního divadla Jindřicha Mošnu a jeho rodinu. Proč? Mistr jezdíval do nedalekého Dobřívu a dokonce se oženil s dcerou tamního hostinského. Nemineme ani muzeum dopravy, kde nás čeká řada vysloužilých autobusů a trolejbusů. Při procházce areálem samozřejmě zmíníme i jeho vojenskou minulost a nezapomeneme ani na krásnou brdskou přírodu. Miloval ji mimo jiné slavný Joachim Barrande, který si prý z procházek vozíval spoustů svých oblíbených trilobitů.

MapaZ Rokycan do Strašic
videoZ Rokycan do Strašic
...
video video

Z Rokycan do Strašic

Zločin a trest

Zločin a trest Do trochu temné historie se ponoříme při návštěvě výstavy Zločin a trest v Olomouci. Nevěnuje se slavnému Dostojevského románu, ale boji dobra a zla v minulých časech. V první části výstavy se seznámíme s třemi důležitými momenty a osobami historie. Tou první je poslední přemyslovský panovník Václav III. Zemřel právě tady v Olomouci, takže jeho vraždu nemůžeme nezmínit. Další postavou, o které bude řeč, je Jan Sarkander umučený v roce 1620. Později byl vyhlášen svatým. Třetí případ je o hodně mladší a jedná se o popravu místního lupiče, kasaře a vraha. Ta už byla událostí prvorepublikovou. V druhé části výstavy se budeme věnovat práci četníků a policistů. Najdeme tu řadu zajímavých exponátů připomínající práci ochránců zákona a povíme si i zajímavosti, které s ní souvisí.

MapaZločin a trest
videoZločin a trest
...
video video

Zločin a trest

Vystřihovánky

Vystřihovánky Výtvarnici Kornélii Němečkovou proslavila vystřihovaná grafika. Její zdánlivě jednoduché vystřihovánky okouzlují už několikátou generaci, k vidění jsou například i ve znělce televizních Zpívánek. Přestože paní Němečková před pár dny oslavila své osmdesáté narozeniny, je stále fit a práce ji pořád těší. Začínala symetrickými vystřihovánkami přes osu, pak se ale začala pouštět do složitějších motivů. Své nápady si nejprve nakreslí a když zjistí, že půjdou zrealizovat, začne je překreslovat na čtyři papíry, které používá pro vystřihování. Má i své oblíbené nůžky, které musí být zabroušené jako špička jehly. K nejoblíbenějším jejím motivům patří kočka, spoustu inspirace jí přinesl folklór. A dozvíme se i to, že bychom u ní doma našli sbírku vystřihovánek z celého světa.

MapaVystřihovánky
videoVystřihovánky
...
video video

Vystřihovánky

Zámek Kozel

Zámek Kozel K nejznámějším památkám Plzeňského kraje patří zámek Kozel. Pokud vás někdy napadla otázka, jak přišel ke svému názvu, můžeme vám nabídnout jednu zajímavou pověst. Říká se, že za to mohou naši dávní předci, který v místech, kde zámek stojí, obětovávali svým bohům právě tahle nebohá zvířata. Se zvěří měl ale zámek hodně společného i ve skutečnosti. Nechal ho totož vystavět Jan Vojtěch Černín z Chudenic v době, kdy se stal nejvyyšším lovčím království. A samozřejmě ho předurčil k loveckým radovánkám svým is vého okolí. Bohužel se nedočkal potomka, takže po jeho smrti získal zámek další majitele. Těmi byli Valdštejnové, kteří ho upravili na stálé sídlo. Prohlédneme si nejzajímavější prostory a také krásnou výzdobu, která připomíná um starých mistrů.

MapaZámek Kozel
videoZámek Kozel
...
video video

Zámek Kozel

Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 P ST