Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Štěchovice

Štěchovice Štěchovice si někteří z nás spojují se známými úpeřejemi zvanými Svatojánské proudy, jiní s přehradou. Každopádně je to oblíbené rekrační středisko nedaleko Prahy. A přitom ještě ve druhé polovině 19. století to byl takřka zapomenutý kraj s okouzlující přírodou. V desátém století byla oblast kolem Štěchovic knížetem Boleslavem věnována klášteru stojícímu na ostrově u Davle. V darovací listině ale nejsou Štěchovice konkrétně zmíněny. Ty bychom našli až v bule Přemysla Otakara I., který výsady a majetek kláštera potvrdil. Pokud bychom hledali počátky turistického ruchu, pak bychom se mohli posunout do druhé poloviny století devatenáctého. Pražská paroplavení společnost tedy zavedla pravidelnou lodní dopravu směrem na Slapy a za velkého zájemu lidí připlul 26. srpna 1865 první parník do Štěchovic. Do té doby se po Vltavě plavily jen vory, které z ní ovšem vyhnala stavba přehrad.

MapaŠtěchovice
videoŠtěchovice a Slapy
...
video video

Štěchovice a Slapy

Bednář

Bednář Víno v dřevěných sudech dozrávalo po staletí a klasické bečky patří pořád k ozdobám vinných sklepů. Bednářů je ovšem čím dál méně a těch, kteří si řemeslo předávají z generace na generaci, ještě míň. Patří mezi ně Eduard Bařina, za kterým se vypravíme do Čejkovic na Hodonínsku. Řemeslu se věnuje už dvě desítky let a prozŕadí nám, co všechno je potřeba k tomu, aby dřevo mohlo dodávat nezaměnitelnou chuť moku z hroznů. Začneme samozřejmě výrobou jednotlivých dužin neboli lubů, pak si sestavíme sud v pracovních obručích a nevynecháme ani vypalování. Až bude hotovo, zjistíme, že pan Bařina své sudy taky krásně zdobí. A pokud byste výsledky jeho práce chtěli vidět na vlastní oči a ochutnat k tomu lahodné víno, vězte, že máte šanci například ve slavných historických sklepech přímo v Čejkovicích.

MapaBednář
videoBednář
...
video video

Bednář

Huculové

Huculové Za čtyřnohými krasavci se vypravíme na kraj Prahy. V části zvané Zmrzlík funguje už čtyři desítky let záchranná stanice huculů. Pan Otakar Leiský, který ji založil, poznal huculy v době, kdy jeho rodina žila na Slovensku. A láska k nim se stala jeho životní. Prozradí nám, proč jeho oblíbenci málem vyhynuli. V době světových válečných konfliktů v minulém století byli totiž označeni za koně univerzální, vhodné do terénu a do bojů. A války pro ně znamenaly obrovské ztráty. Díky panu Leiskému a později i dalším nadšencům žije dnes na území bývalého Československa už pětistovka huculů a na úspěchy našich chovatelů se jezdí dívat odborníci z celého světa. A vyhlášené krasavce, kterých na Zmrzlíku žije šest desítek, si taky společně prohlédneme.

MapaHuculové
videoHuculové
...
video video

Huculové

Humpolec

Humpolec Aleš Hrdlička, Gustav Mahler a Hliník z filmu Marečku, podejte mi pero. Co mají tihle tři společného? Přece Humpolec. A taky to, že jim místní vybudovali muzeum či památník. V tom, kterému nikdo neřekne jinak než Hliníkárium, se návštěvníci hlavně pobaví, při prohlídce expozice věnované významnému antropologovi Aleši Hrdličkovi se pak vypraví do historie lidstva a připomenou si vývoj člověka až k druhu Homo sapiens. Prohlédneme si i památky, kterých je v Humpolci celá řada. Jednou z nich je židovská čtvrť. Na hřbitově tu odpočívají třeba předci Franze Kafky nebo už zmiňovaného Gustava Mahlera. A minout nemůžeme ani první toleranční kostel postavený u nás či nejstarší památku ve městě – katolický kostel, který byl vybudován už před sedmi staletími.

MapaHumpolec
videoHumpolec
...
video video

Humpolec

Grulichova skalka

Grulichova skalka Skalka kolem domu horolezce Jaromíra Grulicha je opravdovým unikátem. Pan Grulich ji budoval desítky let, ze svých cest si vozil sazeničky, kterého ho okouzlily a nabízel jim nový domov. V zahradě nejprve zlikvidoval listnaté stromy a pak dokonce i zbořil altán. Když mu jeho chloubu vzala třikrát po sobě povodeň, rozhodl se, že osází i skálu, na kterou nebezpečný živel nedosáhne. Musel k tomu použít horolezeckou sedačku, ale vyplatilo se. Volně tu rostou například vácné levísie, které většina alpinkářů pěstuje opatrně ve sklenících. Velkou láskou Jaromíra Grulicha byly také vrby a hořce, ani ty samozřejmě v jeho ráji nechybí. Celkem tu mohou zájemci obdivovat přes tisícovku druhů a když budou mít zájem, zahradou je provede paní Marie, která po smrti manžela a zakladatele skalky péči o tohle království skalniček převzala.

MapaGrulichova skalka
videoGrulichova skalka
...
video video

Grulichova skalka

Muzeum papírových modelů

Muzeum papírových modelů Papírové modely jsme si společně už několikrát prohlíželi, do Police nad Metují se za nimi ale vydáme poprvé. A určitě nikdo nebude litovat, mají tam totiž muzeum, které nemá v Evropě obdoby. Své síly spojilo sedm desítek modelářů, kteří návštevníkům nabízejí výlet do světa historie, vojenské i kosmické techniky a hlavně do světa fantazie. Mimochodem, víte, že první vystřihovánka vznikla už v roce 1529? Kolébkou modelů je Francie, jeden z nejstarších spatřil světlo světa ve Štrasburku v roce 1744 a jeho vydavatel tiskař Saifríd ho pojal jako vzpomínku na návštěvu krále Ludvíka XV. Při putování mezi modely samozřejmě nezapomeneme zmínit doslova legendu tohoto oboru, architekta Richarda Vyškovského, jehož tvorba je spjata hlavně s časopisem ABC a prozradíme vám také, kdy a kdo začal tvořit modely pohyblivé.

MapaMuzeum papírových modelů
videoMuzeum papírových modelů
...
video video

Muzeum papírových modelů

Stopáž29 minut
Rok výroby 2012
 P ST