Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Krakovec

Krakovec Víte, kdy a kde vyrostl první zámek u nás? Museli byste zapátrat v hodně daleké minulosti. Bylo to totiž zhruba dvě stovky let před tím, než se pohodlná šlechtická sídla stala módou. Krakovec na Křivoklátsku byl vybudován už na konci 14. století a bylo to sídlo opravdu reprezentativní. Velká okna a uvnitř pěkně teplíčko. Šířilo se důmyslně vymyšlenými průduchy. Žádné dvě místnosti nebyly stejné a marně byste tu hledali pravoúhlé rohy. Prostě unikát, dokonce v evropském měřítku. Nabídnout můžeme i další zajímavosti. Například sochu Jana Husa, který tu pobýval před odjezdem do Kostnice. Moc ale neodpovídá naší vžité představě o podobě slavného kazatele. Představuje ho jako menšího a dosti zakulaceného muže. Zkusime zapátrat, jak to bylo doopravdy. A připomeneme si i to, že na Krakovci se už léta líbí také filmařům.

MapaKrakovec
videoKrakovec
...
video video

Krakovec

Stříbrný poklad

Stříbrný poklad Část unikátního stříbrného pokladu, který byl před necelými čtyřmi lety objeven při rekonstrukci domu v pražských Košířích, mohou zájemci vidět v prostorách Muzea hlavního města Prahy. Pokud snad nevíte, o jakém pokladu je řeč, připomeneme vám, že je to soubor více než jednadvaceti tisíc stříbrných kousků od váz, pohárů, šperkovnic přes mince až po stříbrné plíšky. Celý poklad váží bezmála půl tuny a jeho cena se odhaduje na víc než šest milionů korun. A kdo že ho ve zdech domu ukryl? Podle historických pramenů nejspíš majitel stříbrnické dílny, který se v době politických změn po druhé světové válce bál o svůj majetek. A víc než půl století tam staré vzácnosti přečkaly. Až se odborníkům podaří všechny nálezy důkladně zpracovat, můžeme se prý těšit na výstavu pokladu celého.

MapaStříbrný poklad
videoStříbrný poklad
...
video video

Stříbrný poklad

Výrobce šindelů

Výrobce šindelů Beskydské lesy vždycky nabízely místním obyvatelům dostatek materiálu na stavbu přístřeší. K zastřešení se používalo dřevo jedlové a později smrkové. Z něj se vyráběly typické štípané šindele. I když je z mnohých střech vyhnaly bezpečnostní předpisy, pořád ještě své využití mají. Jedním z řemeslníků, u kterých si je mohou zájemci objednat, je Tomáš Maceček z Huslenek na Valašsku. A do jeho království se vypravíme. Dozvíme se od něj, že nejvhodnějšími stromy pro zpracování jsou smrky s hodně hustými letokruhy, které rostly pomalu a v dobrém prostředí. A samozřejmě nás bude zajímat, jak výroba vypadá. Podíváme se také na středověký hrad v Malenovicích, kde právě probíhá oprava střechy a používanou krytinou jsou, jaky jinak, právě šindele. Ty zdobí také například střechu slavného poutního kostela na Prašivé.

MapaVýrobce šindelů
videoVýrobce šindelů
...
video video

Výrobce šindelů

Zámek Berchtold

Zámek Berchtold Za zámkem Berchtold jsme se vypravili do Kunic, do kterých je to z hlavního města jen kousek. Jeho majiteli jsou už sedm let Růžičkovi, kteří se postarali o proměnu z chátrajícího bývalého panského sídla v cíl mnohých turistů. Václav Růžička jako kluk hrával nedaleko zámku fotbal a bývalé panské sídlo mu jako milovníkovi historie učarovalo. Na celý život. Začal se spolu s dalšími členy rodiny zajímat i o jeho historii. A tak nám mohl prozradit, že panský dvůr tu stával už ve čtrnáctém století. Na současné podobě areálu se nejvíc podepsali, v tom dobrém slova smyslu, páni Milnerové, kterým zámek patřil na konci 19. století. Jméno ovšem získal podle Otakara Berchtolda, který tu s manželkou Kateřinou žil na počátku století minulého. Prohlédneme si například Červený salonek a nahlédneme také do nejstarších zámeckých prostor, v nichž bylo obnoveno vesnické muzeum.

MapaZámek Berchtold
videoZámek Berchtold
...
video video

Zámek Berchtold

Expozice přírody

Expozice přírody Unikátní expozici otevřeli nedávno ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Konkurenci nemá nejen u nás, ale nejspíš ani u žádných sousedů. Je věnována přírodě a užít si ji můžete opravdu všemi smysly. Najdete tu lom se štolou a krasovými jeskyněmi, které právě zkoumá speleolog, můžete si osahat různé nerosty, ale také si například na chvíli odpočinout v trávě. Ani stromy tu nestojí jen tak. Tlačítkem si spustíte zpěv ptáků a hezky detailně si můžete prohlédnout také pylová zrnka nebo drobounký hmyz. Zavítáte do přírody, kterou najdete za hranicemi naší země, ale hlavně do té místní – čeká nás návštěva metropole, ale i okolních vesnic a třeba také rašelinišť či samých vrcholků Jeseníků. A můžete si tu dokonce i zarybařit. Přírodu si tu jen neprohlížíte, ale smíte do ní vstoupit.

MapaExpozice přírody
videoExpozice přírody
...
video video

Expozice přírody

Cyklostezka Miletín

Cyklostezka Miletín Jaro už snad definitvně převzalo v přírodě svou vládu, takže můžeme vyrazit i na výlet na kolech. Čeká nás pětatřicetikilometrový okruh Podzvičinskem. Nemusíte se děsit jeho délky, terén je příjemný a navíc nám okolí nabízí řadu zajímavých zastavení. Prohlédneme si například miletínský zámek s muzeem amatérského divadla a anglickým parkem, zastavíme se u gotického kostelíku v Červené Třemošné a tamtéž určitě nemineme ani sochu svatého Václava, která je podle místních nejhezčím zpodobněním patrona naší země. Z Krkonošské vyhlídky nedaleko hradu Pecka se porozhlédneme po našich nejvyšších horách a nezapomeneme ani na poutní místo Zvičina. Bude to nejvyšší bod cesty, čeká nás na něm barokní kostelík svatého Jana Nepomuckého. A poté pak už jen sešup zpátky do Miletína.

MapaCyklostezka Miletín
videoCyklostezka Miletín
...
video video

Cyklostezka Miletín

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST