Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad Cimburk

Hrad Cimburk Zřícenina hradu Cimburk patří k nejmohutnějším na Moravě, ale nechybělo moc a mohli bychom o ní mluvit jen v čase minulém. Hrad nechal vystavět ve 14. století v chřibských lesích Bernard z Cimburka, který ho také po svém rodu pojmenoval. Za staletí existence byl několikrát upravován a taky dobýván. Nejdřív ho poničili moravští husité, pak ho dobyla vojska uherského krále Matyáše Korvína a o totéž se neúspěšně pokoušela i vojska turecká. Pokaždé byl hrad opraven a upraven a až do 17. století sloužil jako šlechtické sídlo. Pak začal chátrat. Zásluhou nadšenců z hnutí Polypeje dnes zase ožívá a mohou si ho prohlédnout návštěvníci. Dozvědí se o architektonických zajímavostech, ale také třeba o tom, že podle pověsti hlídá ve sklepení příšera s žabí hlavou hrnec zlaťáků.

MapaHrad Cimburk
videoHrad Cimburk
...
video video

Hrad Cimburk

Výstava o padělatelích

Výstava o padělatelích Padělání mincí je velmi starou činností. Zmiňováné je například už v Číně ve druhém století před naším letopočtem, kdy čínská mincovna vydávala opratření proti padělatelům. O tom, jak se tohle „řemeslo“ vyvíjelo v průběhu staletí, se dozvíme na výstavě v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Exponáty nám přiblíží, co všechno obnášela výroba falešných mincí a jak probíhala, věnovat se budeme i falešným bankovkám. Zpočátku to měli jejich padělatelé o dost jednodušší než dnes, kdy bankovky chrání důkladné ochranné prvky. A svou roli sehrála i neznalost lidí, kteří nevěděli, jak má pravá bankovka vypadat a snadno se nechali podvést. Prozradíme vám i pár zajímavostí o trestech pro padělatele. Nutno podotknout, že bývaly hodně kruté.

MapaVýstava o padělatelích
videoVýstava o padělatelích
...
video video

Výstava o padělatelích

Výlet na Březník

Výlet na Březník I když nižší polohy už ovládlo jaro, na horách si ještě milovníci zimy užívají sněhové nadílky. Vyjímkou není ani Šumava. My se vydáme na Modravu. Nejprve nahlédneme do expozice přibližující místní historii, přívítají nás tam i dřevění ptáčci, které místní obyvatelé v minulosti vyráběli a kteří se tu rodí i dnes. Pak nazujeme běžky a ve stopě vyrazíme na Březník. Naše cesta je vhodná i pro rodiče s dětmi, milovníci náročnějších terénů se mohou vydat k pramenům Vltavy. Zastavíme se v místech, kudy dřív vedla Zlatá stezka, porozhlédneme se po zajímavostech okolní přírody adojedeme až k hájence, kterou proslavil spisovatel Karel Klostermann. V časech nedávno minulých sem turisté nesměli, dnes je tu návštěvnické centrum, restaurace a taky muzeum. V něm najdeme předměty ze života místních obyvatel i ukázky práce zmiňovaného slavného spisovatele.

MapaVýlet na Březník
videoVýlet na Březník
...
video video

Výlet na Březník

Výrobce lihýřových hodin

Výrobce lihýřových hodin O různých hodinách, které měřily čas našim předkům, jsme se už při našich toulkách dozvěděli hodně zajímavého. Tentokrát se seznámíme s dřevěnými lihýřovými hodinami, které vyrábí Jan Prokop. Nejde o žádnou technickou novinku, tahle hodiny se v oblasti Schwarzwaldského lesa začaly vyrábět už v 17. století. Pan Prokop jednou v časopise objevil návod a nechal se jím inspirovat. Dodržuje stovke let starou technologii. Popíše nám, jak funguje mechanismus těchto hodin, dozvíme se například, že tyhle hodiny měly vždycky jen jednu ručičku. A prohlédneme si samozřejmě i jeho práci se dřevem. Původní podoba hodin se Janu Prokopovi zdála moc jednoduchá, a tak vymyslel zdobení. K figurkám, které většinou představovaly staré řemeslníky, dokonce vymyslel pohyblivý mechanismus.

MapaVýrobce lihýřových hodin
videoVýrobce lihýřových hodin
...
video video

Výrobce lihýřových hodin

Hradní stráž

Hradní stráž Mladí hoši v krásných uniformách u bran i v dalších prostorách Pražského hradu lákají pozornost návštěvníků. Pro všechny, kteří by se chtěli o jejich službě dozvědět víc a také nahlédnout do historie střežení panovnického a prezidentského sídla nad Vltavou, byla v Prasné věži připravena výstava. Zavede nás do různých historických období. Například do časů Marie Terezie, ale také na přelom 19. a 20. století, kdy Hrad dobrovolně střežili příslušníci Pražské měšťanské gardy. Posuneme se také do minulosti ještě nedávnější, seznámíme se se způsobem ostrahy před druhou světovou válkou a během ní a nezapomeneme ani na současnost. Čekají nás také repliky prapory ochránců Pražského hradu a nechybějí ani uniformy.

MapaHradní stráž
videoHradní stráž
...
video video

Hradní stráž

Jáchymov

Jáchymov Jáchymov má většina z nás spojený s uranovými doly a také s polovinou minulého století. Městečko, které bývá nazývanou branou do Krušných hor, má ale historii podstatně delší. V 16. století tu byly objeveny stříbrné žíly a těžba stříbra přinesla nově vzniklému městu věhlas i bohatství. Těžilo se tu i později, kdy už stříbra nebylo tolik. Zájem o uran vznikl v polovně 19. století, kdy se začal používal na výrobu barev. Jeho další využití objevila o něco později Marie Curie. Horníci sami pak objevili další poklad. Ve druhé polovině 19. století v dolech vytryskla voda, která jim ulevovala od bolesti a pomáhala hojit rány. A časem se začala využívat k léčbě ve velkém. Místní lázně už oslavily sté narozeniny a radonová voda v nich léčí stále. Především různé choroby pohybového ústrojí. Pomáhá ale také „dobíjet baterky“.

MapaJáchymov
videoJáchymov
...
video video

Jáchymov

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST