Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrubý Rohozec

Hrubý Rohozec Na místě zámku Hrubý Rohozec stával původně skalní hrad. Svůj název získal od staročeského slova rohoz, tedy rákos. V průběhu staletí se několikrát podoba šlechtického sídla měnila a měnili se i majitelé. Jedním z nich byl například vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Od něj pak panství získal rod, který si můžete na zámku připomenout i dnes. Pánové z rodu Des Fours Walderode na zámku žili až do 20. století, zasadili se o několik jeho proměn a po nich tu také zůstalo četné vybavení, které bylo podle fotografií a dobových dokumentů umístěno tak jako za jejich života. Nahlédneme do kaple Nejsvětější Trojice, která si zachovala barokní podobu, ale zastavíme se také v místnostech, kde žila rodina předposledního zámeckého pána ze zmíněného rodu – v jídelně nebo modrém salonku a nevynecháme ani anglický park.

MapaHrubý Rohozec
videoZámek Hrubý Rohozec
...
video video

Zámek Hrubý Rohozec

Středověké šperky

Středověké šperky Stálá expozice Příběh Pražského hradu představuje život na panovnickém sídle v průběhu dlouhé historie. My se zastavíme u té její části, kde mohou návštěvníci obdivovat vzácné šperky z období Přemyslovců. Nalezeny byly při objevení velkého přemyslovského pohřebiště v hradní Lumbeho zahrady. Jedná se o nejbohatší pohřebiště z období 10. a 11. století na našem území. Šperky, které archeologové našli, byly hlavně ze zlata a stříbra. A co naši dávní předci používali jako ozdoby? Především náušnice a záušnice a také gombíky, což jsou vlastně kulaté knoflíky. Všechny šperky objevené při archeologických výzkumech putují do restaurátorské dílny, do které se vypravíme i my, abychom se dozvěděli, co všechno objevené poklady čeká.

MapaStředověké šperky
videoStředověké šperky
...
video video

Středověké šperky

Na běžkách kolem Kozákova

Na běžkách kolem Kozákova S lyžemi nemusíme vyrážet jen do Krkonoš nebo na Šumavu. Při přízni počasí si sjezdovky i běžky užijeme i v Českém ráji, tentokrát konkrétně kolem tamní nejvyšší hory Kozákov. Z vrcholu bývalé sopky se z rozhledny z devadesátých let minulého století potěšíme pohledem na Jizerské hory i Krkonoše a vyrazíme. Cestou nás čeká spousta zajímavých zastávek. V muzeu Josefa Votrubce nás oslní polodrahokamy z okolní krajiny, například jaspisy, acháty nebo heliotropy. Nemineme ani Prackovskou sopku nebo typická stavení, zčásti roubená a zčásti zděná. Náš výlet zakončíme na Malé Skále, kde nás přivítá hrad Vranov neboli Pantheon z konce 15. století. Býval mimochodem považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

MapaNa běžkách kolem Kozákova
videoNa běžkách kolem Kozákova
...
video video

Na běžkách kolem Kozákova

Brouskař

Brouskař Tradiční ruční výrobu kamenných brousků udržuje při životě Jaroslav Sucháček ve Lhotě u Vsetína. Historie brouskařského řemesla sahá na Vsetínsku minimálně do 17. století hlavně díky jemnozrnnému pískovci, který se tu nachází a ze kterého se brousky vyrábějí. Pan Sucháček nám ukáže, jak takový brousek z dovezeného kamene vzniká, prozradí, co všechno potřebuje a jak dlouho práce trvá. V jeho dílně najdeme ale také rohovinu, ze které vyrábí vábničky pro lovce a ozdoby pro ženy. Včetně krásných hřebenů, které používaly naše prababičky. Pokud byste chtěli sledovat práci pana Sucháčka na vlastní oči, pak máte šanci na různých lidových jarmarcích, například ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

MapaBrouskař
videoBrouskař
...
video video

Brouskař

Muzeum loutek

Muzeum loutek Brněnské divadlo Radost je už přes šest desítek let domovem loutek. Když bychom pečlivě počítali, objevili bychom jich kolem patnácti stovek. V současné době tam můžeme obdivovat nejen ty v akci při představení, ale další v muzeu. Navíc expozice v něm se pravidelně mění, takže klidně můžete zavítat víckrát a pořád se těšit na nové postavičky. Při naší návštěvě se dozvíme také něco z historie loutkových divadel, pohádkově příběhy s neživými herci hráli už Egypťané a Babyloňané, k nám loutky dorazily ve 14. století. Nahlédneme také do dílny, kde vznikají nové loutky. Co představení, to noví herci, které si výtvarník navrhne. Největším pokladem v muzeu jsou protagonisté faustovské legendy, kteří jsou hotovými světoběžníky, pobývaly už i za velkou louží.

MapaMuzeum loutek
videoMuzeum loutek
...
video video

Muzeum loutek

Z Lesné do Seiffenu

Z Lesné do Seiffenu Krušné hory se pyšnívaly řadou nej, do roku 1945 bývaly například nejvíce osídlenými horami ve střední Evropě. Pak jim ale osud moc nepřál a rozhodně nepatřily k vyhledávaným turistickým cílům. Teď zase ožívají. My vyrazíme do Lesné, v níž v polovině devatenáctého století žilo kolem dvou stovek lidí a začátkem století minulého bývala oblíbeným turistickým střediskem. Dnes je tu chalup jen pár. Do okolí se dá vyrazit třeba na běžkách. Společně s dalšími vesnicemi pečují leseňští o běžecké trasy v celkové délce dvou set padesáti kilometrů a udržují je nejen o víkendech, ale kdykoliv je potřeba. Při našem putování nahlédneme i k německým sousedům do Seiffenu. I tam nabízejí zajímavé trasy pro běžkaře. Pokud ovšem nebudete chtít sportovat, můžete okukovat řezbářská díla, která zdobí výlohy i venkovní prostory.

MapaZ Lesné do Seiffenu
videoZ Lesné do Seiffenu
...
video video

Z Lesné do Seiffenu

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST