Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Mníšek pod Brdy

Zámek Mníšek pod Brdy Veselo je i v zimním období na zámku v Mníšku pod Brdy. Pro velké i malé návštěvníky tu pravidelně chystají zajímavé prohlídky a akce. Při nich se samozřejmě všichni mohou dozvědět o historii stavby s poněkud neobvyklým exteriérem. Má sice čtyři boky, ale jen tři věže, což má podle pověsti na svědomí pekelník. Každopádně stojí všechny tři věže za prohlédnutí. V té první najdete kapli s krásnou výzdobou, ve druhé pak hodiny. Nejen typické věžní, ale také jedny ve stropě věže. Věž třetí je pak lovecká. Šlechtické sídlo bylo původně renesanční, jeho barokní podobu má na svědomí Servác Engel, který přišel na zbídačené panství po třicetileté válce. A pro své poddané to byl anděl nejen jménem. V interiérech si pak připomeneme i majitele poslední – manžele Kastovy. Ti byli nadšenými cestovateli a paní hraběnka navíc i vášnivou fotografkou. Dochovaly se po ní některé přístroje i snímky.

MapaZámek Mníšek pod Brdy
videoZámek Mníšek pod Brdy
...
video video

Zámek Mníšek pod Brdy

Karlovarské pohárky

Karlovarské pohárky Porcelánové pohárky v různých barvách, tvarech i s pestrým zdobením patří ke Karlovým Varům stejně neodmyslitelně jako jejich léčivé prameny. Léčbu s jejich pomocí poprvé v roce 1521 popsal loketský lékař Václav Payer. A v Lokti najdeme také rozsáhlou sbírku pohárků, z nichž pacienti ve vyhlášeném lázeňském městě popíjejí léčivou vodu. Víc než třináct stovek jich od padesátých let shromáždily tři generace rodiny Lojínových. Najdete u nich pohárek z pravého stříbra, ale samozřejmě také spoustu porcelánové krásy. Vysloužili si dokonce zápis do České knihy rekordů. Zatímco se budeme kochat krásnými kousky různých tvarů, dozvíme se například, že se známým kalíškům nejdřív říkal Spruderbecher, což znamená Vřídelní pohár. Do celého světa je rozšířili návštěvníci Karlových Varů, kteří si je odvezli jako suvenýr domů a pak s nimi vyrazili do jiného lázeňského města.

MapaKarlovarské pohárky
videoKarlovarské pohárky
...
video video

Karlovarské pohárky

Výstava o vlacích

Výstava o vlacích Do historie železniční dopravy nás zavede výstava Povídání o mašinkách, která probíhá v Muzeu Komenského v Přerově. Právě letos uplyne 170 let od chvíle, kdy na střední Moravu přijel první parní vlak. A Přerov se hned v počátcích stal významným železničním uzlem. Jeho nádraží bylo dlouhé dvě stovky metrů, mělo devět kolejí a bylo větší něž tehdejší nádraží vídeňské. Může se také pochlubit třemi prvenstvími. Jedním z nich byl první u nás vybudovaný podchod mezi nástupišti, který výrazně zvýšil bezpečnost přesunu cestujících. Na výstavě se seznámíme také s mnoha zajímavostmi železničářské hantýrky. Víte například, proč se lidem od dráhy říkalo ajznboňáci nebo jak se říkalo topiči? Unikátní průzkum před několika desítkami let odhalil kolem třinácti set slangových výrazů, takže se máte na co těšit.

MapaVýstava o vlacích
videoVýstava o vlacích
...
video video

Výstava o vlacích

Jízdárna Světce

Jízdárna Světce Vzácných historických památek máme na našem území spoustu, ale víte, že je mezi nimi i jedná jízdárna? Najdeme ji ve Světcích na Tachovsku a je vzpomínkou na časy slavného generála Alfréda Windischgrätze. Tachovské panství patřilo rodu už od druhé poloviny osmnáctého století, Alfréd dokončil přestavbu tachovského zámku a hlavně na místě bývalého kláštera ve Světcích nechal vybudovat jízdárnu, kterou velikostí předčila jen vídeňská. Vešlo se do ní celkem 24 koní a užívali si zajímavého prostředí. Neobvyklý je například krov s proskleným světlíkem, který by dokázal zajistit světlo celému házenkářskému hřišti. Ve dvacátém století objektu osud moc nepřál, dokonce mu na nějskou dobu byl odebrán statut chráněné památky, ale po velké rekonstrukci patří opět k chloubám Tachovska.

MapaJízdárna Světce
videoJízdárna Světce
...
video video

Jízdárna Světce

Na běžkách do Rýmařova

Na běžkách do Rýmařova Příznivci běžeckého lyžování se s námi určitě rádi vypraví do malého městečka Rýmařov v Jeseníkách. Přímo ve městě je jim k dispozici okruh, který funguje díky umělému sněhu i při nepřízni paní Přírody. A v okolí městečka pak samozřejmě najdou všichni nadšenci desítky kilometrů běžeckých tratí krásnou přírodou. Vypravit se mohou například na Skřítek nebo směrem na Karlovu Studánku. Pokud po dlouhé výpravě zatouží po malé historické exkurzi, v Rýmařově si také přijdou na své. Nejvýznamnější místní památkou je kostel Navštívení Panny Marie z roku 1713, nazývaný perlou severomoravského baroka. K němu se dokonce váže i zajímavý příběh o stavitelích. Milovníkům legend pak prozradíme jednu, která souvisí s městským znakem.

MapaNa běžkách do Rýmařova
videoNa běžkách do Rýmařova
...
video video

Na běžkách do Rýmařova

Výstava svatá Anežka

Výstava svatá Anežka Život jedné z nejvýznamnějších žen přemyslovského rodu – svaté Anežky nám připomene výstava této světici věnovaná. Vznikla u příležitosti osmistého výročí narození dcery krále Přemysla Otakara I., která sice byla vychovávána k roli výhodné panovnické partie, ale svou seberealizaci nakonec našla v církevním světě. V roce 1232 založila s podporovou své rodiny na Starém Městě špitál, později řád, do kterého sama vstoupila. Na výstavě probíhající v klášteře Na Františku můžeme obdivovat řadu uměleckých děl Anežku a její dobu znázorňujících nebo s ní souvisejících. Za pozornost ale samozřejmě stojí i samotné prostory kláštera, u jehož zrodu právě přemyslovská princezna stála.

MapaVýstava svatá Anežka
videoVýstava svatá Anežka
...
video video

Výstava svatá Anežka

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST