Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Větrný mlýn v Ruprechtově

Větrný mlýn v Ruprechtově Větrný mlýn v Ruprechtově je mezi větřáky opravdovou raritou. Jeho vrchol nezdobí tradiční kolo s lopatkami, ale Halladayova turbína, která se na žádném jiném větrném mlýně na světě nedochovala. Do Ruprechtova se dostala díky mlynáři Cyrilovi Vágnerovi. Ten se po vichřici, která strhla kus střechy, rozhodl pro rekonstrukci ve velkém stylu. Vypráví se, že pro plány na turbínu si dojel do Paříže za slavným panem Eifellem a nebo dokonce rovnou do Ameriky za samotným vynálezcem. Hodně se v té době zadlužil, ale výkon svého mlýna zvýšil na dvojnáseobek, což je dodnes patrné na vnitřním zařízení. I na něm objeví návštěvníci hned několik zvláštností. Největší vzácností je pak královská hřídel, která prochází osou celé budovy a poháněla v ní snad úplně všechno.

MapaVětrný mlýn v Ruprechtově
videoVětrný mlýn v Ruprechtově
...
video video

Větrný mlýn v Ruprechtově

Umělecká kovárna ve Žďárné

Umělecká kovárna ve Žďárné Dřív ve Žďárné v Moravském krasu stával například zámek a prý také mlýn. Dnes tam pro změnu najdeme kovárnu. Stavení staré přes půl století, které kdysi dávno sloužívalo jako zájezdní hostinec, v ní proměnil umělecký kovář Jiří Dudek. Sám ke starému řemeslu prvně přičichl v době, kdy si u lysického mistra kováře Františka Brodeckého jeho rodiče objednali reklamní ceduli. A zanedlouho se sám stal uměleckým kovářem. Svou kovárnu musel vytvořit od základu, jako každý správný mistr černého řemesla si pan Dudek vyrábí sám také nářadí. V jeho království vznikají prstýnky, náramky, ale narodila se tu už i mříž o rozměru 8,5 x 6,5 metrů. Budeme pana Dudka chvíli sledovat při práci a dozvíme se, jak se se železem pracuje a na co všechno musí mistr kovář myslet.

MapaUmělecká kovárna ve Žďárné
videoUmělecká kovárna ve Žďárné
...
video video

Umělecká kovárna ve Žďárné

Z Jablonného v Podještědí na Ojvín

Z Jablonného v Podještědí na Ojvín Lužické hory nabízejí celou řadu zajímavostí, které můžete prozkoumat i ze sedla bicyklu. My vám nabídneme jeden zajímavý výlet. Začneme v Jablonném v Podještědí, které bývalo kdysi významným centrem na obchodní stezce z Prahy do Žitavy. Kousek pod hradem Lemberk se zastavíme u Zdislaviny studánky, o kus dál, v Krompachu, budeme zase obdivovat zhruba půl století starý tis červený, nejstarší strom v Lužických horách. Pak zamíříme směrem k hranici. Přímo na ní nás čeká vrchol Hvozd s víc než sto let starou kamennnou rozhlednou, kousek dál na německé straně pak skalní ostroh, na němž ve středověku vyrostl k ochraně obchodní stezky strážný hrad Ojvín. Oblíbil si ho i sám Karel IV., který ho nechal přebudovat na císařské sídlo a přistavěl k němu také klášter s krásným kostelem.

MapaZ Jablonného v Podještědí na Ojvín
videoZ Jablonného v Podještědí na Ojvín
...
video video

Z Jablonného v Podještědí na Ojvín

Výstava střeleckých terčů

Výstava střeleckých terčů V teplickém zámku si připomínají slavnou historii střeleckých spolků v okolí. První společenstvo lukostřelců tu vzniklo pravděpodobně už ve 13. století v Hrobu. Na výstavě jsou ovšem představeny malované střelecké terče, které pocházejí z doby o dost mladší, především z 19. století, kdy nastal velký rozmach spolků. Přidáme pár zajímavých informací z historie, třeba o tom, že nejprve se střílelo takzvaně ku ptáku, tedy na atrapu zavěšenou na tyči. A vítězem klání býval ten, kdo sestřelil poslední část většinou dřevěného cíle. Povídat si budeme i o tom, jaké nejčastější motivy najdeme na malovaných terčích. Kromě historických osobností, mezi nimiž se občas objevil i mocnář, inspirovaly autory nejčastěji města nebo jejich části.

MapaVýstava střeleckých terčů
videoVýstava střeleckých terčů
...
video video

Výstava střeleckých terčů

Přeštický kostel

Přeštický kostel Přeštice na Klatovsku se pyšní neobvykle velkým kostelem. Jeho stavbu vedl samotný Kilián Ignác Dientzenhofer, i když ji nestihl dokončit. My vám vysvětlíme, jak malé městečko k tak velkému chrámu přišlo. Začátek příběhu najdeme na konci 17. století, kdy jeden dobřanský malíř pro přeštickou sběratelku Alžbětu Hofmistrovou namaloval malý obrázek. V roce 1700 se k němu jedna žena modlila a začaly se dít zvláštní věci. Obrázek se potil, slzel. Zanedlouho se stejného zážitku dočkala jeho majitelka, a tak putoval obrázek k prozkoumání k arcibiskupské komisi. Modlitby k madonce navíc pomáhaly uzdravovat. Lidé sepisovali své zkušenosti a potvrzovali zázračnost obrázku. Církev se nejprve zdráhala, ale nakonec uznala obrázek za zázračný a pro poutníky v Přešticích vyrostl velký kostel.

MapaPřeštický kostel
videoPřeštický kostel
...
video video

Přeštický kostel

Pseudokrasový podzemní systém

Pseudokrasový podzemní systém Prozkoumat všechny krásy Českého ráje by zabralo spoustu času. Tentokrát vás zavedeme do Vazoveckého údolí, kde najdeme takzvaný Ondříkovský pseudokrasový podzemní systém. Odborníci předpokládají, že pod zemí by se tu mohly ukrývat kilometry chodeb, prozkoumat však zvládli zatím jen několik stovek metrů. Stáří podzemního systému by se dalo počítat v milionech let, chodby tu vznikly chemickým působením vody, tedy rozpouštěním vápenatého pískovce. Zdejší vodu místní obyvatelé vždycky využívali. Mimo jiné také k pohonu mlýna, který tu stával. Na počátku 20. století ho majitel proměnil na brusírnu, v níž opět s pomocí zdejší vody, vyráběl a brousil skleněné kroužky, o které byl zájem v Indii. Naši výpravu zakončíme u Dlaskova statku v Dolánkách, kde nás čeká národopisná expozice.

MapaPseudokrasový podzemní systém
videoPseudokrasový podzemní systém
...
video video

Pseudokrasový podzemní systém

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST