Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Šlákhamr

Šlákhamr Umíte si představit, jak vypadala práce na hamru? Pokud ne, můžete se vypravit do nejnovější „expozice“ Technického muzea v Brně. Zrekonstruovaný a vybavený Šlákhamr najdete v Hamrech nad Sázavou. Dozvíte se, jak vypadalo vybavení i to, že nešlo vůbec o práci snadnou. Prozradíme vám také, že ve středověku stávalo v Hamrech nad Sázavou hned šest hamrů, kde se zpracovávalo železo a také další rudy. Možná tu dokonce bývaly i stříbrné žíly. Pozornost si ovšem v údolí Sázavy zaslouží i příroda. Narazíte v ní na skály, ale také třeba na mamuta a další sochy. Jak se sem dostaly a kdo je jejich autorem, o tom samozřejmě bude řeč taky.

MapaŠlákhamr
videoŠlákhamr v Hamrech nad Sázavou
...
video video

Šlákhamr v Hamrech nad Sázavou

Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady Kounovské kamenné řady bývají nazývány nejzáhadnějším místem u nás. Řady různě velkých kamenů, z nichž nejdelší měří víc než tři stovky metrů, vedou takřka přesně od severu k jihu. Poprvé zvláštní uskupení kamenů objevil a popsal mladý kounovský učitel Antonín Patejdl. Krátce poté se objevily první teorie o tom, jaký smysl řady měly a kdy vlastně vznikly. Postupem času se ustálily výklady dva. První z nich přisuzuje řadám funkci pradávné observatoře, druhý je o hodně prozaičtější. Považuje kameny za hranice políček, která kdysi na vrchu Rovina, na kterém řady najdeme, opravdu bývala, ale nikdo zatím přesně nedokázal určit kdy a jak byla ohraničena. Odborníci pátrají dál, milovníci tajemna dávají prostor fantazii.

MapaKounovské kamenné řady
videoKounovské řady
...
video video

Kounovské řady

Šumavská holubička

Šumavská holubička Zejména v chudých domácnostech se dřív vyráběly dřevěné holubičky. Když nebyla práce na poli, všichni se snažili nějak si přilepšit. Dřevění ptáčci šli na odbyt, hospodyňky věřily, že do jejich domu přinesou štěstí a naději, nejčastěji je zavěšovaly do oken. Vyřezávání se věnovali už po několik generací předci Pavla Sarauera a on na tuhle tradici navázal. Vypravíme se za ním do Horní Plané nedaleko Lipna. Ukáže nám, jak se taková holubička rodí, co je na výrobě nejtěžší a také prozradí, že nejčastěji používá lipové, olšové, smrkové nebo borové dřevo. Jeho tatínek potřeboval na vytvoření holubičky dva kusy dřeva, ty, které vyrábí Pavel Sarauer, jsou z kusu jednoho.

MapaŠumavská holubička
videoHolubička z Horní Plané
...
video video

Holubička z Horní Plané

Lednický zámek

Lednický zámek Do lednického zámku nás tentokrát nepřilákaly reprezentační sály a komnaty ani rozlehlý park, ale prostory, které za pánů z Lichtenštejna patřily dětem. Ty měly svůj svět ve druhém zámeckém patře, které bylo nedávno zpřístupněno veřejnosti. Svou původní podobu mohly dostat díky pečlivým záznamům, v nichž panstvo zachytilo každý detail. Návštěvníci mohou obdivovat vybavení pokojů, ale také hygienické zázemí, které bylo v celém zámku velmi moderní. V dětském patře se navíc zabydlely historické loutky ze sbírky profesora Milana Knížáka. K vidění je jich tu přes osm stovek, a to se ještě nevešly všechny. Nejstarší spatřila světlo světa už v osmnáctém století a neměli bychom zapomenout dodat, že některé dokonce pocházejí třeba i od slavného loutkářského rodu Suchardů.

MapaLednický zámek
videoZámek Lednice dětem
...
video video

Zámek Lednice dětem

Opatovice

Opatovice Jihočeské Opatovice patří k malebným vesničkám, jejichž stavení připomínají pohádkové kulisy. Přestože obec vznikla podstatně dřív, současná podoba stavení je z druhé poloviny devatenáctého století. Po velkém požáru, kdy vyhořely takřka všechny štíty, byly ty nové vytvořeny ve stylu lidového baroka. Další ničivý živel obec postihl v roce 2002. Po povodni, kdy voda sahala až ke střechám, to vypadalo hodně bledě, ale majitelé domů se pustili do oprav a dnes zase chalupy svítí do daleka. Život tu ale není vůbec tak pohádkový, jak se zdá. Místní nemají školu ani obchod, zásobuje je jen pojízdná prodejna, na autobusovou zastávku to mají kilometr. Proto tu stálých obyvatel nezůstalo moc, většina stavení dnes slouží hlavně k odpočinku.

MapaOpatovice
videoOpatovice
...
video video

Opatovice

ZOO park Vyškov

ZOO park Vyškov Do jedné z našich nejmenších zoologických zahrad, do zooparku ve Vyškově, lákají návštěvníky hlavně kozy, ovce a další zvířata, dřív běžně žijící na vesnicích. Najdou jich tu přes sto druhů. Žijí tu nejen ta, které známe od našich babiček, ale i taková, která jsou nebo bývala doma na vesnicích v Asii nebo v Africe. Atmosféru ještě dokresluje hanácký statek, který tu vyrostl nedávno. Připomíná, jak se na vesnici žilo na přelomu 19. a 20. století a navíc je v něm umístěna expozice, která učí ochraně přírody. Pokud byste si chtěli užít trochu historie ve spojení s dobrodružstvím, můžete se vláčkem nechat převézt do detašované části zooparku, kde vás čeká výprava do druhohor.

MapaZOO park Vyškov
videoZOO Vyškov
...
video video

ZOO Vyškov

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST