Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad Houska

Hrad Houska Hrad Houska je opředem mnoha pověstmi. Kaple zasvěcená Archandělovi Michaelovi je prý jakýmsi špuntem na sklaní puklině, kterou vede cesta do pekla. Dřív se právě pro spojení s pekelníky hradu lidé vyhýbali, dnes je naopak neustále plný turistů. Při prohlídce si připomeneme, že původně tu stávalo dřevěné hradiště, které ve třináctém století nahradil hrad. Dnešní podoba je ovšem ještě o něco mladší. Stavbou prorůstá skála, do které byl hrad vytesán. Můžete se vydat na prohlídkovou trasu, ale také do pekelného království, které tu ovšem nemusí nikoho děsit. A už vůbec ne hodné děti. Pokud pak ještě zatoužíte po rozhledu do kraje, svatá Ludmila vám ukáže cestu k vyhlídce.

MapaHrad Houska
videoHrad Houska
...
video video

Hrad Houska

Historie na podpatku

Historie na podpatku Boty, které patřily k módním výstřelkům i typickým reprezentantům různých období od 16. století, zaplnily Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově. Zapůjčila je ze své sbírky Sonja Baťová. Ta se o historické střevíce začala zajímat poté, co se provdala za světoznámého obuvníka Tomáše Baťu. Díky právě probíhající výstavě se dozvíme, kdy a proč se poprvé objevily boty na vysoké platformě, kdy k nám poprvé pronikly výrobky z Blízkého východu a jaký byl materiál na jejich výrobu. Připomeneme si i nepřílíš dávno minulé období šedesátých let, kdy vládly zdobené botičky na nízké podrážce a postupné opětovné zvyšování podpatků. Těšit se můžete i na různé kuriozity, třeba na boty, ve kterých dělal parádu zpěvák Elton John.

MapaHistorie na podpatku
videoHistorie na podpatku
...
video video

Historie na podpatku

ZOO Praha

ZOO Praha Zoologická zahrada v Praze letos slaví své osmdesáté narozeniny. Dobrý důvod k ohlédnutí. Současné obyvatele zná hodně obyvatel Čech i Moravy, ale málokdo ví, kdo byli ti první. Tak jen pro doplnění připomeneme, že dvě dámy – lvice Šárka a vlčice Lotta. Nejoblíbenějším byl ale v počátcích slon Baby. Dopřával si procházky mezi návštěvníky a dokonce dovedl hrát na foukací harmoniku. Krásnou krajinu, kterou má zahrada k dispozici, by jí mohli závidět leckteří kolegové. Skála, voda, les i louky. A v posledních letech řada nových příbytků, kde se zvířata z celého světa mohou cítit jako doma. A že jich tu nový domov našlo opravdu hodně, kolem pěti tisíc. Reprezentují bezmála sedm stovek druhů.

MapaZOO Praha
videoZOO Praha
...
video video

ZOO Praha

Baťův kanál

Baťův kanál Když Tomáš Baťa ve třicátých letech minulého století nechal vykopat Baťův kanal, nejspíš sotva tušil, že tohle místo bude o pár desítek let později oblíbeným cílem turistů. Přes padesát kilometrů dlouhý kanál, který byl vykopaný ručně, sloužil tehdy k čistě průmyslové přepravě. V současnosti se po něm plaví hlavně po relaxu a poznání toužící návštěvníci. Dozvědí se, jak tohle unikátní dílo fungovalo a užijí si okolní krásné přírody. Někdo se vypraví třeba až do slovenské Skalice, další pak zvolí kratší trasu. A lákavou možností je i ubytování na hausboatu. Milovníci historie se mohou projet i šlapací drezínou po dráze, po níž se ke kanálu vozíval z Ratíškovic vytěžený lignit, aby dál mohl putovat po vodě.

MapaBaťův kanál
videoBaťův kanál
...
video video

Baťův kanál

Minipark Boheminium

Minipark Boheminium Pět desítek miniatur stavebních a technických památek z celé České republiky mohou obdivovat návštěvníci miniparku Boheminium v Mariánských Lázních. K jeho ozdobám patří hrad a zámek v Českém Krumlově, ale také Karlštejn nebo lednický minaret. Letos pak přibude Bezděz i s Máchovým jezerem. Místní modeláři mají spoustu dalších plánů, ale práce na jednom modelu jim zabere několik let, takže musí být stejně jako turisté trpěliví. Makety pod jejich rukama vznikají z plastu, ač to tak ve výsledku nevypadá. Ale lépe se s ním pracuje a je také odolný. Na začátku jsou ale samozřejmě plány, které je potřeba vyhledat v archivech a může se stát, že se žádné nedochovaly, jako třeba v případě hradu Plzeň, který stával v dnešním Starém Plzenci. Pak je práce ještě o hodně náročnější.

MapaMinipark Boheminium
videoMinipark Boheminium
...
video video

Minipark Boheminium

Muzeum Keltů

Muzeum Keltů Jedno z nejvýznamnějších středočeských keltských pohřebišť bylo na přelomu 19. a 20. století objeveno u Dobšic ve středním Polabí. Není proto divu, že v obci najdeme keltské muzeum. Dozvíme se v něm, že Keltové v oblasti žili mezi pátým a prvním stoletím před naším letopočtem, ale také řadu zajímavostí z jejich života. Třeba to, že byli velmi obávanými bojovníky. Do bojů prý vyráželi nazí, jen výrazně ozdobení barvami a i díky hlasitému pokřiku vzbuzovali postrach. V expozici ale můžeme nahlédnout i do poklidného života jejich osady. Uměli už mlít mouku, měli k dispozici chlebové pece. A ještě přidáme jeden tip na procházku. Z muzea máte šanci se svými ratolestmi vyrazit na naučnou stezku po stopách keltského kluka Dobše.

MapaMuzeum Keltů
videoMuzeum Keltů
...
video video

Muzeum Keltů

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST