Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Úsobí

Úsobí Zámek Úsobí na Vysočině vyrostl na konci 18. století. Vystavět si ho nechal švédský rytíř Ludvík Goldlin z Tiefennau. Jeho rodina si tu ale moc štěstí neužila. O tom vypráví jedna z pověstí se zámkem spojená, podle níž další zámecké pány strašil pes prvorozené dcery, která si kvůli otcem zapovězené lásce vzala život. Z původní podoby šlechtického sídla se toho moc nedochovalo, staré časy nejvíc připomíná zámecká kaple. Noví majitelé se ale snaží zchátralému objektu vrátit zašlý lesk a taky čilý ruch. Pořádají tu různé akce, mimo jiné velkou bitvu.

MapaÚsobí
videoZámek Úsobí
...
video video

Zámek Úsobí

Bednář z Branišova

Bednář z Branišova Bednářské řemeslo je dnes takřka na vymření, natrefit na mistra tohoto oboru je skoro vzácnost. Jedním z těch, kteří udržují tradiční výrobu ze dřeva při životě, je Josef Melena z Branišova na jihu Čech. Když se jeho tatínek rozhodl pro vlastní bednářskou živnost, tak syn moc zájmu nejevil, ale časem se přidal a u řemesla zůstal. Velké sudy do pivovarů už sice vyšly z módy, ale zato mají lidé pořád zájem o různé díže a dekorativní předměty, třeba květináče. Jako materiál pan Melena používá různé dřevo, každé se hodí na něco jiného a každé je také jinak drahé. Dozvíme se něco z tajů bednařiny a mistr bednář nám taky ukáže svoje království a některé výrobky.

MapaBednář z Branišova
videoBednář
...
video video

Bednář

Zlatá? šedesátá

Zlatá? šedesátá Mladí netuší, co mohou čekat, pamětníci vyrážejí za vzpomínkami. Výstava Zlatá? šedesátá, kterou si prohlédneme v Národním památníku na pražském Vítkově, přestavuje začátek druhé poloviny minulého století. Nečekejte žádné budovatelské transparenty nebo popis politické situace. O to tu nejde. Zato se můžete podívat, čím tehdy oslňovala paní Móda, dozvíte se, že velkým hitem domácností, ale také módních výstřelků lačných žen, se stal plast. Televizi byla tenkrát bez nadsázky v plenkách a o spoustě dnešních technických vymožeností se mohlo i těm největším fantastům jen zdát. Nižší byl i počet nul definující příjmy pracujících i důchodců. Všechno bylo jinak a vy máte šanci vidět, jak.

MapaZlatá? šedesátá
videoZlatá? šedesátá
...
video video

Zlatá? šedesátá

Planetární stezka

Planetární stezka Rádi byste podrobněji prozkoumali Sluneční soustavu? Můžete to zkusit například v Proseči u Skutče na Pardubicku. Děti z místní školy před časem vymyslely naučnou stezku, na které v poměru jedna ku miliardě představují nejen jednotlivé planety, ale také vzdálenosti mezi nimi. Nechybí samozřejmě ani patřičná dávka informací. Na každé zastávce, a je jich na stezce celkem osm, se dozvíte řadu zajímavostí. A když už na východ Čech vyrazíme, doporučíme vám ještě jednu tamní atrakci, skalní labyrint Maštale. Říká se jim Toulovcovy, podle loupeživého rytíře, který se tady se svou tlupou kdysi schovával. Dopřejeme si také vyhlídku do kraje z rozhledny Terezky.

MapaPlanetární stezka
videoPlanetární stezka
...
video video

Planetární stezka

Sběratel parních strojů

Sběratel parních strojů Jan Tomek z Hradce Králové si zamiloval parní stroje. Natolik, že je začal shromažďovat. Velké obry i menší modely. Dneska z nich má malé muzeum s víc než stovkou exponátů. Jeden vítá příchozí hned před domem a přehlédnout se rozhodně nedá, váží přes deset tun a jeho setrvačníky měří v průměru takřka tři metry. Své sběratelské kousky získává pan Tomek různě, některé k němu doputují v dost zchátralém stavu. Ale on se rád pouští i do jejich oprav. A také zkouší sestavovat repliky. V jeho dílně už vznikla parní oračka a také hasičská stříkačka, velkým snem sběratele je vyrobit jednou repliku lokomobily, která poháněla mlátičky na polích.

MapaSběratel parních strojů
videoParní stroje
...
video video

Parní stroje

Peruc

Peruc Peruc prý získala své jméno podle toho, že tu kníže Oldřich potkal svou budoucí ženu Boženu při praní prádla, tedy „perúc“. Tak praví alespoň Kronika česká Václava Hájka z Libočan. Každopádně staré časy českých dějin tu i dnes připomíná například Boženina studánka nebo Oldřichův dub. Ten sice poznamenali nenechaví vandalové,ale i tak ho UNESCO vybralo mezi deset památných stromů Evropy. Zajímavých míst k zastavení vám ale nabídneme víc. Zámek je sice v rekonstrukci, nicméně procházku parkem si dopřát můžete. Nahlédneme také do barokní sýpky, která se proměnila v Muzeum české vesnice. K vytvoření expozice přispěli místní, kteří nanosili různé poklady z časů svých předků.

MapaPeruc
videoPeruc
...
video video

Peruc

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST