Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Heřmanův Městec

Heřmanův Městec Heřmanův Městec na úpatí Železných hor láká milovníky turistiky ve všech ročních obdobích. Na krásnou přírodu i na řadu vzácných pamětihodností. Právě ty jsou v mnohem unikátní. Můžete se projít po jednom z největších židovských hřbitovů ve střední Evropě. Pokud byste měli čas a chuť počítat, zjistili byste, že je na něm bezmála jedenáct stovek náhrobků. A určitě nepřehlédnete židovskou synagogu ani barokní kostel sv. Bartoloměje. Třeba právě tyhle dvě stavby jsou vzpomínkou na dlouhé a pokojné soužití židů s křesťany. Žádné nepokoje či nevraživost tu nevládly, dokonce i vrchnost si židovských obyvatel považovala. Milovníci výtvarného umění si pak přijdou na své v budově bývalé židovské školy, kde je vystaveno na tři sta děl slovutných autorů.

MapaHeřmanův Městec
videoHeřmanův Městec
...
video video

Heřmanův Městec

Lomnické suchary

Lomnické suchary Slovo suchar je pro řadu z nás spojené se strastmi dietní stravy. My vás ale zavedeme do Lomnice nad Popelkou, kde jsou místní suchary nejen slavnou specialitou, ale také vyhledávanou dobrotou. A to už víc než dvě stovky let. V počátcích se jim ovšem říkalo nůšnice a jejich výrobci, rodina Jínových, je roznášeli po domácnostech, trzích i poutích. Další generace pak výrobu rozšiřovaly a později dokonce vyrostly v Lomnici nad Popelkou dvě velké továrny. Výrobců bývalo vždy víc. Po znárodnění tradice trochu upadla, ale v devadesátých letech se dočkala nového rozmachu. Ladislav Kodejška, kterého navštívíme, využívá recepty svého tatínka, v jeho starých záznamech se jich na suchary dochovalo hned čtrnáct. Recept vám sice neprozradíme, ale o tom, co dělá lomnický suchar vyhledávanou lahůdkou, řeč bude.

MapaLomnické suchary
videoSuchary z Lomnice nad Popelkou
...
video video

Suchary z Lomnice nad Popelkou

Čtyřlístek

Čtyřlístek Kdo z nás trochu odrostlých by neznal Pinďu, Bobíka, Myšpulína nebo slečinku Fifinku. Legendární hrdinové Čtyřlístku nám dělají společnost už přes čtyři desítky let. Setkat se s nimi můžeme také na výstavě, kterou připravili v Muzeu hlavního města Prahy. Zaznamenali na ní celou historii slavného komiksu, takže se dozvíme třeba i to, že v úvodu jmenovaní parťáci se narodili v roce 1969 a inspiraci získal jeho autor Jaroslav Němeček při prohlížení dětských časopisů v Itálii. Zajímavé je, že kreslení hrdinové se dočkali dokonce zvěčnění na poštovních známkách. Loni Pinďa s Fifinkou a letos dojde na druhou dvojici. A jejich příznivce určitě potěší i skutečnost, že v letošním roce by se z časopisu měli konečně přestěhovat také na filmové plátno.

MapaČtyřlístek
videoVýstava Čtyřlístku
...
video video

Výstava Čtyřlístku

Kouřící hora

Kouřící hora Tajemně působí na kolemjdoucí vrch Boreč v Českém středohoří. I když ne po celý rok. V létě je docela nenápadný, pozornost začne poutat, když se teploty přiblíží k nule nebo slezou pod ní. To se pak začnou dít věci. Do dění vstoupí celá řada puklin na povrchu, které najdeme už na úpatí, ale i na zbytku kopce. Do nich se dostane studený vzduch, hornina ho uvnitř ohřeje, on pak stoupá vzhůru a divák získá pocit, že se z hory kouří. Zejména po ránu je pohled uchvacující, pro někoho možná i strašidelný, takhle nějak by přece mohla vypadat brána do pekla. Zajímavým a možná i kultovním místem hora Boreč bývala už v časech našich dávných předků. Svědčí o tom historický poklad nalezený v blízkosti vrchu krátce po skončení druhé světové války. Odpočíval tu už od obdobi mladší doby kamenné a obsahoval na svou dobu dokonalé nástroje.

MapaKouřící hora
videoVrch Boreč
...
video video

Vrch Boreč

Městečko pod Radhoštěm

Městečko pod Radhoštěm Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nabízí výlety v duchu cest pana Broučka proti proudu času už dlouho. Ke krásným starým chalupám a jejich vybavení teď přibyla unikátní expozice. Jmenuje se Městečko pod Radhoštěm a mapuje sedm století zdejší historie. Vystaveny jsou tu vzácné poklady, například barokní boží hrob z rožnovského kostela Všech svatých, valašský hák na zúrodňování půdy ze sedmnáctého století, ale také ucelený soubor prvorepublikové lékárny, který u nás nemá obdoby. Můžeme nahlédnout do řemeslných dílen, ale i do domácností. Navíc si připomeneme lázeňské tradice města. Málokdo by věřil, že vedle zdravého vzduchu, tu kurýrovala i žinčica, která se podávala teplá a po ránu. A dokonce ani pivní lázně, které patří k lákadlům města, nejsou žádnou novinkou, ale obnovenou službou.

MapaMěstečko pod Radhoštěm
videoValašské muzeum
...
video video

Valašské muzeum

Humpolec na lyžích

Humpolec na lyžích Na sklonku zimy si ještě trochu užijeme lyží. Vypravíme se s nimi na Vysočinu, k Humpolci. Nadmořská výška tady sice neláme žádné rekordy, ale pro milovníky bíké stopy tu i tak dokázali připravit zajímavé trasy. Zatím jsou dvě a jejich celková délka je kolem sedmi desítek kilometrů. Potěšíte se krásnou přírodou kraje na pomezí Čech a Moravy, ale taky se hodně poučíte. Můžete se vypravit po naučné stezce Březina, která vás mimo jiné dovede ke zřícenině hradu Orlík nebo vyrazit směrem k Lipnici, kterou si tak zamiloval Jaroslav Hašek. Minout byste neměli ani známé skály Andělka a Čertovka. Zatímco si je budete prohlížet, přidáme alespoň dvě z celé řady pověstí, které skaliska provázejí. Jsou samozřejmě o andělech a taky čertech. Ale bát se nemusíte.

MapaHumpolec na lyžích
videoVysočinou na běžkách
...
video video

Vysočinou na běžkách

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST