Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kostelík svatého Mikuláše

Kostelík svatého Mikuláše Kostelík svatého Mikuláše zdobí Jiráskovy sady v Hradci Králové už od třicátých let minulého století. Ale pamatuje toho mnohem víc. Vyrostl zřejmě už v šestnáctém století na východním Slovensku. Na východ Čech se přesunul poté, co slovenským věřícím po první světové válce přestal vyhovovat. Byl nabídnut k prodeji a učaroval tehdejšímu královéhradeckému starostovi. Dnes slouží k bohoslužbám pravoslavné církvi. Při prohlídce kostelíku zasvěceného původně svatému Michaelovi si povíme také o tom, jak vlastně pravoslavné bohoslužby probíhají. Dozvíme se například, že kněz stojí k věřícím zády a všichni účastníci tedy hledí stejným směrem – k východu.

MapaKostelík svatého Mikuláše
videoKostelík svatého Mikuláše
...
video video

Kostelík svatého Mikuláše

Sbírka gramofonů

Sbírka gramofonů Martina Stránského z Prahy okouzlily před časem staré gramofony a další přístroje na přehrávání zvuku. A pustil se do shromažďování. V jeho sbírce dělají celým přístrojům společnost i různé náhradní díly a samozřejmě také desky. Celou řadu svých sběratelských pokladů v současnosti vystavuje v muzeu v Lánech. Některé z nich jsou velkými vzácnostmi. Nejvzácnější úlovek pana Stránského – nahnědlý váleček z roku 1898 – ovšem mezi vystavenými exponáty chybí. Jeho autor, slavný Edison, ho vytvořil tak, aby se nahrávky daly mazat. Těšit se ale můžete například na gramofon, který dělal radost našim předkům už v roce 1925.

MapaSbírka gramofonů
videoSbírka gramofonů
...
video video

Sbírka gramofonů

Šachy na Karlštejnsku

Šachy na Karlštejnsku Příznivce šachových partií pozveme na Karlštejnsko. Připravte se ovšem na to, že nás mezi jednotlivými figurami čekají pořádné štreky. Černou královnu najdeme v Karlíku, kde mívaly hrádek chotě Karla IV., bílou věž pak v Tetíně, kde kdysi stávala hned dvě hradiště. A mohli bychom pokračovat. Autoři téhle neobvyklé šachové hry chtějí návštěvníkům Karlštejnska ukázat, že v tomhle regionu je toho k vidění mnohem víc než slavný hrad. Každá obec, která se zapojila do projektu, má svou figurku a také atribut, který prozradí něco z její historie či současnosti. Na trasu můžete vyrazit autem nebo třeba na kole. A na své si přijdete jistě i v případě, že vám královská hra nic neříká.

MapaŠachy na Karlštejnsku
videoŠachy na Karlštejnsku
...
video video

Šachy na Karlštejnsku

Aerovky

Aerovky Kterému milovníkovi starých aut by se nezrychlil puls při setkání s pamětnickými vozy značky AERO. Leoši Prokopcovi se staly bez nadsázky osudem. Jeden takový poklad byl jeho prvním vlastním dopravním prostředkem a právě on se stal příčinou vzniku sběratelské vášně. Víc než tři desítky vzácných kousků z dlouho vznikající sbírky si mohou prohlédnout návštěvníci Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem. A my k prohlídce přidáme pár osobních vzpomínek nadšeného sběratele a samozřejmě také zajímavosti o vzniku automobilové legendy, která v roce 1929 nahradila v sortimentu továrny AERO původně vyráběná letadla.

MapaAerovky
videoAerovky
...
video video

Aerovky

Královský sňatek

Královský sňatek Loni uplynulo už 700 let od okamžiku, kdy se poslední Přemyslovna, Eliška, provdala za Jana Lucemburského a ten o několik měsíců později usedl na český trůn. Časy, kdy v Čechách končila vláda rodu Přemyslovců a začínalo období panování Lucemburků, si můžeme připomenout na výstavě Královský sňatek v Domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí.
Čekají nás tam historické unikáty, z nichž mnohé jsou u nás k vidění poprvé. Například ženská královská svatební koruna, která byla nalezena ve Slezské Středě. Vystaveny jsou také mince ražené v době posledních Přemyslovců i prvního lucemburského panovníka české země a další vzácné předměty.

MapaKrálovský sňatek
videoKrálovský sňatek
...
video video

Královský sňatek

Nečtiny

Nečtiny Nečtiny vzdálené asi čtyři desítky kilometrů od Plzně se mohou pochlubit hned několika zajímavostmi. Tou první jsou zbytky hradu, který tu stával už v době panování Jana Lucemburského. Sloužil tehdy hlavně k ubytování královských vojáků. Později nedaleko od něj vyrostl zámek v novogotickém stylu. Nechal ho vybudovat rod Mensdorfů, který si v obci také postavil rodovou hrobku. Teprve nedávno se po několika desetiletích mohli potomci dřívějších zámeckých pánů vrátit a o místo posledního odpočinku svých předků začít znovu pečovat. Nabídneme vám i zastávku v ráji horolezců, pod skalním masivem Kozelka, který kdysi dostal roli ve filmu Cesta z města.

MapaNečtiny
videoNečtiny
...
video video

Nečtiny

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST