Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Betlémy ze šustí

Betlémy ze šustí Jedním z oblíbených materiálů pro výrobu ozdob i různých domácích potřeb bylo už od 17. století kukuřičné šustí. Usušené listy se měnily třeba i v panenky. Jejich výroba učarovala paní Ludmile Kočišové z Vnorov nedaleko Strážnice. Inspirují ji lidé kolem ní, třeba ti, co pracují na poli. Své panenky většinou zachycuje v pohybu, mají i zajímavý výraz. Před koncem roku se pak paní Kočišová pouští do zpracování biblického příběhu o Svaté rodině. Pod rukama jí vyrůstají jednotlivé postavy, ale také chlév nebo ovečky. O své umění se už podělila se snachou a nahlédnout nechá i nás.

MapaBetlémy ze šustí
videoBetlémy ze šustí
...
video video

Betlémy ze šustí

Vyšívání rybími šupinami

Vyšívání rybími šupinami Tradiční lidová řemesla nadchla i Miluši Bubelovou, kterou jsme navštívili v Radimovicích na Táborsku. Už v dětství měla šanci se naučit vyrábět košíky z proutí, plést, háčkovat a také tkát. Tkadlenou se nakonec vyučila a řadu let se této práci věnovala. Pak začala své působení rozšiřovat a objevila také vyšívání rybími šupinami. Tato technika zdobení má svůj původ v Itálii a u nás se začala používat přibližně před půldruhým stoletím. Ozdoby ze šupin se objevovaly třeba na krojích, na zástěrkách, čepcích, ale také na střevíčcích a dokonce i na kabelkách, které nosily dámy v neděli do kostela. Šupiny se přišívají korálky a je to opravdu pracné.

MapaVyšívání rybími šupinami
videoVyšívání šupinami
...
video video

Vyšívání šupinami

Papírové betlémy

Papírové betlémy Betlémy se u nás staly oblíbenou ozdobou předvánočního i vánočního času už v 16. století. Díky císaři Josefu II., který je zakázal vystavovat veřejně, se pak narodila velmi rozšířená a ojedinělá tradice tvorby betlémů v rodinách. Manželé Lochmanovi z Peček si různá zpracování příběhu o narození Ježíška oblíbili natolik, že jich doma nashromáždili už kolem sto padesáti. Jejich sbírka je největší v České republice. Nejvíc se vždycky těší na práci při vystřihování a sestavování. Pro ni se Věra Lochmanová nadchla už v dětství, kdy si vystřihovala a slepovala modely hradů a zámků. Své betlémy manželé Lochmanovi také pravidelně vystavují. Letos budou k vidění ve Všeradově u Hlinska.

MapaPapírové betlémy
videoPapírové betlémy
...
video video

Papírové betlémy

Karlova Studánka

Karlova Studánka Léčivé účinky minerální vody objevili v Karlově Studánce v Jeseníkách už v osmnáctém století a záhy se členové řádu německých rytířů pustili do budování lázní. Svůj název pak lázně získaly podle jednoho z velmistrů řádu, arcivévody Karla, vnuka Marie Terezie. Sedm lázeňských domů dodnes připomíná staré časy rakouské monarchie. Lázně proslavily hlavně horké koupele. Studenou minerální vodu do nich ohřívali opravdu neobvyklým způsobem, naváželi do van žhavou strusku. Koupele pomáhaly na bolesti nohou a jezdila za nimi honorace z celého okolí. Karlova Studánka se těší pozornosti i dnes, nejen kvůli vyhlášené kyselce, léčebným procedurám nebo zajímavým stavbám, ale také díky krásné okolní přírodě.

MapaKarlova Studánka
videoKarlova Studánka
...
video video

Karlova Studánka

Ema Destinnová

Ema Destinnová Ema Destinnová byla uznávanou operní pěvkyní, ale přesto se její život neskládal jen ze samých radostných dnů. Hodně zajímavostí o životním příběhu dcery bohatého pražského mecenáše umění se máte šanci dozvědět na výstavě, která právě probíhá v brněnském letohrádku Mitrovských. A samozřejmě vás tam čekají také zajímavé exponáty. Tak třeba obraz, který představuje Emu jako Černou paní ze Stráže nebo exlibris s námětem smrti, připomíná, že zpěvačka našla zálibu nejen v historii a umění, ale také v okultismu. Těšit se můžeme také na kostýmy, které si operní diva nechávala šít na zakázku a dokonce i na vlasy, které jí v den smrti ustřihl její manžel.

MapaEma Destinnová
videoEma Destinnová
...
video video

Ema Destinnová

Tycho Brahe

Tycho Brahe Dánský astronom Tycho Brahe patřil k významným osobnostem působícím v Praze v časech Rudolfa II. V roce 1601 tu také zemřel. Nečekaně, na náhlé selhání ledvin. Jeho úmrtí dalo prostor i legendám, podle jedné se například neodvážil v přítomnosti panovníka odejít na toaletu, a to se mu stalo osudným. Později ale vědci objevili v jeho vousech rtuť. A teď se rozhodli zjistit, jestli ji slavný astronom užíval sám nebo jestli ho s ní třeba náhodou někdo neotrávil. Na výsledek bádání si musíme ještě nějaký čas počkat, už teď si ale v Muzeu hlavního města Prahy můžeme prohlédnout část pohřební výbavy známého pozorovatele hvězd.

MapaTycho Brahe
videoTycho Brahe
...
video video

Tycho Brahe

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST