Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kamenec

Kamenec Kamenec v Orlických horách patří k těm méně známým místům. Bývala to dřevařská vesnička, ve které do druhé světové války žila zhruba stovka německých obyvatel. Po jejich odsunu začaly chalupy chátrat a život sem vrátil až dětský tábor, který funguje od roku 1955 a postupně se proměnil v turistickou základnu. Porozhlédneme se trochu i po okolí. Nedaleko obce stávala Anenská sklářská huť. Skleněné střípky nacházejí děti z tábora v řece Zdobnici dodnes. Ještě o kus dál pak najdeme zbytky staré vápenné pece. A za prohlídku stojí i malé skalní městečko Devět skal.

MapaKamenec
videoKamenec v Orlických horách
...
video video

Kamenec v Orlických horách

Výstava Karel Škréta

Výstava Karel Škréta Jedním z nejuznávanějších českých malířů je Karel Škréta. U příležitosti čtyřstého výročí jeho narození připravila Národní galerie velkolepou výstavu, která zaplní jízdárnu Pražského hradu i jízdárnu Valdštejnskou. K vidění na ní budou obrazy z kostelů, galerií i soukromých sbírek. My nahlédneme do míst, kde procházejí některá díla rukama restaurátorů a také se projdeme starou Prahou a připomeneme si místa, kde Karel Škréta žil a tvořil. Zastavíme se například u domu na Ovocném trhu, kde měli Škrétovi svůj ateliér a kde nejspíš vznikla i řada slavných obrazů.

MapaVýstava Karel Škréta
videoVýstava: Karel Škréta
...
video video

Výstava: Karel Škréta

Brněnské podzemí

Brněnské podzemí Brňanům i návštěvníkům moravské metropole se pomalu začíná otvírat tamní podzemí. Představíme vám jeho jednotlivé části. Začneme v kostnici u kostela sv. Jakuba, kde se začalo pohřbívat zřejmě už ve 14. století. Pak nahlédneme do sklepa domu Mincmistrů, kde jsou k vidění i fragmenty staré gotické kaple. A podíváme se také do centra města. Do labyrintu sklepů pod Zelným trhem. Tyhle sklepy ve středověku sloužily obyvatelům ke skladování potravin a také vinného moku. Jak a v čem se tehdy různé druhy potravin uchovávaly, to se návštěvníci při procházce také dozvědí.

MapaBrněnské podzemí
videoBrněnské podzemí
...
video video

Brněnské podzemí

Valašské muzeum

Valašské muzeum Pro motorky se Miroslav Tomanec ze Seninky na Vsetínsku nadchl už v dětství. A tahle záliba mu vydržela dodnes. Ve své sbírce má úctyhodné tři stovky veteránů a vzácných kousků. Stovku z nich už vystavuje ve svém muzeu. A ty další čekají na různé opravy, úpravy a návrat zašlého lesku. Nejstarším kouskem v expozici je Jawa Robot vyrobená v roce 1929, druhou slavnou značku ČZ pak reprezentuje například veterán z roku 1937. Pokud vás zajímá, kterému motocyklu se říká Liběňák, tak pan Tomanec nám to prozradí, stejně jako další zajímavosti o svých pokladech.

MapaValašské muzeum
videoPrvní Valašské Motomuzeum
...
video video

První Valašské Motomuzeum

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou Lipenská nádrž patří už léta k oblíbeným výletním cílům. Na své si tu přijdou jachtaři i milovníci dalších vodních sportů, v okolí pak cyklisté i milovníci in line bruslí. V zimě se pak hladina změní ve velké kluziště. Málokdo ví, jak vlastně vznikl název Lipno, který kromě jezera označuje i obec v těsné blízkosti. Voraři tak původně označovali místo, kde se rozvazovaly vory. Dvě protilehlé hory jim prý připomínaly rty a ty se německy řeknou lippen. Představíme si i dva lipenské ostrovy – Tajvan a Hadí. K tomu se prý při zatápění jezera stahovali hadi. Dnes mu ovšem vládnou králíci.

MapaLipno nad Vltavou
videoLipno
...
video video

Lipno

Grabštejn

Grabštejn Hrad Grabštejn zdobil sever Čech už ve třináctém století. Tehdy patřil rodu Donínů. Renesanční kabát mu při nákladně přestavbě v 16. století oblékl Jiří Mehl ze Střelic. Ale moc dlouho si ho neužil. Peníze nestačily, a tak musel své přepychové sídlo prodat. Novými zámeckými pány se stali Gallasové, ale od smrti prvního majitele z jejich rodu se na Grabštejně nic nezměnilo, takže se do našich časů dochoval v té renesanční fazóně. Největším skvostem je kaple sv. Barbory, která po velké rekonstrukci zase vítá návštěvníky v plné kráse.

MapaGrabštejn
videoGrabštejn
...
video video

Grabštejn

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST