Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Toulky po Otavě

Toulky po Otavě V letních dnech se příjemně osvěžíme při plavbě po Otavě. Řeka, která měří 113 kilometrů, získala své jméno nejspíš už od keltských obyvatel. Už za nich se na ní zřejmě také rýžovalo zlato a dokonce se tu prý kdysi dařilo i perlorodkám. My si pro naši cestu vybereme úsek mezi Sušicí a Horažďovicemi. Ten nabízí příjemný výlet i pro rodiny s dětmi. A navíc je na něm k vidění spousta zajímavostí. Jednou z nepřehlédnutelných je největší hradní zřícenina u nás – Rabí. Právě tady prý kdysi husitský vojevůdce Jan Žižka přišel o oko. Zastavíme se pak ještě u starého Rosenbauerova mlýna s malým muzeem, kde také naše vandrování po vodě skončíme.

MapaToulky po Otavě
videoŘeka Otava
...
video video

Řeka Otava

Pernštejn

Pernštejn V době třicetileté války byl pánem hradu Pernštejn na Brněnsku nepříliš známý Kryštof Pavel z Lichtenštejna – Castelkornu. A mohl se mimo jiné pochlubit tím, že jeho sídlo švédští vojáci přes velkou snahu nedobyli. Obléhali ho několik týdnů v počtu pěti až šesti tisíc vojáků a obránců byly zhruba dvě stovky. Nicméně poloha pomohla hradu odolat. Třicetiletou válku připomíná i výstava, která tu právě probíhá. Vypovídá nejen o bojích a výzbroji, ale i o životě ve válečných časech a také o významných osobnostech té éry. Jedním ze zajímavých exponátů je například skládací postel. Urození vojevůdci totiž ani na bitevním poli nenocovali ve stanu na podlaze, ale na posteli zdobené baldachýnem a nebesy.

MapaPernštejn
videoPernštejn
...
video video

Pernštejn

ZOO Olomouc

ZOO Olomouc Rušno je v zoologické zahradě v Olomouci. Důvodem je mimo jiné řada mláďat. Pozornosti se ale těší i několik nových výběhů. Asi nejunikátnějším je ten, kde společně žijí vlci a medvědi. Nemusíte mít obavu z žádných krutých soubojů šelem, spolubydlící se snášejí docela dobře. Medvědí obři trpělivě snášejí i „pubertální“ nápady dospívajících vlčat. Bez obav z toho, že přijdete o láhev s pitím nebo třeba mobil, si můžete prohlédnout také makaky. Kolem nich vás totiž provede speciálně označená trasa. A líbit se vám bude určitě i u klokanů nebo hrošíků liberijských.

MapaZOO Olomouc
videoZoo Olomouc
...
video video

Zoo Olomouc

Muzeum turistiky

Muzeum turistiky Historii organizované turistiky na našem území můžete poznat v Muzeu turistiky, které už přibližně čtyři roky funguje v Bechyni. Zabydlelo se v prostorách poměrně neobvyklých, v opravené židovské synagoze. Autorem nápadu a také zakladatelem expozice je bývalý dlouholetý předseda Klubu českých turistů Jan Havelka. Umístil tu množství starých turistických značek, zajímavé dokumenty nebo vzácné fotografie, které mimo jiné představují významné osobnosti české turistiky. K nejzajímavějším exponátům patří interaktivní mapa rozhleden, na jejichž budování se Klub českých turistů podílel.

MapaMuzeum turistiky
videoMuzeum turistiky v Bechyni
...
video video

Muzeum turistiky v Bechyni

Kovář

Kovář Už více než tři desítky let se Karel Ujka z Vinařic na Kladensku věnuje kovařině. Ve své kovárně si teď už vychovává nástupce a je moc rád, že je jím právě jeho syn. O práci mluví pořád s nadšením a láskou, jinak by se jí ani věnovat nemohl. Povypráví o tom, čím je pro něj tohle řemeslo výjimečné, kde bere inspiraci i o některých svých výrobcích. Pokud byste ho chtěli vidět při práci na vlastní oči, můžete hned po odvysílání reportáže vyrazit na tradiční mezinárodní setkání kovářských mistrů na hrad Helfštýn, které se koná právě poslední srpnový víkend.

MapaKovář
videoKováři
...
video video

Kováři

Raná

Raná Nejspíš nám dáte za pravdu, že k nejznámějším vrcholům Českého středohoří patří Raná. Především díky milovníkům létání na rogalech nebo paraglidingu. Raná si ale zaslouží i pozornost milovníků přírody a jejích unikátů. Ačkoliv si mnohé z nich zaslouží výjimečnou ochranu, botanici ani zoologové na množství návštěvníků nežehrají. Dokonce ani motokrosaře nevyhánějí. Jak je to možné? I to se dozvíte. Stejně jako to, že díky zajímavé flóře byla část Rané vyhlášena už v roce 1902 přírodní rezervací. A přestavíme vám i další místní vzácné porosty a obyvatele.

MapaRaná
videoKopec Raná
...
video video

Kopec Raná

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST