Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Srub Voda

Srub VodaPříznivci vojenské historie si určitě užijí prohlídku pevnostního skanzenu v Náchodě-Bělovsi. Je vstupní branou do pevnostního skanzenu, kde se po naučné stezce můžete projít hned mezi několika stavbami. V nedávno otevřeném srubu Voda můžete navíc vidět celou řadu zajímavých exponátů z časů obou světových válek. K nejzajímavějším exponátům patří britský kulomet BREN. Byl oblíbenou zbraní britských vojáků a málokdo ví, že byl v Británii a Kanadě vyráběn v československé licenci. A z licenčních poplatků byl tehdy částečně hrazen pobyt exilové vlády.

MapaSrub Voda
videoSrub Voda
...
video video

Srub Voda

Dobrovice

DobrovicePoslední dvě století jsou v městě Dobrovice vzdáleném jen několik kilometrů od Mladé Boleslavi spojené s cukrem. V 19. století se v okolí začala pěstovat cukrová řepa a záhy ve městě v areálu starého hospodářského dvora vyrostl také cukrovar. Ten je ve svém oboru nepřehlédnutelným unikátem – funguje nepřetržitě dodnes. Za sousedy má teď nově hned čtyři muzea. Jejich expozice jsou věnovány právě cukrovarnictví, řepařství, lihovarnictví a také samotnému městu. My si prohlédneme hlavně to cukrovarnické. Dozvíme se vše podstatné o zpracování cukrové řepy a uvidíme mimo jiné velkou kostku cukru, která nás reprezentovala i v Evropské unii.

MapaDobrovice
videoDobrovice
...
video video

Dobrovice

Kočičí skály

Kočičí skályDo Kočičích skal nás zavede značená cesta z osady Ostaš. Dnes už v tomhle skalním městě narazíme maximálně na nějakou umňoukanou tulačku, ale ještě v 18. století tu žily kočky divoké a podle nich se také celý komplex skalních útvarů jmenuje. Jedním z nejzajímavějších míst je Kočičí hrad plný průchodů, jeskyněk i puklin. Zastavíme se také ve sluji Českých bratří. V těchto místech se zřejmě scházeli po bitvě na Bílé hoře Čeští bratři před svým odchodem z vlasti. Dokládá to i objevený kámen s vytesaným kalichem a letopočtem 1627.

MapaKočičí skály
videoKočičí skály
...
video video

Kočičí skály

Královský průvod

Královský průvodKarel IV. pobýval na Pražském hradě a často i na svém milovaném Karlštejně. Pravidelně tedy jeho průvod putoval z hradu kolem Berounky ke Karlštejnu i zpátky. Jedním z důvodů cesty býval také přesun císařských korunovačních klenotů. Ty byly na Karlštejně pečlivě uloženy, ale císař je pravidelně nechával vystavit na Pražském hradě, aby si je mohli poddaní prohlédnout. Časy, kdy je okázalý početný průvod převážel zpátky do bezpečí karlštejnských zdí, si můžeme připomenout začátkem června, kdy se tradičně vypraví panovníkova družina na dvoudenní cestu. V tomhle průvodu, který má za cíl hlavně připomenout historii a pobavit přihlížející, najdete nezvykle po boku otce vlasti i jeho choť a dočkáte se také spousty zábavy.

MapaKrálovský průvod
videoKrálovský průvod
...
video video

Královský průvod

Muzeum Korálek

Muzeum KorálekČasy, kdy celý svět oslňovaly skleněné perličky vyrobené mačkáním v Jablonci nad Nisou a jeho okolí, si připomeneme v muzeu Korálek. V jedné z driket, malých chaloupek, kde korálky vznikaly, udržuje tradici při životě pan Liboš Štryncl. Ukáže nám, jak takové mačkání vypadalo, sami se přesvědčíte, že to nebyla vůbec lehká práce. A o řemesle, které patřilo k jabloneckým pýchám, se toho také dost dozvíme. Těšit se mohou i děti. Ty asi hlavně na vyprávění o skřítkovi Sklenaříkovi a víle Jizeríně.

MapaMuzeum Korálek
videoMuzeum Korálek
...
video video

Muzeum Korálek

Cyklostezka Sokolov

Cyklostezka SokolovOblastí, která proslula především těžbou uhlí, se projedeme na kole. Ale nemusíte se rozhodně bát, že vás bude čekat jen obhlídka vytěžené krajiny v okolí Sokolova. Hornickou slávu zdejšího regionu si samozřejmě také připomeneme, už třeba tím, že vyrazíme od budovy sokolovského hornického muzea. Po náročném výšlapu si ale užijeme krásnou přírodu, po které se porozhlédneme také z jedné z nejkrásnějších rozhleden u nás. A pak se ještě zastavíme třeba v Horním Slavkově. Na každé zastávce se dozvíme spoustu zajímavostí.

MapaCyklostezka Sokolov
videoCyklostezka Sokolov
...
video video

Cyklostezka Sokolov

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín