Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Vinařická hora

Vinařická hora Vinařice nedaleko Kladna jsme si nedávno připomněli v souvislosti s jejich hornickou minulostí. Tentokrát se vypravíme do ještě starší historie. Tu připomíná Vinařická hora. Z jejího vrcholu kdysi v třetihorách tekla žhavá láva. Sopka naštěstí dávno vyhasla a celá lokalita je dnes významnou stepní lokalitou. Naučná stezka nás z Vinařické hory dovede až do Libušína. Jeho jméno připomíná počátky českého státu. Tehdy tu prý sama kněžna Libuše nechala vybudovat pevnostní hrad, který střežil západní hranici přemyslovského území.

MapaVinařická hora
videoVinařice, Libušín
...
video video

Vinařice, Libušín

Bitva u Kolína

Bitva u Kolína Nedaleko Kolína u silnice spojující Prahu s Vídní se v roce 1757 střetly rakouská a pruská armáda. Bitva byla největší jezdeckou srážkou své doby. Padlo při ní přes 13 000 vojáků. Jejich boj připomíná dnes nejen pomník, ale také tradiční rekonstrukce bitvy. Při ní se u Kolína scházejí desítky nadšenců z Čech, Rakouska i Německa a pouštějí se v dobových uniformách do boje. Atmosféru tehdejší bitvy si můžete doplnit historickým informacemi při zastávce v Regionálním muzeu v Kolíně.

MapaBitva u Kolína
videoBitva u Kolína
...
video video

Bitva u Kolína

Ostrožský kroj

Ostrožský kroj Krásné vyšívané kroje si prohlédneme při návštěvě u pana Josefa Míška v Hluku. Lidové kroje mu učarovaly už v dětství a nakonec se pustil také do jejich šití. Za léta praxe se stal doslova znalcem místních krojů včetně všech jejich odlišností. Třeba takový kroj ostrožský, který se nosí i v Hluku, šil už tolikrát, že zná každý detail. Poví nám, v čem se kroje od sebe liší i to, z čeho se nejčastěji šily a čím se zdobily.

MapaOstrožský kroj
videoKrojové krejčovství
...
video video

Krojové krejčovství

Konvent minoritů

Konvent minoritů Řád minoritů založil na počátku 13. století sám František z Assisi. Jejich domovem tedy byla Itálie. Už o necelé čtvrtstoletí později se minorité zabydleli i u nás. Král Václav I. jim dokonce poskytl pozemek přímo v centru města – nedaleko dnešního Staroměstského náměstí. A sám pak založil tamní kostel sv. Jakuba, který po požáru nechal znova vybudovat Jan Lucemburský a dostavět Karel IV. Kostel prožil celou řadu zajímavých událostí. Například korunovaci zmíněného Jana Lucemburského i jeho svatbu s Eliškou Přemyslovnou. Po své smrti byl také v kostele vystaven v nádherném katafalku Karel IV. Při naší návštěvě se samozřejmě budeme věnovat i výzdobě.

MapaKonvent minoritů
videoKonvent minoritů
...
video video

Konvent minoritů

Muzeum Aleše Hrdličky

Muzeum Aleše Hrdličky Jedním z nejznámějších vědců českého původů byl dr. Aleš Hrdlička. Narodil se v Humpolci, ale už ve třinácti letech odešel spolu s rodiči do Ameriky. Jeho životní láskou se stala antropologie, kterou také vystudoval. Hodně času věnoval výzkumu života Indiánů, prožil mezi jejich kmeny řadu let. K jeho nejvýznamnějším dílům patří teorie o jednotném původu člověka a vývoji člověka. Víc se o významném českém antropologovi dozvíme při návštěvě muzea v Humpolci. Připomeneme si život i výzkumy dr. Hrdličky. A v malé indiánské vesničce, která nedávno k muzeu přibyla pak období, kdy se český antropolog zaměřil právě na indiánské obyvatele Ameriky.

MapaMuzeum Aleše Hrdličky
videoMuzeum dr. Aleše Hrdličky
...
video video

Muzeum dr. Aleše Hrdličky

Bochov

Bochov Na kole se tentokrát vypravíme na Karlovarsko. Naším hlavním cílem bude Bochov. Městečko patří dnes k těm méně nápadným a možná až moc klidným. Ve středověku, v časech, kdy kolem vedla obchodní stezka spojující Prahu s Loktem, tu bývalo podstatně rušněji. Vypravíme se také na Zámecký vrch, kterému dominuje zřícenina hradu Hartenštejn. Z věže, která prochází velkou opravou, se rozhlédneme po okolní krajině – dohlédneme až do Doupovských hor. Zastavíme se ale i u jednoho pramene s léčivou vodou, v lázeňském kraji to ani jinak nejde.

MapaBochov
videoNa kole do Bochova
...
video video

Na kole do Bochova

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín