Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Poštovní holubi

Poštovní holubiPoštovní holubi bývali dříve nepostradatelnými posly. Využívali je hlavně vojáci, kterým rychle donášeli důležité zprávy z bojiště. Postupně je nahradila technika. A tak schopnosti rychlých opeřenců využívají chovatelé jen při letech sportovních. Při návštěvě u chovatelů Františka a Leoše Vildových v Dříteči u Pardubic jsme si mohli prohlédnout víc než stovku holubů. Mnozí z nich se často umisťují na předních příčkách výsledkových listin závodů. Mimochodem, víte, že takový poštovní holub dokáže doletět ze vzdálenosti až 1200 kilometrů?

MapaPoštovní holubi
videoPoštovní holubi
...
video video

Poštovní holubi

Suchý Důl

Suchý DůlUž v roce 1253 založil opat Břevnovský Suchý Důl na Broumovsku. Tehdy se mu ovšem říkalo Suchdol. Centrem obce byl od počátku poplužní dvůr. Dlouho se o něj starali benediktýni, v polovině 17. století se na něm usadila rodina Ticháčkova. Současná generace je od té doby už šestnáctá. Na půdě statku nazývaného Šolcovna najdeme také malé zemědělské muzeum. K zajímavým místům v obci patří i dvě kapličky. Jedna z nich připomíná opakovaná zjevení Panny Marie, která prožila na konci 19. století místní mladá dívka. A také to, že následně pak do obce a jejího okolí přicházely davy poutníků z celé země.

MapaSuchý Důl
videoSuchý Důl
...
video video

Suchý Důl

Nožíř

NožířVýrobě nožů se už takřka tři desítky let věnuje pan Josef Pajl. V jeho dílně se podíváme, jak vlastně taková výroba vypadá. Začneme v kovárně s čepelí, počkáme si na její broušení a pak přijde na řadu to nejzajímavější – rukojeť. Pan Pajl má nejraději nože zavírací a nechává při své práci velký prostor fantazii. Inspirovaly ho třeba už japonské vlny, ale také Měsíc ukrytý za mraky. Požívá dřevo z dalekých krajů, například z Afriky nebo z Austrálie, ale vyzkoušel už i třeba mamutí kel.

MapaNožíř
videoNožíř
...
video video

Nožíř

Singltrek

SingltrekDo hlubokých lesů nad lázněmi Libverda na úbočí nejvyšší jizerské hory Smrk se první odvážlivci začali vydávat až ve středověku. Nikoliv za čerstvým vzduchem a nezničenou přírodou, ale za drahými kameny, uhlím a také ptactvem. My se do nich vypravíme na kole. Povede nás nová stezka, takzvaný singltrek. Cesta je tak úzká, že se po ní dá jezdit jen jedním směrem, pro stoupání tvůrci využili stávající asfaltky, v lesním terénu si užijete hlavně sjezdy. I když dvacetikilometrová cesta vypadá náročně, zvládnou ji klidně i rodiny s dětmi.

MapaSingltrek
videoSingltrek u Lázní Libverda
...
video video

Singltrek u Lázní Libverda

Historie zvuku

Historie zvukuVzpomínku na časy, kdy nebylo přehrání oblíbené písničky naprosto všední záležitostí, ale chvílí takřka slavnostní, si můžeme dopřát v Prácheňském muzeu v Písku. Různé hrací strojky, fonografy, gramofony, ale také třeba o něco mladší tranzistoráky tam vystavuje sběratel Jiří Kloboučník. Pro nás připojí i zajímavé povídání. Třeba o tom, kde kousky do své sbírky získává a samozřejmě zmíní i důležité historické momenty. Vznik válečků, do kterých se díky panu Edisonovi oblíbené šlágry mohly vyrývat, patří samozřejmě mezi ně.

MapaHistorie zvuku
videoHistorie zvuku v Písku
...
video video

Historie zvuku v Písku

Sklárna Lindava

Sklárna LindavaZajímavý sklářský ateliér jsme objevili v Lindavě u Nového Boru. Jmenuje se AJETO. Vznikají v něm unikátní tvary, z nichž mnohé se narodily v hlavě architekta a designéra Bořka Šípka. Zdejší skleněná krása putuje i za hranice naší země, těší se s ní dokonce i královna Alžběta II. nebo třeba Mick Jagger. Všichni zájemci se mohou potěšit i pohledem na práci mistrů sklářů. Celá dílna je totiž uzpůsobena tomu, aby návštěvník mohl být s malým odstupem přítomen veškerému dění. A ve vedlejší krčmě se dokonce může zapojit přímo a vyfoukat si svůj vlastní výtvor.

MapaSklárna Lindava
videoNovoborská sklárna
...
video video

Novoborská sklárna

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín