Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Šikmá věž

Šikmá věžK nejznámějším turistickým atrakcím starého kontinentu patří šikmá věž v Pise. Mnohem méně známá je podobně nakloněná věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. Přitom je čtvrtou nejšikmější věží v Evropě, na šedesáti pěti metrech své výšky se vychyluje o celé dva metry a jeden centimetr k tomu. Jedním z evropských unikátů ji učinily nálety na konci druhé světové války. Pár dní to vypadalo, že se po výbuších v těsné blízkosti věž zřítí, nakonec to ale ustála a po několika letech záchranných prací získala zase narušenou stabilitu. Zatím ji návštěvníci mohou obdivovat jen z venku, ale my nahlédneme i dovnitř.

MapaŠikmá věž
videoŠikmá věž v Ústí nad Labem
...
video video

Šikmá věž v Ústí nad Labem

Vojenské muzeum

Vojenské muzeumDíky nadšení členů Klubu vojenských historických vozidel v čele s Ivanem Herákem před pěti lety ožila kasárna ve Zdicích na Berounsku. Nastěhovala se do nich nejen vozidla, která sloužila ve válce, ale také různé součásti armádní výstroje a také zbraně. Při prohlídce si představíme unikátní válečné veterány, ale také vybavení, které sloužilo v armádě až do devadesátých let minulého století. Většinu vozidel museli pánové ze zmíněného klubu nejdřív pořádně opravit a dát do kupy. Zajímavostí je také sbírka kulometů a doslova raritou pak stanice družstva Stráže obrany státu z roku 1939.

MapaVojenské muzeum
videoVojenské muzeum ve Zdicích
...
video video

Vojenské muzeum ve Zdicích

Šumavské Hůrky

Šumavské HůrkyV nížinách už vládne jaro, ve vyšších polohách ale ještě zdaleka nekončí čas zimních radovánek. My toho využijeme a bílou stopou se chvíli budeme toulat na Šumavě kolem Hůreckého vrchu nedaleko Prášil. Zavzpomínáme na časy, kdy v téhle oblasti začínal vojenský újezd a dál se nesmělo. Ale i na doby mnohem starší, kdy se ve zdejších končinách dařilo sklárnám. Dokonce se právě odsud vyvážela benátská zrcadla do celého světa. Ruch, který tu vládl kdysi, odvál čas. Ale turisté tu i tak mají co obdivovat.

MapaŠumavské Hůrky
videoŠumavské Hůrky
...
video video

Šumavské Hůrky

Po stopách pašeráků

Po stopách pašerákůČasy, kdy pašeráci přebíhali přes krkonošské vrchy do Polska a vozili odtamtud zboží, patří už minulosti. Zahalené postavy na prvních lyžích s krosnami na zádech, které se snažily vyhnout všem „financům“, známe spíš z filmů. Při našem výletu do Rokytnice nad Jizerou a jejího okolí se projdeme místy, kde pašeráci bývali k vidění poměrně často. V muzeu ve Vysokém nad Jizerou, kde naši výpravu začneme, se trochu poučíme o tom, jak to s pašováním bývalo. A pak vás zavedeme na stezku vedoucí místy, kterými černé zboží putovalo přes hranice a horami k nám.

MapaPo stopách pašeráků
videoPašerácká stezka
...
video video

Pašerácká stezka

Čechův mlýn

Čechův mlýnMlýn na elektrický pohon, historicky první v celém Československu, navštívíme na Berounce. V Čechově mlýně ve Šlovicích začala mlýn pohánět elektřina už v roce 1911. A mlýn pak začal elektřinou zásobovat i několik sousedních obcí. Čechovi ve svém mlýně vyrábějí elektřinu s malými přestávkami dodnes. A současný majitel navíc v mlýně vybudoval elektroskanzen. Jsou v něm k vidění staré přístroje, generátory, pojistky a další předměty z časů, kdy sem do kraje jezdíval a se strýčkem dnešního majitele rybařil i slavný spisovatel Ota Pavel.

MapaČechův mlýn
videoČechův mlýn ve Šlovicích
...
video video

Čechův mlýn ve Šlovicích

Výstava hodin

Výstava hodinHodiny z různých časů a v různém provedení najdeme pohromadě na zámku v Jindřichově Hradci, kde právě probíhá výstava historických hodin. Mezi exponáty jsou k vidění přístroje, které měřily čas panstvu na zámku Hluboká nebo na Červené Lhotě. Obdivovat můžeme ale například také krásné renesanční hodiny. A samozřejmě se dozvíme něco z historie měření času, která je pravděpodobně dlouhá už čtyři tisíce let. Víte třeba, že pro nás samozřejmé dělení dne na 24 hodin se v Evropě užívá až od středověku?

MapaVýstava hodin
videoHodiny v Jindřichově Hradci
...
video video

Hodiny v Jindřichově Hradci

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín