Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Krajinou Ringhoffera

Krajinou Ringhoffera V Ladově kraji, tedy ve středu Čech mezi Velkými Popovicemi, Mirošovicemi a Kamenicí, jsme se zastavili poměrně nedávno. Dnes nás tam nepřilákaly osudy Ladova kocoura Mikeše, ale vzpomínky na jednoho z majitelů tamního panství barona Františka Ringhoffera. Projdeme se po naučné stezce, která nás provede místy s tímhle významným průmyslníkem spojenými. A je jich docela dost. Zastavíme se například ve Velkopopovickém pivovaru, který v roce 1874 Ringhofferové založili. Řeč bude o dobré vodě, která při výrobě piva sehrála svou roli a také o velkopopovickém maskotovi – kozlíkovi Oldovi.

MapaKrajinou Ringhoffera
videoKrajinou barona Ringhoffera
...
video video

Krajinou barona Ringhoffera

Wax museum

Wax museum Už přes deset let se hrad Karlštejn těší vybrané společnosti významných osobností dávné i nedávné historie. Právě tak dlouho totiž existuje muzeum voskových figurín, které založil Zdeněk Kočík. Pro tenhle nápad se nadchl ještě mnohem dřív, ale nějakou dobu trvalo, než zjistil, jak ho realizovat a vytvořil tým autorů. A pak už se začali pod jednou střechou scházet takoví velikáni jako Karel IV., Rudolf II. K vidění ovšem nejsou jen slavné osobnosti, ale také třeba zmenšená podoba městečka z doby, kdy se Karlštejn stavěl nebo expozice představující různá středověká řemesla. A nebudeme jen okukovat. Necháme se také poučit, jak takové figuríny vznikají.

MapaWax museum
videoVoskové muzeum na Karlštejně
...
video video

Voskové muzeum na Karlštejně

Velké Karlovice

Velké Karlovice Velké Karlovice určitě nepatří k nejstarším obcím u nás, k největším ale ano. Najdete je v podhůří na rozhraní Beskyd a Javorníků. Nejprve se po nich a také po okolí porozhlédneme z třicetimetrové rozhledny Súkenická. Marie Terezie z jedné hašteřící se obce kdysi udělala dvě, Karlovice Velké a Malé. Až po dvou stoletích došlo opět ke spojení v jednu. V obci najdeme několik zajímavých staveb. Tou nejunikátnější je budova fojtství, zajímavý je i kostel Panny Marie Sněžné. Potěšíme i ty, kteří dají přednost procházce v přírodě. Zavedeme je na horu Soláň a prozradíme i pověst, která vysvětluje neobvyklý název.

MapaVelké Karlovice
videoVelké Karlovice
...
video video

Velké Karlovice

Moto velo

Moto velo Především příznivci strojů na dvou kolech si přijdou na své v malém muzeu Tomáše Moravce v Přerově nad Labem. Čekají tam na ně desítky bicyklů i motocyklů. A mezi nimi celá řada opravdových vzácností. Tomáš Moravec má vášeň pro bicykly a motocykly v krvi. Jeho dědeček býval závodník a vnukovi zanechal docela slušný základ dnešní sbírky. Tím nejvzácnějším exponátem zděděným po dědečkovi je kolo značky Laurin a Klement z roku 1895. A stejné značky je i další muzejní chlouba – jednoválcový motocykl. Ale každý z desítek vystavených exponátů je něčím krásný a zajímavý. Uvidíte.

MapaMoto velo
videoMuzeum Moto&Velo Přerov nad Labem
...
video video

Muzeum Moto&Velo Přerov nad Labem

Památník Velké Moravy

Památník Velké Moravy Ve Starém Městě u Uherského Hradiště si prohlédneme Památník Velké Moravy. Jak už jeho název napovídá, vypravíme se do časů první říše západních Slovanů na našem území. V místech dnešního památníků stával kdysi Veligrad, jedno z hlavních center Velké Moravy. Při prohlídce cenných archeologických nálezů se dozvíme, jak naši dávní předci žili, jakým činnostem se věnovali, co všechno uměli vyrábět. Jádro celé expozice tvoří základy kostela z 9. století a také pohřebiště, kde bylo objeveno přes dva tisíce hrobů.

MapaPamátník Velké Moravy
videoPamátník Velké Moravy
...
video video

Památník Velké Moravy

Frymburk na lyžích

Frymburk na lyžích Krásnou zimní přírodu a také spoustu možností ke sportovnímu vyžití nabízí okolí městyse Frymburk na jihu Čech. Začneme alespoň vyprávěním v časech, kdy lyže i sáně sloužily k čistě praktickým účelům – dopravě a práci. A přes začátky sáňkařského a lyžařského sportu se dobereme do současnosti. Prohlédneme si zajímavá místa, která lákají milovníky zimních sportů. Jedním z nich je například Lipno. To se za příznivých podmínek mění v bruslařský ráj. Všem zájemcům je na něm k dispozici desetikilometrová udržovaná dráha.

MapaFrymburk na lyžích
videoNa lyžích po Frymburku
...
video video

Na lyžích po Frymburku

Stopáž25 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín